Borgerservice skruer op for åbningstiden for at hjælpe borgerne med MitID

Det forventes at ca. 18.330 borgere i Esbjerg Kommune får brug for hjælp med at skifte fra NemID til det nye og mere sikre MitID, fordi de ikke selv har mulighed for at blive identitetssikret. Det kan være borgere, der har et ældre pas uden chip, borgere uden en smartphone eller borgere med en smartphone, der er så gammel, at den ikke kan få installeret MitID-appen.
Det svarer til ca. 150 borgere om dagen frem mod 30. juni, hvor alle skal have skiftet deres NemID ud med MitID. Derfor har Borgerservice ansat to nye medarbejdere ligesom åbningstiden udvides i Borgerservice i Esbjerg hver morgen fra klokken 9-10 og fredag fra klokken 12-13. I disse tidsrum er det kun muligt at få hjælp til at skifte fra NemID til MitID.
”Vi har allerede haft besøg af 879 borgere siden 1. januar, og vi er klar til, at der kommer endnu flere,” fortæller Jan Gammelgaard Mortensen, kontorchef i Borgerservice og fortsætter:
”Vi kan godt mærke, at det er borgere, der ikke er så teknisk stærke, der kommer og skal have hjælp til at skifte NemID ud med MitID. Halvdelen af dem vi forventer, vi skal hjælpe, er mellem 60 og 90 år, og vi hjælper gerne, og har flere løsninger klar, også hvis man ikke har en smartphone.”
Brug for hjælp?
Har man brug for hjælp fra medarbejderne i Borgerservice til at skifte fra NemID til MitID, så er det vigtigt, at man husker at bestille tid. Det kan man gøre her.
Herudover skal man huske sit nuværende NemID og billedlegitimation som fx pas eller kørekort.
Medarbejderne kan både hjælpe med at installere MitID-appen på mobilen, men de har også mulighed for at udlevere enten en kodeviser eller kodeoplæser, hvis man ikke har en smartphone.
Har man fået godt gang i MitID derhjemme, men ønsker en kodeviser eller kodeoplæser, så kan man også bestille tid i Borgerservice til at komme og hente den.
Indtil videre er det kun Borgerservice i Esbjerg, der har udvidet åbningstiden, men forventningen er, at det også vil ske på sigt i både Bramming og Ribe.
FAKTA
NemID bliver til MitID
MitID erstatter gradvist vore NemID som Danmarks nye digitale ID. Med MitID beviser du, hvem du er, på nettet – fx når du skal overføre penge i netbank eller logge på borger.dk. De sidste NemID-brugere overgår til MitID senest den 30. juni 2022. Læs mere om MitID lige her.
Kontakter
Jan Gammelgaard Mortensen, kontorchef i Borgerservice, mobil: 51239950 og mail: jam14@esbjerg.dk
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Politiet er klar til The Tall Ships Races – tag cyklen til havnen!5.8.2025 14:56:49 CEST | Pressemeddelelse
De kommende dage ventes tusindvis af gæster til The Tall Ships Races 2025 i Esbjerg. Syd- og Sønderjyllands Politi er til stede på havnen med en synlig indsats både på hesteryg, til vands og på land, for at skabe tryghed og sikre, at alt forløber roligt.
Heltemod i havnebassinet: Fuldskala redningsøvelse under The Tall Ships Races i Esbjerg5.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Til The Tall Ships Races bliver det ikke kun skibene, der imponerer. Fredag den 8. august kl. 15.30 gennemføres en storstilet redningsøvelse i Trafikhavnen, hvor publikum får mulighed for at opleve, hvordan nødstedte reddes til havs.
Hvordan skal nye reformer omsættes i Esbjerg?5.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune samler kræfterne for at sikre, at beskæftigelsesreformerne bliver til reel hjælp – ikke blot nye regler.
Storm ændrer kursen: Tall Ships-flåden ankommer tidligere – Esbjerg gør klar til maritim folkefest3.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De majestætiske sejlskibe til The Tall Ships Races sætter kursen mod Esbjerg lidt før tid. En varslet storm betyder, at flåden allerede anløber mandag sidst på dagen.
The Tall Ships Races: Maritimt Torv udstiller havets værdier på land og i fremtiden1.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når flåden fra The Tall Ships Races sejler ind i Esbjerg, slår Maritimt Torv teltdugen op som en stærk forankring på land. Her smelter livet til søs, havet som karrierevej, hensynet til havmiljøet og Esbjergs udvikling sammen i en spændende oplevelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum