Fibernet-ejer: Regulering af fibernettet betyder ikke store pris-hop for kunderne

Efterhånden som fibernettet vinder frem som dominerende teknologi er der stigende behov for regulering af markedet. Det arbejde er Erhvervsstyrelsen i fuld gang med.
Og i Kolding følger den ene af fibernet-ejerne, EWII Koncernen, godt med i diskussionen:
”Vi har et ansvar for at sikre et stabilt, konkurrencedygtigt marked på fibernet-området”, lyder det fra koncernens administrerende direktør, Lars Bonderup Bjørn.
EWII Koncernen ejer fibernettet i Trekantområdet, og har siden juni 2019 været i gang med projektet ”Fiber i alt til alle” – her er ambitionen at rulle fibernet ud helt ind i væggen til samtlige adresser i området.
For at passe på forbrugeren er det nødvendigt med en række nye tiltag i markedet.
Blandt andet er et af Erhvervsstyrelsens tiltag en højere max-grænse for, hvad en fibernet-ejer må tage for at stille fibernettet til rådighed. Modsat intentionen har det afstedkommet bekymringer om prisstigninger hos de udbydere, der benytter sig af fibernettet.
EWII Fibernet, der håndterer koncernens fiberforretning, har i dag ni forskellige udbydere, herunder Telia og YouSee.
”Erhvervsstyrelsens regulering bliver udlagt som en sikker prisstigning i forbrugerens ende, men det er ikke sådan, det forholder sig. De nuværende kommercielle forhandlede aftaler med de forskellige udbydere indeholder en maksimal årlig prisstigning – eller et prisfald – på fem procent, afhængig af udviklingen,” forklarer direktøren.
Han peger på, at selskabet siden åbningen af fibernettet, har arbejdet for et fair og frit marked med transparens, adgang for alle, ikke-diskriminerende forretningsførelse og ikke mindst en fair og rimelig prissætning, nøjagtig som Erhvervsstyrelsen har anbefalet:
”Det er de værdier, vi står på mål for. Det gælder både i forhold til tilgængelighed, hvor vi mener, at fibernettet skal være gratis og tilgængeligt for alle borgere, og for prissætningen for de udbydere, der vil sætte deres produkter til salg via EWIIs fibernet,” siger han.
At reguleringen lægger et loft højt over EWIIs gennemsnitspris, er kun naturligt, mener direktøren.
”Den regulerede maksimale engrosgennemsnitspris er 21 procent højere end EWII Fibernets nuværende gennemsnitsengrospris,” forklarer han og uddyber:
”Derudover kan fremadrettede årlige regulerede prisstigninger kun udgøre maksimalt to procent af gennemsnitsprisen. Det er et velfungerende marked, hvor reguleringen blot vil bidrage til større fleksibilitet,” lyder det fra direktøren.
For forbrugeren er virkeligheden ikke prisstigninger – faktisk forholder det sig lige omvendt, lyder budskabet fra fibernet-ejeren:
”Konkurrencen mellem infrastrukturejerne og mellem udbyderne har i dag resulteret i, at beboerne i Trekantområdet har nogle af landets billigste fiberbredbåndspriser. Det er en sund konkurrence, som i sig selv forhindrer, at en eventuel regulering vil forårsage synderligt store prishop,” lyder det.
Nøgleord
Kontakter
Lars Bonderup Bjørn, administrerende direktør i EWII Koncernen, på 23 23 71 18
Billeder

Links
Information om EWII A/S
Koncernen har hovedkvarter i Trekantområdet, hvor vi er leverandør af elnet, vand, varme og fiber. Derudover sælger vi el, bredbånd, ladestandere og giver energirådgivning til kunder over hele landet. Vi driver ligeledes elforsyningen på Bornholm.
Vi bygger Danmarks grønne infrastruktur med høj forsyningssikkerhed, og vi vægter, at det skal være nemt at være kunde hos os.
Vi er med til at forme fremtiden for energibranchen, og spiller en vigtig rolle i udviklingen af fremtidens intelligente løsninger og fleksible energisystemer for at sikre en optimal udnyttelse af de grønne teknologier. Vi bygger fremtidens fibersamfund og udvikler løsninger til fremme heraf. Vi investerer ansvarligt og fremsynet i udviklingen af vores fælles samfund.
EWII er en af Trekantområdets største private arbejdspladser med mere end 600 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra EWII A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EWII A/S
Seks store skridt gør EWII klar til grøn fremtid8.4.2025 11:10:48 CEST | Pressemeddelelse
For energikoncernen EWII var 2024 et overgangsår. Ny strategi, store investeringer og skarpe holdninger sikrede sammen med en stabil drift, at koncernen leverede et resultat bedre end forventet og står stærkt rustet.
EWII indgår samarbejde med Enorm Biofactory: Bandlyser kød og komælk for at reducere CO21.4.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er slut med kødretter til frokost og komælk i kaffen hos den danske energikoncern. Direktøren har mistet tålmodigheden og skærer igennem på klimaets vegne. Via et strategisk samarbejde med en producent af spiselige larver ventes initiativet at reducere EWIIs klimaaftryk med 46 ton CO2 om året.
EWII opstiller lynladere ved ABC Lavpris-butikker21.2.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Handlende og forbipasserende får i løbet af 2025 mulighed for at lade elbilen på en EWII-ladestander ved ABC Lavpris’ butikker. Energikoncernen har indgået en aftale med kæden om at etablere ladestandere ved samtlige 15 supermarkeder.
Fiber til alle: EWII runder stor milepæl med fibernettet18.2.2025 09:22:51 CET | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII har gravet fibernet ned i hele Trekantområdet, og når dermed i mål med den strategiske satsning om at sikre muligheden for fiberforbindelse til alle husstande i koncernens jyske elforsyningsområde. Et mål de færreste mente var realistisk for år tilbage.
EWII og VisBlue vil sælge flowbatterier til ejendomsbranchen5.2.2025 13:53:38 CET | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII og den danske batterileverandør VisBlue har indgået et partnerskab, der skal hjælpe ejendomsbranchen med at optimere deres energiforbrug ved hjælp af flowbatterier. Ved at lagre overskydende energi fra deres solceller eller fra elnettet på et flowbatteri, når priserne er lave, er kunderne sikret billigere grøn strøm, når priserne stiger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum