Danmarks Idrætsforbund

DIF-idrættens Folkemøde: Morgenløb med skovrejsning og kørestolsrugby mellem politikere og veteraner

Del

Danmarks Idrætsforbund deltager på Folkemødet i debatter og sætter politikerne i bevægelse. Start fredagen med morgenløb og skovrejsning i Bornholms flotte natur og kom til debat om blandt andet idrættens betydning for børn og unges trivsel og moralske dilemmaer i valg af værtsnationer til store events.

Folkemødet på Bornholm står for døren, og vanen tro byder DIF-idrætten ind med flere arrangementer, der bryder med de vanlige debatrammer på den politiske festival 12.-14. juni.

Der bliver for en gangs skyld mulighed for at takle politiske modstandere fysisk, når DIF Soldaterprojekt inviterer til kørestolsrugby fredag kl. 16.

Er man mere til de gode naturoplevelser i et roligere tempo, så er det med at trække i løbe- eller joggingtøjet fredag kl. 8, hvor der arrangeres morgenløb i samarbejde med Friluftsrådet, Klimaskovfonden og Spejderne.

De morgenfriske deltagere kan starte dagen med ekstra god samvittighed, idet der som del af et nyt partnerskab mellem DIF og Klimaskovfonden bliver plantet et træ for hver kilometer, der løbes.

Herunder finder du udvalgte programpunkter for DIF-idrætten på Folkemødet

Torsdag:

Tid

Arrangement

Sted

DIF-deltager

10.00 – 10.45

”Når forældrene ikke er der!”

Livschancerne for børn i udsatte boligområder er markant ringere end for børn i almindelighed

A8 – Det Kriminalpræventive Råd

Preben Astrup, konsulent i DIF get2sport

12.30 – 13.20

Har sporten et samfundsansvar?

Når bolden ruller – hvem tager ansvar?

J45 - DanskHåndbold

Hans Natorp, formand

14.00 – 14.45

Sportswashing og moralske dilemmaer i mega sportsevents.

Dilemma i mega sportsevents: Skal vi boykotte værtslande, der er på kant med menneskerettighederne?

C35 – Institut for Menneskerettigheder

Hans Natorp, formand

Fredag:

08.00 – 09.00

Morgenløb m. kaffe og croissanter

”Morgenløb for skovrejsning i skøn natur”

D10 – Grøn Scene

Flere

15.40-16.00

Lykkeliga håndboldkamp/vandkamp

B99 – Pop-up Strandvejen

Hans Natorp, formand

16.00 – 17.00

Kørestolsrugby

”DIF Soldaterprojekt spiller kørestolsrugby mod magthaverne”

B99 – Pop-up Strandvejen

Flere

16.20 – 17.30

Har idrætten svarene på trivselskrisen?

J45 – DanskHåndbold

Karin Ingemann, udviklingschef

Lørdag:

12.00 – 12.50

”Er kvinderne for kloge til de gamle mænds klub?”

Hvilke begrænsninger møder kvinder på deres vej til tops som ledere?

J45 - DanskHåndbold

Frans Hammer, næstformand

13.30 – 14.30

Veterancenteret

60.000 grunde til at være stolt - og flere på vej

Hvad gør veteraner til noget særligt, og hvordan får vi dem til at bære titlen med stolthed?

H12 - Hjemmeværnet

Jonas Hjort Andersen, konsulent i DIF Soldaterprojekt

14.00 – 14.15

Ungdomsringen:

Hvad kan samle unge fredag aften uden alkohol?

A38 – Danchells Telt

Frans Hammer, næstformand

Nøgleord

Kontakter

DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye