Ny YouTube-kanal med gratis yoga for alle

I en tid med stigende stress, angst og ensomhed har vi mere end nogensinde før brug for hjælp til at navigere i en travl hverdag og finde både virkelige og digitale fællesskaber, der giver mening og skaber værdi. Derfor lancerer femina i samarbejde med yogalærer og Danmarks førende yogaforfatter, Karen Pallisgaard, nu en ny YouTube-kanal med gratis hverdagsyoga til alle.
Yogauniverset hedder ”Hverdagsyoga med Karen” og leverer hver uge lettilgængelige og kærligt guidede yogavideoer, hvor alle kan være med.
Det kræver kun en måtte, en skærm og 20-30 minutter
I Allers store kvindestudie fra 2018, ’More About Women’, blev mere end 2.000 kvinder spurgt om deres udfordringer og bekymringer i hverdagen. Tid, eller mangel på samme, toppede listen.
Flere timer i døgnet får man ikke automatisk, og de danske kvinder må altså prioritere benhårdt for at få hverdagen til at gå op i en højere enhed. Og lige netop derfor ’tapper’ feminas nye YouTube-kanal ind i mange kvinders behov. Det gode ved hverdagsyoga er nemlig, at alle kan være med og finde tid til det – det kræver kun en måtte, en skærm og 20-30 minutter.
- Som enlig mor til tre børn ved jeg, hvor svært det er at få tid til motion. Yoga har de sidste seks år været det sted, jeg fandt både ro og styrke, men efter jeg blev skilt, havde jeg svært ved at finde tid til at besøge mit lokale yogacenter, siger Camilla Kjems, chefredaktør på femina, og fortæller om ideen bag den nye YouTube-kanal:
- For nogle år siden faldt jeg så over en amerikansk YouTube-kanal med gratis yogavideoer, og jeg blev hurtig trofast bruger og kæmpe fan af kanalen, der har over fem millioner abonnenter over hele verden. Men yogavideoerne fandtes selvfølgelig kun på engelsk, og da jeg ikke kunne finde et tilsvarende yogaunivers på dansk, tænkte jeg straks, at så må vi da bare lave det selv, siger hun.
Femina og Karen Pallisgaard vil inspirere til bedre liv
Med det nye yogaunivers vil femina være med til at løfte danskernes trivsel og hverdagslykke, og de tror på, at yoga kan skabe et bedre liv for flere.
Derfor er det også helt naturligt, at Danmarks førende yogaforfatter og yogalærer, Karen Pallisgaard, er med ombord på projektet:
- Jeg kan ikke forestille mig noget fornemmere formål, end det femina og jeg har, nemlig at yogaficere danskernes hverdag med gratis videoer. Vi fortjener at have det godt. Med os selv og med hinanden. Fysisk og følelsesmæssigt, siger Karen Pallisgaard og fortsætter:
- Jeg vil inspirere mennesker til at leve med mindre stress, mere mening og hjertet forrest. Og derfor er hverdagsyoga også mit bidrag til at skabe større samhørighed, dybere ro og mere glæde for alle os helt almindelige menneskelige hverdagsmennesker, siger hun.
Intelligent samarbejde
Den nye yogakanal og samarbejdet med Karen Pallisgaard rummer et stort potentiale, som skal løfte feminas videoudbud og styrke tilstedeværelsen i markedet yderligere:
- Vi kan se, at der er et kæmpe potentiale for yogavideoer på YouTube, hvor udenlandske aktører har formået at gøre gratis yoga til en rigtig god forretning, siger Camilla Kjems og fortsætter:
- Vi har tidligere afholdt yogevents og yogarejser med stor succes, og vi har med egne øjne set, hvor stor en forskel yoga kan gøre – for både unge og ældre, uøvede og øvede. Gratis yoga er derfor vores bidrag til at skabe et bedre liv for alle danskere, slutter hun.
Fakta om ”Hverdagsyoga med Karen”
Hver uge finder du en ny gratis yogavideo på feminas YouTube-kanal: Hverdagsyoga med Karen
På Instagram under @hverdagsyoga kan man finde de bedste tips, øvelser og inspiration til en hverdag med yoga
Karen Pallisgaard er yogalærer og Danmarks førende yogaforfatter.
For yderligere information kontakt venligst
Camilla Kjems, chefredaktør femina, camilla.kjems@femina.dk, +45 22 73 33 96
Relaterede links
Nøgleord
Kontakter
Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder
Information om Aller Media
Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 71 % og ca. 800.000 magasinlæsere. I alt læser 2,2 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2,1 millioner bruger et af vores digitale universer.
Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
Her er prismodtagerne ved Det Vi Elsker Prisen 20254.6.2025 22:04:27 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 4. juni var en bred vifte af morgendagens stjerner og garvede kræfter samlet i Store VEGA for at hylde fortællingerne, der samler os ved Det Vi Elsker Prisen 2025. Med 11 kategorier fordelt på tværs af film, serier, tv, bøger og teater afspejlede aftenens nominerede og prismodtagere ligeledes den alsidige kultur, der har inspireret og underholdt os det forgangne år. Holdene på og bag Pigen med nålen og Fuld af kærlighed kunne skåle en ekstra gang, da de hver modtog to priser ved Det Vi Elsker Prisen 2025.
femina bliver revet væk: Nu kommer magasinet i nyt oplag22.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på måneden kom femina tilbage som trykt magasin efter at have været væk i et år. Og det er blevet taget rigtig godt imod. I sådan en grad, at Aller nu trykker et nyt oplag for at imødekomme efterspørgslen.
Aller Media Nordic investerer i Aniara for at hjælpe forfattere ud over sprogbarrierer21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media Nordic har købt en minoritetsandel i Aniara, det svenske forlagsselskab, der hjælper forfattere med at nå nye læsere på tværs af sprogbarrierer. Investeringen på over 500.000 euro markerer begyndelsen på et partnerskab med potentiale for strategisk samarbejde, hvor forlagsarv møder innovation – med det fælles mål at gøre internationale bogmarkeder mere tilgængelige for forfattere.
HULiGENNEM hitter med lydunivers for børn: Nyt public service-medie er tæt på eget mål20.5.2025 08:35:05 CEST | Pressemeddelelse
På under et halvt år har Danmarks nye lydunivers til børn nået 73 procent af det mål, de selv havde sat sig for 18 måneder. Det viser, at der er et behov for podcasts og lyd til børn – ikke mindst når det er skabt på børnenes præmisser, siger chefredaktør.
Her er de nominerede til Det Vi Elsker Prisen i 20251.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kan Vi Elsker Serier offentliggøre, hvem der er nomineret til Danmarks nye kulturpris, hvor 11 priser på tværs af film, serier, tv, bøger og teater bliver uddelt for første gang. De nominerede spænder bredt fra toneangivende dokumentarer og rørende film til humoristiske serier, neglebidende krimier og store klassikere på de skrå brædder. Det Vi Elsker Prisen finder sted 4. juni 2025 i Store VEGA med vært Afshin Firouzi ved roret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum