SMVdanmark: Hvor er virksomhederne i finansloven?

Regeringen har netop præsenteret finanslovsforslag for 2022. Forslaget indeholder bl.a. 4 mia. kr. til fortsat håndtering af coronakrisen, midler til implementering af aftaler om land og by samt en forhandlingsreserve på 1,2 mia. kr. Hensynet til virksomhedernes grundvilkår mangler dog i forslagene, mener SMVdanmark:
“Vi bakker fuldt og fast op om regeringens ambition om at anlægge en ansvarlig økonomisk linje og deres glæde over, at dansk økonomi grundlæggende har det godt. Men vi mener, at det er for tidligt at juble: Store dele af erhvervslivet har netop kæmpet sig igennem coronakrisen, de er nu hårdt ramt af manglen på arbejdskraft. I det perspektiv burde arbejdskraft være allerhøjeste prioritet for regeringen, men det skorter på konkrete initiativer, der skal løse det problem,” siger Mia Amalie Holstein, cheføkonom og politisk chef i SMVdanmark, der repræsenterer 18.000 små og mellemstore virksomheder.
Regeringen foreslår, at der samlet set afsættes 4 mia. kr. til uforudsete udgifter forbundet til corona i en såkaldt “krigskasse”. Det møder ros fra Mia Amalie Holstein:
“Coronakrisen er endnu ikke slut og mange virksomheder i turisme- og oplevelsesindustrien kan endnu ikke se sig ud af den situation, at hjælpepakkerne snart stopper og dobbelte momsregninger venter om hjørnet. De sidste 1½ år viser, at det er fornuftigt at afsætte midler til det uforudsete, og det er vigtigt, at der er enighed om, at midlerne bl.a. også kan gå til at understøtte særligt ramte dele af dansk erhvervsliv, hvis det bliver nødvendigt. Derfor er det klogt og nødvendigt, at regeringen foreslår at afsætte 4 mia. kr. til corona-krigskassen. Spørgsmålet er imidlertid om det er nok.”
Som en del af finanslovsforslaget, foreslår regeringen, at der samlet set afsættes 2 mia. kr. over de næste fire år til initiativer, der skal understøtte “et Danmark, der hænger bedre sammen”. Et tiltrængt fokus mener Mia Amalie Holstein:
“Vi er glade for regeringens fokus på balance mellem land og by. Det bliver tiltagende sværere at drive virksomhed uden for de store byer, og det er vigtigt, at der bliver gjort mere for at fastholde unge der, hvor virksomhederne er. Vi vil opfordre til, at regeringen arbejder videre med at understøtte, at der er gode uddannelsesmuligheder i hele landet – herunder erhvervsuddannelserne.”
Udover initiativer, der skal øge arbejdsudbuddet, efterspørger SMVdanmark også øget fokus på at få flere faglærte:
“Vi savner at se penge afsat til et løft af erhvervsuddannelserne. Vi står med en mangel på 99.000 faglærte om få år, og der er behov for investeringer, så vi kan få de dygtige faglærte, som regeringen så sent som i sidste uge selv har udråbt som den vigtigste forudsætning for, at vi kan nå i mål med den grønne omstilling. Der kan bl.a. med fordel investeres i at gøre det billigere for særligt de mindre virksomheder at have lærlinge,” siger Mia Amalie Holstein.
Kontakter
Mia Amalie HolsteinCheføkonom
Tlf:53 55 71 77holstein@smvdanmark.dkBilleder
Information om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
SMVdanmark: Positivt at reform freder de vigtigste uddannelser26.3.2025 12:42:00 CET | Pressemeddelelse
Ny uddannelsesreform bliver uden forkortelse for bygningskonstruktører og diplomingeniører. SMVdanmark roser partierne bag reform for at lytte til erhvervslivet.
Fem år efter den store nedlukning: 4 ud af 10 virksomheder vil ikke søge kompensation, men fyre ansatte ved ny pandemi17.3.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra SMVdanmark viser, at i tilfælde af en ny pandemi vil fire ud af ti SMV'er takke nej til kompensation og i stedet opsige medarbejdere. Forklaringen er katastrofale erfaringer med kompensationsordninger under covid-19. Vi kan med de nuværende regler ikke forvente, at virksomhederne vil holde hånden under beskæftigelsen næste gang, lyder vurderingen fra SMVdanmark, der efterspørger politisk handling, mens tid er.
Færre forretninger i Danmark – detailhandlen under pres14.3.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Siden 2012 er hver femte detailforretning i Danmark forsvundet, viser en analyse fra SMVdanmark. Erhvervsorganisationen opfordrer både erhvervsliv og forbrugere til at tage udfordringen alvorligt.
SMVdanmark: Beskæftigelsen blandt ikke-vestlige indvandrere er rekordhøj10.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af ikke-vestlige indvandrere i beskæftigelse har aldrig været højere, og beskæftigelsesgabet mellem indvandrere og danskere er nu det laveste nogensinde. Udviklingen har især gavnet landkommuner, hvor indvandrere har afbødet en ellers markant tilbagegang i beskæftigelsen, viser ny analyse fra SMVdanmark.
SMVdanmark: Regeringens plan vil give os flere faglærte5.3.2025 07:30:19 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil investere over 600 mio. kr. i erhvervsuddannelserne. Flere midler pr. elev, dygtigere lærere og bedre støtte til elever med særlige behov er blandt initiativerne, som SMVdanmark bakker op.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum