København har haft størst gavn af hjælpepakker

ØKONOMISK KRISE
De hjælpepakker og økonomiske stimuli, som politikerne har rullet ud under coronakrisen, har holdt hånden under tusindvis af arbejdspladser.
Nu viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, hvordan de positive effekter af de økonomiske redningskranse fordeler sig på de forskellige landsdele. Beregningerne er lavet på baggrund af tal fra Finansministeriet opdelt på landsdele – dog med de fire store bykommuner beregnet separat.
Størst effekt af hjælpepakker og stimuli i København
Hjælpepakkerne og stimuliene vurderes at have sikret topscoreren Københavns Kommune 11.900 arbejdspladser i 2020 og 16.100 arbejdspladser i 2021. Det svarer til 3,9 procent af den samlede beskæftigelse. Et tal, der kun overgås af klyngen Frederiksberg Kommune, Tårnby Kommune og Dragør Kommune, der sammen med Københavns Kommune udgør landsdelen ”København by”.
”Jylland og Fyn er generelt kommet væsentligt bedre gennem krisen end København, hvor især oplevelsesindustrien og luftfarten har haft det svært. Men uden hjælpepakkerne og de økonomiske stimuli fra Christiansborg havde det set endnu værre ud,” siger cheføkonom Erik Bjørsted fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, der nu er optimistisk på vegne af dansk økonomi.
”Coronakrisen har været en hård omgang for økonomien, men i modsætning til finanskrisen er der heldigvis gode muligheder for, at dansk økonomi kan vende tilbage til den sti med vækst, som vi fulgte inden sidste forår. Vi kan især takke hjælpepakkerne og den førte finanspolitik for det, der ligner en hurtig genopretning,” siger Erik Bjørsted.
Analysens hovedkonklusioner
- Coronakrisen har ramt dansk økonomi hårdt, men omfattende hjælpepakker og stimuli betyder, at Danmark er kommet bedre gennem krisen end mange andre lande.
- Ifølge Finansministeriet vil hjælpepakker og stimuli alene i 2021 holde hånden under 83.000 arbejdspladser. Tallet lyder på 57.000 for 2020.
- I analysen er der lavet et skøn over effekterne af hjælpepakkerne og stimuliene på landsdele og de fire store byer. Den landsdel, der har haft størst gavn af hjælpepakker og stimuli, er København, som også var blandt de hårdest ramte landsdele, da krisen brød ud.
- I Københavns Kommune vil hjælpepakker og stimuli holde hånden under 16.100 job i 2021. For kommunerne Aarhus, Odense og Aalborg er de tilsvarende jobeffekter på henholdsvis 5.700, 3.200 og 2.600.
Beskæftigelseseffekter af hjælpepakker og stimuli under coronakrisen
Landsdel/by |
2020 |
2021 |
Effekt i 2021 (ift. beskæftigelsen i 2019) |
København |
11.900 personer |
16.100 personer |
3,9 procent |
Resten af "København by" (Frederiksberg, Dragør og Tårnby) |
3.300 personer | 4.300 personer | 5,9 procent |
Odense |
2.200 personer |
3.200 personer |
3,0 procent |
Sydjylland |
7.900 personer |
11.200 personer |
3,0 procent |
Vestjylland |
4.500 personer |
6.400 personer |
2,9 procent |
Aarhus |
3.900 personer |
5.700 personer |
2,8 procent |
Københavns omegn |
6.100 personer |
9.400 personer |
2,6 procent |
Resten af Fyn |
2.000 personer |
3.000 personer |
2,6 procent |
Nordsjælland |
3.000 personer |
4.600 personer |
2,5 procent |
Østsjælland |
1.600 personer |
2.600 personer |
2,4 procent |
Resten af Østjylland |
3.800 personer |
5.800 personer |
2,4 procent |
Aalborg |
1.600 personer |
2.600 personer |
2,3 procent |
Resten af Nordjylland |
2.500 personer |
3.700 personer |
2,2 procent |
Vest- og Sydsjælland |
2.600 personer |
4.400 personer |
1,9 procent |
Bornholm |
100 personer |
200 personer |
1,2 procent |
I alt |
57.000 personer |
83.000 personer |
2,8 procent |
Kilde: AE på baggrund af Finansministeriet, Danmarks Konvergensprogram 2021, Danmarks Statistik og egne beregninger.
Kommuner i landsdelene
København by: København, Frederiksberg, Dragør, Tårnby
Sydjylland: Billund, Esbjerg, Fanø, Fredericia, Haderslev, Kolding, Sønderborg, Tønder, Varde, Vejen, Vejle, Aabenraa
Vestjylland: Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Ringkøbing-Skjern, Skive, Struer, Viborg
Københavns omegn: Albertslund, Ballerup, Brøndby, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Herlev, Hvidovre. Høje-Taastrup, Ishøj, Lyngby-Taarbæk, Rødovre, Vallensbæk
Fyn: Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nordfyns, Nyborg, Odense, Svendborg, Ærø
Nordsjælland: Allerød, Egedal, Fredensborg, Frederikssund, Furesø, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Hillerød, Hørsholm, Rudersdal
Østsjælland: Greve, Køge, Lejre, Roskilde, Solrød
Østjylland: Favrskov, Hedensted, Horsens, Norddjurs, Odder, Randers, Samsø, Silkeborg, Skanderborg, Syddjurs, Aarhus
Nordjylland: Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Mariagerfjord, Morsø, Rebild, Thisted, Vesthimmerlands, Aalborg
Vest- og Sydsjælland: Faxe, Guldborgsund, Holbæk, Kalundborg, Lolland, Næstved, Odsherred, Ringsted, Slagelse, Sorø, Stevns, Vordingborg
Bornholm: Bornholm, Christiansø
Kontakter
Erik BjørstedCheføkonom
Tlf:27 68 79 50eb@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkBilleder
Links
Information om AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Reventlowsgade 14, 1. sal
1651 København V
3355 7710https://www.ae.dk/
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Vi føder færre børn, og det er godt nyt for de offentlige finanser6.5.2025 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske kvinder får markant færre børn end tidligere, og det kan have en positiv effekt på statens finanser, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det skyldes blandt andet, at staten får lavere udgifter til daginstitutioner og skoler.
30.000 unge mellem 25 og 29 år er uden job og uddannelse5.5.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af unge mellem 25 og 29 år, der ikke er i job og heller ikke er i gang eller færdig med en uddannelse, har ligget stille siden 2018, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Kvinderne i gruppen har ofte psykiske lidelser, mens mændene ofte har en plettet straffeattest.
De rigeste danskere trækker tydelige spor: Fire gange højere klimaaftryk end de fattigste16.4.2025 09:19:46 CEST | Pressemeddelelse
Klimaftrykket fra de rigeste danskeres privatforbrug er markant højere end de fattigstes, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).
Danmarks skattetryk overvurderes i international sammenligning15.4.2025 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark skattetryk ligger nummer fem i OECD, når man blandt andet tager højde for landenes forskellige skattesystemer, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det betyder, at placeringen er lavere end i OECD’s rå opgørelse.
Liberal Alliances plan vil primært lempe skatten i Nordsjælland, mens 75 kommuner får mindre end gennemsnittet: Se tallet for din kommune27.3.2025 06:06:00 CET | Pressemeddelelse
Stort set alle kommuner vest for Storebælt får mindre end den gennemsnitlige skattelempelse i Liberal Alliances skatteplan, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Partiet vil bruge cirka 33 milliarder kroner på at lempe personskatter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum