LB Forsikring etablerer nyt videnscenter til forhindring af skader

Videnscenter for Forhindring. Det er navnet på LB Forsikrings helt nye satsning, der skal give mere luft under vingerne til forsikringsselskabets strategiske målsætning om at gøre forsikring overflødig blandt andet ved at gå fra forsikring til forhindring.
Alene over de kommende 5 år forventer LB Forsikring at bruge i omegnen af en kvart milliard kroner på tiltag, der skal medvirke til, at selskabets medlemmer får reduceret eller helt forhindret skader som eksempelvis vandskader eller trafikskader. Det nye Videnscenter for Forhindring skal dokumentere og skabe ny viden. En opbygning af viden der i høj grad kommer til at ske sammen med andre.
Sammen med DTU er første projekt netop igangsat og handler om adfærd knyttet til stigende vand og vandskader.
”For kunne lappe hullerne i taget, skal man vide, hvor de er. Det gælder for den enkelte husejer, og det gælder helt overordnet for os som forsikringsselskab, når vi ser på områder som eksempelvis stigende grundvand, trafiksikkerhed og sågar områder som stress og trivsel for vores 400.000 medlemmer. Med Videnscenter for Forhindring øger vi nu vores egen vidensproduktion, samtidig med at vi i vid udstrækning deler vores viden med vores omverden. De udfordringer vores medlemmer har, har samfundet i almindelighed også,” siger Mikkel Frost Kopenhagen, direktør for Strategi og Innovation i LB Forsikring.
Samarbejde med DTU om klimaadfærd
Det nye videnscenter har netop startet sit første vidensprojekt, der handler om at hjælpe DTU med at skaffe viden og data på oplevet risiko og holdning til behovet for at nedbringe oversvømmelsesrisikoen gennem investering i klimatilpasning. Hos DTU glæder man sig til at kunne få del i den viden, LB Forsikrings medlemmer ligger inde med.
”Ideen med projektet er at forstå, hvordan folk opfatter den information, de får om risiko for oversvømmelser og stigende vand pga. storm eller kraftigt nedbør. Hvordan påvirker informationerne om risiko deres vilje til handling? Målet er naturligvis på sigt at få folk til at tage forholdsregler, så vi får færre oversvømmelser, men i første omgang undersøger vi folks risikovillighed over for de informationer, de får. Her har det en stor værdi at have en stor målgruppe, der er fordelt over hele landet, og det har LB Forsikring”, siger Professor i Klima og økonomi Kirsten Halsnæs fra DTU.
”Samarbejdet med DTU er et godt eksempel på, hvordan vi gerne vil samarbejde med andre om at frembringe viden, der skaber værdi for hele samfundet. Og vi glæder os til at indgå i lignende samarbejder med andre uddannelsesorganisationer, NGO’er mv. inden for områder som klima, mobilitet og velfærd,” siger Mikkel Frost.
Videncenter for Forhindring er etableret som en del af LB Forsikrings strategi og innovations afdeling og centret får per 1. april Kenneth Wolstrup som ansvarlig.
Nøgleord
Kontakter
For yderlige information:
Marie Grabow Westergaard, pressechef i LB Forsikring, tlf:31438233 mail: mago@lb.dk
Marie Grabow WestergaardPressechef
presselb@lb.dk
Billeder
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
LB Forsikring vil forhindre flere cykeltyverier13.5.2025 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af den kommende tid vil alle med en aktiv indboforsikring i LB Forsikring blive tilbudt at blive en del af en digital løsning, der kan forebygge cykeltyverier. Målet er at forhindre flere cykeltyverier samt at genfinde stjålne cykler.
Tørt vejr i Danmark: Pas på med ukrudtsbrænderen!12.5.2025 12:08:23 CEST | Pressemeddelelse
DMI melder nu om risiko for landsdækkende tørkedøgn, og tørkeindekset nærmer sig maksimum flere steder i landet. Derfor opfordrer LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, til at være varsom med brug af ukrudtsbrændere og åben ild.
Tusinder går sammen og nu skal flere børn og unge med5.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en bevilling på knap 1 mio. kr. fra LB Foreningen har fonden Just Human netop fået mulighed for at fortsætte deres indsats Just Walk, som gennem lokale gå-værter skaber fællesskaber, hvor man mødes om at gå, nyde lokalområdet og være sammen. Nu skal der også flere børn og unge med i gå-fællesskaberne.
Husker du at vedligeholde dit hus eller fritidshus?11.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Påsken står for døren, og det milde vejr lokker mange danskere ud i solen. Men selvom solen skinner, glemmer flere at give huset et grundigt forårstjek. En ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring, viser, at vigtige dele af boligen ofte bliver overset – og det kan i sidste ende føre til skader.
Millionbevilling skal give flere frivillige og mere fællesskab i psykiatrien13.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en bevilling på knap 4,6 mio. kr. fra LB Foreningen skal Håb i Psykiatrien udvide deres indsats, hvor frivillige skaber pusterum ved at facilitere fællesskaber igennem aktiviteter på de lukkede, åbne og retspsykiatriske afsnit til gavn for indlagte med psykiske lidelser. Målet er, at der skal være frivillige på 200 psykiatriske sengeafsnit og ambulatorier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum