Hvad skal der ske, når du skal herfra? Tag aktivt stilling til din arv med UNICEF

Arveklasse? Tvangsarv? 30%-løsningen? Det kan lyde tungt, men i virkeligheden er det begreber, som kan være vigtige at blive klogere på. Der vil i nogle tilfælde nemlig ikke blot være sindsro og god samvittighed at komme efter, men også økonomiske fordele for eventuelle arvinger. F.eks. kan 30%-løsningen fritage dine arvinger fra at betale bo- og tillægsboafgift, således at de får lidt mere i arv.
Faktisk viste en undersøgelse fra Analyse Danmark for Det Gode Testamente i 2018, at hver anden dansker ønsker at tegne et testamente for at have indflydelse på, hvad der skal ske med deres formue, når de ikke er her mere. Det er naturligt i denne forbindelse at have sine nærmeste i tankerne, men mange har også et ønske om at gøre noget, der afspejler deres værdier i livet. Og har man ingen arvinger, så tilfalder alt, hvad man ejer, automatisk staten jf. arveloven, medmindre man forinden har tegnet et testamente og dermed taget stilling.
En mindre arv kan gøre en kæmpe forskel
I UNICEF Danmark oplever vi en stigende interesse for at bruge sin arv til at gøre en forskel, men mange har spørgsmål til, hvordan man griber det an. Derfor inviterer UNICEF til arrangementer i hele landet, hvor du i selskab med UNICEF og dygtige jurister kan blive klogere på alt det praktiske omkring arv og testamente til velgørende organisationer.
”Når man vælger at betænke UNICEF i sit testamente, så hjælper man alle verdens børn – uanset om det er et stort eller et lille beløb, så er det en hjælp, der gør os i stand til at redde liv. Vi arbejder for børns liv, trivsel og udvikling både med langsigtede udviklingsprojekter og akut nødhjælp. Og vi er taknemmelige for hvert et bidrag. Stort som småt,” siger Karen Hækkerup, generalsekretær i UNICEF Danmark.
”Døden er ikke nem at tale om og vil for mange danskere være et tabubelagt emne. Alligevel er det en vigtig snak at have, som for mange også vil give ro i sindet. Hos Familie Testamente har vi et brændende ønske om at man tager stilling til sin arv – og særligt når det er til så godt et formål som UNICEF’s arbejde,” udtaler Thomas Funch, Salgsdirektør, fra Familie Testamente i Køge.
Bliv klogere på arv og testamente onsdag den 29. september kl. 17.30 – 19.30 hos Familie Testamente i Køge
Onsdag den 29. september 2021 afholder UNICEF arrangement om arv og testamente hos Familie Testamente (Bag Haverne 32) fra kl. 17.30 – 19.30. Det er gratis for alle at deltage - man skal blot tilmelde sig på forhånd. Til arrangementet vil Karen Hækkerup fortælle mere om UNICEF’s arbejde og samtidigt vil dygtige jurister fortælle om lovgivning og praktik i forbindelse med arv, testamente og donation. Der vil desuden blive serveret en let anretning til arrangementet.
Tilmeld dig her: UNICEF.dk/event
Læs mere på UNICEF.dk/arv
KILDER:
[1] Kilde: https://www.detgodetestamente.dk/giv-noget-videre/hvad-siger-dine-boern/
[2] Kilde: https://yougov.dk/news/2019/12/17/danskerne-og-julegaver/
Nøgleord
Kontakter
Lise Vejnø, UNICEF Danmark, +45 61 67 45 66 eller LVejno@unicef.dk
Billeder

Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
UNICEF: Børns trivsel i verdens rigeste lande er faldet markant efter COVID-19-pandemien14.5.2025 09:05:00 CEST | Pressemeddelelse
COVID 19-pandemien forværrede nogle i forvejen bekymrende tendenser blandt børn og unge i verdens rigeste lande: de klarer sig dårligere i skolen, flere er overvægtige, og generelt er de mindre tilfredse med deres liv. Sammenlignet med andre lande udmærker Danmark sig ved at være ét af de bedste lande at være barn i.
Sulten intensiveres i Gaza: Risiko for hungersnød vokser12.5.2025 16:06:15 CEST | Pressemeddelelse
470.000 mennesker i Gaza står over for katastrofal sult, og 71.000 børn er i fare for akut underernæring. Sådan lyder advarslen fra UNICEF og FN’s verdensfødevareprogram (WFP) efter udgivelse af ny rapport om fødevaresituationen i Gaza i dag.
Tid til flere UNICEF Børnevenlige Kommuner i Danmark10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere tusinde byer og kommuner globalt har sat børns trivsel og tryghed i fokus som ’UNICEF Børnevenlig By og Kommune’. Indtil nu er tre danske kommuner gået forrest, men nu inviterer UNICEF Danmark flere interesserede kommuner ind i netværket.
Influenter vil tage mere ansvar7.4.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Forbundet for Influenter og Bloggere i Dansk Journalistforbund lancerer nu Influentnævnet, der skal håndhæve de opdaterede retningslinjer for etisk ansvarlige influenter.
UNICEF Danmark offentliggør årsrapport og første ESG-rapport2.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
UNICEF Danmark har offentliggjort sin årsrapport for 2024 samt organisationens første frivillige ESG-rapport. Den nye tilgang sætter et strategisk fokus på bæredygtighed og ansvarlig ledelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum