2020 kostede ejendomsbranchen dyrt
2020 blev et mørkt år for dansk økonomi. BNP kom på en rutsjetur og væksten blev kun hjulpet på vej af kunstige, men dog fornuftige, hjælpepakker. Som mange andre brancher har ejendomsbranchen i 2020 kunne se de mørke skyer drive ind over deres erhverv. Tabet vil lyde på 30-40 milliarder, mener ejendomsinvestorerne.
”Corona har været allestedsnærværende og påvirket alt fra arbejdspladser til erhvervslejere. Sjældent har vi skullet se tilbage på et år, hvor vi både i arbejds- og privatregi har skullet tilpasse og omstille os så hurtigt,” siger Jannick Nytoft, adm. direktør fra EjendomDanmark.
Slag med hammeren
Butikssektoren har oplevet særligt mange benspænd, i året der gik. Nedlukningen af samfundet i foråret fik onlinehandlen til at stige, og øgede restriktioner for shoppingcentrene hen over efteråret satte yderligere pres på de fysiske butikker. Et sidste slag med hammeren kom i december, hvor store dele af Danmark blev ramt af anden nedlukningsbølge. Regeringen opfordrede danskerne til at foretage juleindkøbene alene og at handle i så kort tid som muligt.
Ud over hjælpepakkerne har udlejere af butiksejendommene holdt hånden under lejerne med henstand og restancer hen over året. Men ejendomsinvestorerne spår, at ikke alle vil klare skærene, og at butiksejendomme både vil tabe i værdi og blive sværere at udleje.
”Vi har allerede set en del konkurser i løbet af 2020, men der er fortsat mange butikker, der kæmper for deres overlevelse. Mange vil heldigvis komme igennem coronakrisen. En del butikker har været dygtige til at finde en redningsplanke ved at udvikle de rette digitale platforme, der supplerer den fysiske butik,” siger Jannick Nytoft.
Lys i mørket
Mens butikssektoren holdes i live med kunstigt åndedræt, ser coronakrisen ikke ud til at have ramt kontor, industri og bolig lige så hårdt. På trods af krisen ligger alle tre sektorer på fornuftige niveauer. I årets sidste kvartal stiger kontor på både ejendomsværdi, udlejningsprocent og markedsleje, og derfor forventer en del ejendomsinvestorer også, at markedslejen vil være stigende i 2021. Ejendomsinvestorerne har endnu højere forventninger til industri, mens der også vil være rift om boligerne i det nye år.
Kontakter
Jannick NytoftAdm. direktør
Tlf:27112073jny@ejd.dkStine Rud SkovKommunikationskonsulent
Tlf:50512885sts@ejd.dkVedhæftede filer
Information om EjendomDanmark
EjendomDanmark er erhvervsorganisationen for ejere, udlejere og administratorer af fast ejendom i Danmark. Organisationen repræsenterer ca. 85% af det professionelle ejendomsmarked med over 100.000 medarbejdere og en omsætning på knap 100 mia. kroner. Medlemmerne er blandt andre pensionskasser, ejendomsselskaber, ejendomsadministratorer, grundejerforeninger, forsikringsselskaber og pengeinstitutter, fonde, advokater, ejendomsmæglere samt entreprenører, arkitekter og ingeniører.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Erfaren brancheprofil skal sikre EjendomDanmarks stærke juridiske fundament2.5.2025 09:00:30 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark har ansat Simone Ørum Holmbo som ny leder af det juridiske område i brancheorganisationen. Hun tiltræder den 1. juni.
Fremtidens forandringer i fokus: Ejendomsbranchen sætter fælles kurs mod Folkemødet 202528.4.2025 12:08:31 CEST | Pressemeddelelse
22 aktører fra ejendomsbranchen går sammen om at sætte fremtidens forandringer på dagsordenen til Folkemødet 2025 under initiativet Ejendomsbranchen på Vandkantsscenen.
Mød EjendomDanmarks nye bestyrelse24.4.2025 14:36:10 CEST | Pressemeddelelse
På årets generalforsamling har EjendomDanmarks medlemmer netop valgt nye medlemmer til hovedbestyrelsen. Den består fortsat af en kombination af erfarne og nye kræfter, der tilsammen afspejler branchens bredde og stærke faglighed.
Ny kampagne sætter fokus på ejendomsbranchens bidrag og værdi23.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark lancerer nu en ny kampagne, der af flere rul i 2025 vil sætte fokus på den store værdi, som ejendomsbranchen skaber for samfundet.
6 måder at sikre flere boliger i byen11.4.2025 10:03:44 CEST | Pressemeddelelse
Der mangler boliger i de største byer, men der kan gøres noget for at sikre, at der kommer flere til. EjendomDanmark kommer her med seks konkrete bud, der kan øge udbuddet af boliger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum