Vigtig vejtunnel får forlænget levetiden

Frederikssundsvejstunnelen ved Bellahøj i København er en helt central trafikåre for trafikken ind og ud af København, men tunnelen, som har 52 år på bagen, trænger nu til at blive renoveret.
Derfor går Vejdirektoratet nu i gang med et større renoveringsarbejde, som skal sikre, at tunnelen kan holde i mange år endnu. Renoveringen består i at udskifte det isoleringslag, der beskytter tunnelens betonkonstruktion mod nedsivende vand.
Projektleder Kirsten Riis, Vejdirektoratet, siger:
”Det er absolut nødvendigt, at vi sikrer, at tunnelen kan modstå vand. Siver der vand ned til betonkonstruktionen, så vil det med tiden ødelægge betonen. Vi har tidligere udskiftet mindre dele af tunneldækkets fugtmembran, men nu tager vi fat på at udskifte hovedparten af den eksisterende membran, som har ligget der, siden tunnelen blev bygget for over 50 år siden.”
Isoleringslaget - også kaldet fugtmembranen - består af såkaldte bitumenplader. Det ligger under asfalten og et lag af grus og jord, som entreprenøren skal fjerne, før renoveringsarbejderne kan komme til at skifte det. Når de fjerner bitumenpladerne, sker det blandt andet ved fræsning, og det må forventes at medføre en del støj.
Arbejdet med at skifte isoleringen begynder med ændring i trafikken fra 23. marts og varer til og med oktober 2022, og det falder i flere etaper. Første etape bliver opretholdt indtil midt i juli måned, hvor alle trafikale restriktioner syd for Frederikssundsvej bliver fjernet for at gøre plads til Copenhagen Historic Grand Prix (CHGP). Efter løbet kommer restriktionerne igen med en lidt ændret udformning. Vejdirektoratet planlægger også et tilsvarende renoveringsarbejde i krydset Hareskovvej/Utterslevvej i 2023.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne og beboerne.
Sådan bliver trafikken påvirket
Hareskovvej nord for Utterslevvej og frem til før Hyrdevangen vil være spærret for trafik. Trafikanter vil blive informeret med skilte med en omkørselsrute i området.
På Borups Allé syd for Frederikssundsvej og ned til krydset ved Hulgårdsvej vil kun én af de to vognbaner være farbare.
Fakta om Frederikssundsvejstunnelen
Længde: 366,9 meter.
Bredde: 27,4 meter.
Indviet: Den 3. november 1969.
Spor: 4.
Man kan altid finde information om konkrete vejarbejder og restriktioner for trafikken på Vejdirektoratets trafikkort sammen med øvrige relevante vej- og trafikmeldinger.
Kontakter
Kirsten RiisProjektleder
Tlf:72 44 75 38kiri@vd.dkBrian ChristensenKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 37 55bch@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:61 93 05 99Billeder

Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Roskilde festival giver kø og trængsel på vejene25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter og festivaldeltagere skal forberede sig på ekstra trafik på vejene omkring Roskilde i forbindelse med Roskilde Festival. Vejdirektoratet anbefaler at tage af sted i god tid.
Tilkørslen til Aarhus Syd Motorvejen spærret fra E45 mod Aarhus24.6.2025 12:18:59 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør skal lægge nyt asfalt på udfletningen fra E45 Østjyske Motorvej til Aarhus Syd Motorvejen. Trafikanter må derfor finde andre veje i aften- og nattetimerne, når de kommer sydfra på E45 og skal mod Aarhus.
E45 spærres i aften- og nattetimerne ved <58> Hedensted24.6.2025 10:42:57 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej vil fra den 25. til den 27. juni og igen fra den 7. til den 9. juli blive ledt over fra- og tilkørselsramperne ved <58> Hedensted i aften- og nattetimerne.
Næstved Svingbro bliver lukket en nat24.6.2025 10:41:48 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet spærrer Vestre Ringvej i aften- og nattetimerne fra torsdag 26. til fredag 27. juni for at justere riglerne på Næstved Svingbro.
Til- og frakørsel Hillerød Ø spærres24.6.2025 09:33:38 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet spærrer de sydvendte til- og frakørsler Hillerød Ø ved Roskildevej på Hillerødmotorvejens forlængelse. Det sker fra fredag den 27. juni til mandag den 7. juli.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum