Nyt nordisk samarbejde vil bekæmpe misinformation og fake news
13.8.2021 11:40:38 CEST | Aarhus Universitet: Arts | Pressemeddelelse
Hvordan kommer man den stigende mængde af misinformation og spredning af falske nyheder til livs på de digitale og sociale medier?
Det er omdrejningspunktet for et nystiftet konsortium af nordiske forskere og fakta-tjekkere med DATALAB og Aarhus Universitet i spidsen, som over de næste to år vil rette fokus på at forstå, overvåge og ikke mindst modvirke spredningen af misinformation og fake news i det skandinaviske samfundsbillede.
Projektet hedder NORDIS (NORdic observatory for digital media and information DISorder), og det fællesnordiske tiltag med Danmark, Norge, Sverige og Finland som deltagere har netop modtaget en bevilling på over 11 millioner kroner af EU-Kommissionen til det kommende arbejde.
”NORDIS sigter efter at styrke den nationale og regionale infrastruktur for at tackle spredningen af misinformation gennem et tværfagligt og tværsektorielt videnskabsbaseret center på tværs af landene,” siger professor på Aarhus Universitet og leder af DATALAB og NORDIS, Anja Bechmann, om initiativet.
Et problem i vækst
Ifølge hende har konsortiet formuleret en lang række mål for projektet, som blandt andet indebærer at skærpe befolkningens medieforståelse og tilrettelægge oplysningskampagner om spredningen af misinformation, der er skræddersyet til de enkelte lande.
Samtidig håber NORDIS også at kunne bidrage med politiske anbefalinger, som de nordiske lovgivere kan bruge i kampen mod misinformation og fake news. For problemet er i høj grad i vækst, påpeger Anja Bechmann.
”I de digitale rum, og særligt på de sociale medier, spreder misinformation sig hurtigere og længere, end vi hidtil har set. Denne udvikling er blevet intensiveret i de senere år, fordi de sociale medier har øget deres tiltrækning verden over,” forklarer professoren.
”For eksempel har Facebook en høj dækningsgrad og popularitet i særligt i nordiske lande,” tilføjer hun.
Evidensbaseret samarbejde
Ikke desto mindre er Anja Bechmann overbevist om, at NORDIS-projektet vil kunne styrke evnen hos de nordiske deltagerlande til at modstå spredningen af misinformation i det fremtidige medie- og samfundslandskab:
”Ved at forstærke samarbejdet mellem de forskellige lande sørger NORDIS for et stærkt grundlag, som forskere og fakta-tjekkere kan stole på for at håndtere spredningen af misinformation på en evidensbaseret måde. Vi vil udvikle en fælles måde at registrere fakta-tjek, som kommer til at gøre samarbejdet mellem fakta-tjekkerne i de nordiske land lettere, og det vil give forskerne ens data, hvilket vil gøre det lettere at analysere på samlede nordiske data,” forklarer hun.
Konsortiets arbejde vil forhåbentlig også på sigt kunne gavne andre lande uden for Norden, håber professoren.
”Det vil også tillade fakta-tjekkere og forskere at arbejde sammen om større cases i andre lande med lignende medie- og informationslandskaber,” siger Anja Bechmann.
NORDIS består af i alt otte organisationer fra det akademiske og fagpraktiske miljø og inkluderer følgende medlemmer:
Universiteter:
- Aarhus University (Danmark)
- University of Bergen (Norge)
- Uppsala University (Sverige)
- Helsinki University (Finland)
Fakta-tjekkere:
- Faktisk.no (Norge)
- TjekDet (Danmark)
- Källkritikbyrån (Sverige)
- Faktabaari (Finland)
Kontakter
Anja Bechmann, professor
Institut for Kommunikation og Kultur
Medievidenskab
Aarhus Universitet
E-mail: anjabechmann@cc.au.dk
Telefon: +45 51 33 51 38
Information om Aarhus Universitet: Arts
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Bogen får kun 3 stjerner, men regnes for stor litteratur6.1.2026 14:30:06 CET | Pressemeddelelse
Et nyt studie fra Center for Humanities Computing og Center for Contemporary Cultures of Text på Aarhus Universitet viser, at stjernebedømmelser af bøger ikke altid er retvisende. Gennemsnitlige ratings på Goodreads kan skjule både litterære klassikere og stærkt splittede læseoplevelser – og kan derfor være et misvisende mål for litterær værdi.
Forkæmper for fremmedsprog modtager fransk orden2.12.2025 10:35:37 CET | Pressemeddelelse
Ana Kanareva-Dimitrovska har i årevis arbejdet for at fremme flersprogethed og interkulturalitet. Indsatsen har fået det franske kulturministerium til at slå hende til ridder med ordenen ’Ordre des Arts et des Lettres’.
To historiestuderende fra Aarhus Universitet vinder international pris12.11.2025 08:17:22 CET | Pressemeddelelse
To unge historiestuderende fra Aarhus Universitet vinder den internationale ICOM Young Member Award 2025 for deres undervisningsforløb om minoriteter udviklet i samarbejde med Den Gamle By i Aarhus.
Arthur Alejandro Cardoso Jørgensen fra Skanderborg vinder international pris12.11.2025 08:14:14 CET | Pressemeddelelse
Arthur Alejandro Cardoso Jørgensen læser til dagligt Historie på Aarhus Univeristet. Nu har den unge skanderborgenser sammen med en anden historiestuderende, Laura Lyndgaard Hansen, vundet den internationale ICOM Young Member Award 2025. Prisen får de for deres undervisningsforløb om minoriteter udviklet i samarbejde med Den Gamle By i Aarhus.
Laura Lyndgaard Hansen fra Fredericia vinder international pris12.11.2025 08:09:19 CET | Pressemeddelelse
Laura Lyndgaard Hansen læser til dagligt Historie på Aarhus Univeristet. Nu har den unge fredericianer sammen med en anden historiestuderende, Arthur Alejandro Cardoso Jørgensen, vundet den internationale ICOM Young Member Award 2025. Prisen får de for deres undervisningsforløb om minoriteter udviklet i samarbejde med Den Gamle By i Aarhus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
