Ilden er slukket efter et bevægende OL
Fælles pressemeddelelse fra DIF og Team Danmark
Med den verdensomspændende corona-pandemi som bagtæppe har hele optakten til OL i Tokyo og gennemførslen været markant anderledes end de foregående lege. Og måske netop derfor har legene – set med danske briller – været et af de mest bevægende og samlende nogensinde.
”OL har været storslået – både på grund af den sportslige succes, men så sandelig også følelsesmæssigt. Udsættelsen og alle de corona-barrierer, der har været undervejs, har gjort forløsningen ved at være i konkurrence ekstra stor” siger Hans Natorp, formand for DIF og Danmarks Olympiske Komité.
”Men vi har også kunne mærke en unik stemning omkring OL hjemme i Danmark. Der har været kæmpe opbakning til de danske atleter på de sociale medier, mange er stået op om nattet for at følge konkurrencerne, og det har været fantastisk at se jubelscenerne foran storskærmen på Experimentarium. Det har kunne mærkes helt i Tokyo, og OL har virkelig bevist, hvordan legene kan bevæge og samle danskerne på tværs af sportsgrene”, siger han.
Fantastisk opbakning
I over to uger har hele verden fulgt med i OL. Legene er verdens største sportsbegivenhed og verdens største mediebegivenhed. Og selvom Tokyo 2020 har fået sin helt egen fortælling med corona-udsættelsen, så rummer de seneste uger også masser af fortællinger, der går over i den danske OL-historie.
”De sidste 17 dage under har endnu engang vist os, at eliteidrætten samler Danmark. Vi har oplevet store profiler, som har takket af. Vi har set hundrededele af sekunder betyde forskellen på medaljer. Vi har set tårer – både af glæde og skuffelse. Vi har set dramatiske styrt og fascinerende comebacks. Det virker som om, at hele Danmark har følt med atleterne og bakket dem op – både når Dannebrog er gået til tops, eller når en livslang drøm er bristet. Dét har kolossal betydning for atleterne og vores fællesskabsfølelse i Danmark,” konstaterer Lars Krarup, formand for Team Danmark.
”Danmark har atleter i verdensklasse både på og uden for banen. Det skyldes i høj grad et fremragende elitearbejde i forbundene. De fortjener et stort tillykke og ros for deres arbejde. Eliteidrætten står aldrig stille, så vi er allerede i gang med arbejdet frem mod OL i Paris i 2024. Atleterne fortjener, at vi giver dem de bedst mulige vilkår, for de giver os så meget tilbage. Det håber jeg, at hele Danmark vil bakke op om,” siger Lars Krarup.
Forberedelserne til Paris 2024 er i gang
Fra både DIF og Team Danmark lyder der en stor tak for opbakningen – både fra danskerne, de olympiske partnere og politikere, som alle har bakket op.
”Støtten til de danske atleter og hele OL-projektet er uvurderlig og helt afgørende, at vi kan skabe så fantastiske præstationer og oplevelser. Men der skal også lyde en tak til alle de mange på holdet bag atleterne. Ingen kan stå alene, og der er mange, som har aktier i den danske idrætsmodel, der endnu engang har vist sig som en succes. Derfor skal der også sendes masser af anerkendelse til trænere og ledere, forbund og foreninger samt familierne i kulissen” fastslår Hans Natorp.
Søndag aften japansk tid blev den olympiske ild slukket for denne gang. Men forberedelserne til de næste olympiske lege er allerede i gang. Der er nemlig mindre end tre år til, at den olympiske ild igen tændes. Til den tid er Paris værtsby, og både DIF og Team Danmark glæder sig til tilskuere på tribunerne, mediedækning i egen tidszone og ikke mindst til nye, store danske oplevelser.
--
Kontakt:
Hans Natorp, formand DIF, tlf. 31444015, hna@dif.dk
Lars Krarup, formand Team Danmark, via kommunikationschef Christian Blomgreen, tlf. 26830724, chbl@teamdanmark.dk
--
Få overblikket over det danske hold og download atletbilleder til redaktionelt brug på www.ol.dk. Følg det danske hold til OL i Tokyo via @danmarktilol på Facebook og Instagram.
Fotokredit: Lars Møller/BESTSELLER for DIF og Team Danmark
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Presseinvitation til DIF's årsmøde 202524.4.2025 16:13:31 CEST | Pressemeddelelse
DIF’s årsmøde 2025 afvikles lørdag den 3. maj i Idrættens Hus. Pressen er velkommen.
DIF DM-ugen henter forstærkning i udvidet partnerskab14.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DIF DM-ugen, Danmarks største medaljefest, tager endnu et skridt mod at levere en uforglemmelig sommeroplevelse i Aalborg. Spar Nord udvider sit partnerskab med DM-ugen ved at bringe VISA ombord – en forstærkning, der skaber nye muligheder og øger den landsdækkende synlighed.
Stor fremgang blandt unge indvandrere og efterkommere i fodboldklubberne12.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelen af indvandrere og efterkommere under 15 år i fodboldklubberne er næsten tredoblet på drengesiden og femdoblet på pigesiden på blot 5 år. Der er tale om en ketchupeffekt og resultatet af en lang indsats i foreningerne i særligt udsatte boligområder, fortæller DBU og DIF.
Presseinvitation: Gør dig klar til DM-ugen 202511.4.2025 11:19:49 CEST | Pressemeddelelse
Sæt et stor kryds i kalenderen og akkreditér dig til DIF DM-ugen 2025. Det hele foregår i Aalborg 23. juni til 29. juni 2025.
Idrætshaller skal have nyt liv10.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udviklingen af den klassiske idrætshal skal hjælpes på vej. Det er formålet med en ny kampagne, Idrætshaller til tiden, hvor I kan få op til 10 millioner kroner til udvikling og realisering af jeres idrætshal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum