Nyt projekt giver Hjørrings yngste børn flere kunst-, kultur- og naturoplevelser i dagtilbud

- Vi er i Hjørring Kommune optaget af at børn allerede, når de er helt små, bliver introduceret for kunst, kultur og natur. 'Forvandling' giver børnene en fantastisk oplevelse, og de får i mødet med teater og natur stimuleret deres nysgerrighed. Vi håber, at det kan være med til at give en gnist ind i børnenes fantasi og kreativitet, fortæller Mai-Britt Beith, formand for Børne-, Fritids- og Undervisningsudvalget i Hjørring Kommune.
Fem legestuegrupper med 20 dagplejere og 80 børn deltager i 'Forvandling'. De legestuegrupper i Hjørring, der deltager, kommer fra Ulvegravene, Vrå, Bagterp, Holmegård og Sindal.
Limfjordsteatret er i Hjørring fire uger i september, hvor dagplejerne deltager i faglige workshops og får konkret inspiration til at arbejde med fortællinger i hverdagen f.eks. ved at zoome ind på detaljerne i naturen eller i historier og bruge virkemidler fra scenekunsten. Inden børnene skal se selve teaterforestillingen 'Forvandling', deltager de sammen med dagplejerne i værksteder, hvor en skuespiller, en danser og en teaterformidler laver lege med afsæt i scenekunsten for og med børnene. Forestillingen er skabt af Limfjordsteatret med hjælp fra mere end 100 frivillige, der har været med til at strikke, hækle og sy scenerne til et sanseligt og eventyrligt skovunivers. Børnene hører under forestillingen fortællinger fra naturen og nordisk mytologi, og de kan efter forestillingen gå på opdagelse i det bløde kunstneriske univers. I forløbets sidste uge skal børnene ud i den nærliggende natur med en naturvejleder, hvor de sammen går på opdagelse og undersøger skovens fortællinger og forvandling.
Limfjordsteatrets kunst- og naturprojekt 'Forvandling' er støttet med 1,2 mio. kr. fra Nordea-fonden.
Forestillingen 'Forvandling' spilles fra den 27.–30. september for de 0. -3. årige i salen (den gamle gymnastiksal) i Skolegade 4, Hjørring. Journalister og fotografer er velkomne – kontakt Christine Lund Jakobsen.
Journalister og fotografer er også velkomne til at deltage på turene i naturen, som finder sted 4.-8. oktober - kontakt Christine Lund Jakobsen.
Kontakter
Christine Lund Jakobsen, Konsulent, Konsulentafdelingen Børne-, Fritids-, og Undervisningsforvaltningen Hjørring kommune, e-mail: clj@hjoerring.dk mobil: 41223552
Mai-britt Beith, formand for Børne-, Fritids- og Undervisningsudvalget Hjørring Kommune, e-mail: mai-britt.beith@hjoerring.dk, mobil: 41937722
Kari Rune Jakobsen, Skole- og Dagtilbudschef for Børne-, Fritids og Undervisningsforvaltningen, Hjørring Kommune, e-mail: kari.rune.jakobsen@hjoerring.dk, mobil: 41223803
Billeder
Information om Hjørring Kommune
Hjørring Kommune er med sine knap 64.000 indbyggere den næst største kommune i Nordjylland. Du finder os centralt placeret i Vendsyssel og dermed i centrum af Skandinavien og Nordeuropa. Klik dig videre og bliv meget klogere på Hjørring Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Hjørring bliver værtsby for årets Skoda BørneTour9.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle børn kan opleve at være Tour-rytter for en dag, når Škoda BørneTour kommer til Hjørring den 31. maj.
Ny statuette præsenteres på Naturmødet1.5.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Naturmødet til maj igen samler tusindvis af naturinteresserede i Hirtshals, bliver det med en ny og helt særlig hæder til vinderen af prisen Danmarks Bedste Naturformidling.
ALSANG 2025 – Vi tænder lys i mørket9.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj 2025 er det 80 år siden, Danmark blev befriet efter fem mørke år under besættelsen. Det markerer Hjørring Kommune med Alsang 2025 – Frihed, fremtid og fællesskab. En stemningsfuld og historisk aften på Springvandspladsen Hjørring, hvor borgere i alle aldre inviteres til at samles i fællessang og fællesskab for frihed og håb i verden.
Hjørring Kommune ansætter ny direktør for Sundheds-, Ældre- og Handicapforvaltningen27.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hjørring Kommune har ansat Anne Christmann Ramsgaard som ny direktør for Sundheds-, Ældre- og Handicapforvaltningen. Anne kommer fra en stilling som Sundheds- og ældrechef hos Herning Kommune, men er oprindeligt fra Hjørring og ser frem til at vende tilbage til sin hjemby.
Rejsegilde på De Maritime Huse ved Løkken Moleleje19.3.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der var godt humør og forår i luften, da Foreningen Løkken Moleleje og Hjørring Kommune den 18. marts kunne holde rejsegilde på De Maritime Huse ved Løkken Moleleje. Det spændende byggeri tager virkelig form nu, og til sommer er man klar til at slå dørene op til Løkkens nye maritime samlingspunkt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum