Danskernes pensionsformue når historisk højt niveau

Selv om corona-krisen i 2020 satte sit negative præg på økonomien har fornuftige afkast og solide indbetalinger sendt pensionsformuen på rekordkurs. Fra 3.550 mia kr. i 2019 til med 3.800 mia. kr.
- Rigtig mange danskere har betalt ekstra ind på pensionen, og samtidig har afkastene været fornuftige. Det er en imponerende udvikling i danskernes pensionsformue, som aldrig været større, siger Tom Vile Jensen, underdirektør i Forsikring & Pension.
- Når vi husker tilbage på marts 2020, hvor landene og økonomierne verden over lukkede ned på stribe, ventede mange nok tilbagegang på deres formuer. Men det er gået stik modsat. En voksende formue betyder mere i pension til den enkelte dansker og dermed en økonomisk mere tryg alderdom, så tallene er selvsagt godt nyt for mange danskere, siger Tom Vile Jensen.
Pensionsselskaberne har sammen med danskerne på 10 år godt og vel fordoblet pensionsformuen. I 2010 var opsparingen kun på 1.829 mia. kr.
Hver dansk husholdning har nu i gennemsnit 1.375.000 mio. kr. sparet op i pension.
- Vi gik ind i 10’erne med finanskrisen som dyster baggrundsmusik. At vi i det forgangne årti har fordoblet formuen, er en stærk præstation. Det hænger sammen med, at danskerne har stor appetit på at spare til deres alderdom, og at vi i branchen samtidigt henter solide afkast hjem, siger Tom Vile Jensen.
Faktisk har corona-tiden umiddelbart fået danskernes interesse for at spare op til at stige. Det hænger sammen med flere faktorer: Forbruget var under nedlukningerne og samtidigt blev mange feriepenge udbetalt. Når de mange penge ikke kan bruges, spares pengene i stedet op, og det gavner også pensionsopsparingerne.
Formuen er nu mere end 1,5 gange større end hele Danmarks økonomi målt på BNP, (164 pct.)
Kontakter
Nicolai Schacke, 24 24 04 02 / nis@forsikringogpension.dk
Billeder
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Rekord: 80.000 danskere arbejder efter folkepensionsalderen21.4.2025 12:58:07 CEST | Pressemeddelelse
I morgen tirsdag skal Folketinget igen træffe beslutning om velfærdsaftalen, som denne gang hæver folkepensionsalderen til 70 år fra 2040. De seneste års udvikling viser da også en markant stigning i danskere, der arbejder frem til – og efter – folkepensionsalderen.
Nye tal: Region Syddanmark har flest skader efter skybrud i 202411.4.2025 11:12:16 CEST | Pressemeddelelse
2023 var det vådeste år nogensinde, og 2024 følger lige efter. Nu viser nye tal fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, at Region Syddanmark indtager en tvivlsom førsteplads blandt alle regioner i antal skybrudsskader.
Regeringens psykiatriplan – en nødvendig plan for et nødlidende område8.4.2025 11:36:39 CEST | Pressemeddelelse
Godt at der er politisk fokus på at styrke psykiatrien. Det mener forsikrings- og pensionsbranchen, der længe har mærket, at den offentlige psykiatri er under alvorligt pres og gennem de seneste år, har hjulpet tusindvis af danskere.
Forsikringsbranchen: Konkurrencen på forsikringsmarkedet er stærk og velfungerende1.4.2025 08:59:22 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har netop offentliggjort sin rapport om konkurrencen inden for private skadesforsikringer. Næsten 500.000 danskere skifter forsikring hvert år, og efter tre års analysearbejde har styrelsen da heller ikke identificeret nogen barrierer for konkurrencen. Forsikringsmarkedet er i høj grad også kendetegnet ved at være velfungerende og mangfoldigt, understreger Forsikring & Pension. Branchen arbejder samtidig for, at endnu flere danskere løbende tjekker op på deres forsikringer og dækning
Finanssektoren efterspørger finansieringen til efteruddannelse i den nye uddannelsesreform26.3.2025 13:16:27 CET | Pressemeddelelse
Reformen af de professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser er efter et meget langt tilløb nu landet, men mangler afgørende finansiering til efteruddannelse. Det mener organisationer på tværs af den finansielle sektor.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum