Syv danske atleter får ekstra hjælp frem mod OL i Paris
Mens der bliver konkurreret til vinter OL i Beijing bliver der også kigget frem mod sommerlegene i Paris i 2024. DIF har modtaget 150.000 USD (knap en million kroner) fra IOC dedikeret til støtte til atleter frem mod disse lege. Dette kommer nu syv talentfulde atleter til gode. De er udvalgt af DIF og Team Danmark på baggrund af et felt på 35 ansøgere fra DIF’s forbund.
Der er tale om Caroline Bohé (mountainbike), Kirstine Andersen (bueskydning), Signe Bro (svømning), Kojo Musah (atletik/sprint), Alberte Kjær Pedersen (triatlon) samt Mathias Madsen og Lærke Marie Olsen (judo).
”Vi tror på, at disse syv atleter har muligheden for at udvikle sig yderligere og levere en god indsats ved OL i Paris i 2024. Støtten skal hjælpe atleterne i deres bestræbelser på at få de bedst mulige forberedelser frem mod legene,” siger Søren Simonsen, der er OL-chef de mission i DIF.
Midlerne bliver fordelt ligeligt til de syv atleter med månedlige udbetalinger.
En del af Olympic Solidarity
Pengene til disse olympiske scholarships kommer fra Olympic Solidarity-udbetalingerne. IOC modtager store beløb fra salg af tv-rettighederne til legene. Pengene går i Olympic Solidarity-programmet, og i omegnen af 3,8 milliarder kroner videredistribueres herfra til blandt andet understøtning af talentarbejdet.
Ud over de olympiske scholarships udbetaler DIF i samarbejde med Team Danmark også støtte til nogle af de allerstørste danske profiler for at optimere deres mulighed for at levere store resultater og vinde medaljer i Paris. Den støtte er mulig i kraft af store donationer fra KIRKBI og Salling Fondene.
Kort om de syv atleter
Caroline Bohé, 22 år, mountainbike, deltager ved OL i Tokyo 2021
Kojo Musah, 25 år, atletik/spring, deltager ved OL i Tokyo
Kirstine Andersen, 23 år, bueskydning
Alberte Kjær Pedersen, 23 år, triatlon
Lærke Marie Olsen, 23 år, judo, deltager ved OL i Tokyo
Mathias Madsen, 22 år, judo
Signe Bro, 22 år, svømning, deltager
Nøgleord
Kontakter
For yderligere kommentarer kontakt:
Søren Simonsen, OL-chef de misssion, 29420443, sos@dif.dk
Lars Hestbech, kommunikationskonsulent i DIF, 23323784, lhe@dif.dk
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Poul Schmith og dansk idræt forlænger OL-partnerskab6.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det stærke partnerskab mellem advokatfirmaet Poul Schmith og dansk bredde- og eliteidræt fortsætter. Efter fire år som olympisk partner for Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Team Danmark er der nu indgået en ny aftale, som løber frem til og med OL i Los Angeles i 2028.
Medbestemmelse og fokus på sociale relationer: Ekspertgruppe klar med anbefalinger til trivsel i idrætsforeninger6.5.2025 07:29:49 CEST | Pressemeddelelse
Med hjælp fra 13 førende forskere og eksperter på børn og unges trivsel i idrætten offentliggør DIF nu anbefalinger til, hvordan idrætsfællesskaberne understøtter Trivselskommissionens anbefalinger om at fremme børn og unges trivsel. I FC Holte har de med 10 ritualer vist vejen.
Surf & SUP Danmark er Årets Specialforbund 20253.5.2025 13:20:15 CEST | Pressemeddelelse
Surf & SUP Danmark har vundet DIF’s pris Årets Specialforbund 2025. Med i opløbet var også Rugby Danmark og Bordtennis Danmark. Udover æren modtager Surf & SUP Danmark 100.000 kr. og et bidragsbevis fra Klimaskovfonden.
Hans Natorp genvalgt som formand for DIF3.5.2025 12:53:32 CEST | Pressemeddelelse
Formanden for Danmarks Idrætsforbund hedder også de to kommende år Hans Natorp. Det står klart efter forbundets årsmøde i Idrættens Hus. Ny i bestyrelsen er Pia Johansen fra SvømDanmark.
DIF-formand: Giv de unge mere indflydelse3.5.2025 09:55:58 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for flere unge i idrættens bestyrelser og udvalg, og de unge skal anerkendes mere. Sådan lød et par af budskaberne, da formand Hans Natorp talte på Danmarks Idrætsforbunds årsmøde i Idrættens Hus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum