Når feriekufferten gemmer på andet end minder: Undgå væggelus
Væggelus rejser let med hjem fra ferien – og det kan blive en dyr fornøjelse. EjendomDanmark giver dig gode råd til, hvordan du undgår dem.

Selv den bedste ferie kan få en bitter eftersmag, hvis du får andet end sol på kinderne og souvenirs med hjem. For væggelus rejser let – og gemmer sig gerne i kufferten. Bor du til leje, kan de små blinde passagerer blive et dyrt bekendtskab, hvis du ikke hurtigt giver din udlejer besked.
"Som lejer har man pligt til at informere sin udlejer, hvis man opdager væggelus. Det er afgørende for at få problemet håndteret her og nu – og for at undgå selv at hæfte for udgifterne, hvis skadedyrene når at sprede sig," siger Simone Ørum Holmbo, underdirektør i EjendomDanmark.
Tætte boligforhold er lig med større risiko
Om dagen gemmer væggelusen sig helst i revner og sprækker – for eksempel i lamelgardiner, under madrasser eller lignende steder.
Risikoen for spredning er størst i etageejendomme, hvor mange lejligheder ligger tæt. Her kan et enkelt tilfælde hurtigt brede sig til naboerne, hvis ikke der gribes ind i tide.
”Problemet er stadig begrænset, men hos EjendomDanmark oplever vi hvert år en stigning i antallet af henvendelser om væggelus i sommermånederne – og det er uden tvivl noget, man bør tage alvorligt,” siger Simone Ørum Holmbo.
Forebyggelse er den bedste bekæmpelse
Væggelus kan gemme sig i månedsvis, og det gør dem svære at bekæmpe. Selvom man tror, problemet er løst, kan de stadig dukke op igen på et senere tidspunkt, lyder det.
”Det bedste, man kan gøre, er at forebygge. Væggelus er svære at slippe af med, men der er nogle helt konkrete ting, man kan gøre for at undgå at få de ubudne gæster med hjem fra ferien.”
Sådan undgår du at få væggelus
-
Undgå at stille din kuffert på eller under sengen, når du bor på hotel
-
Pak dit tøj ned i poser
-
Vask tøjet ved høj varme, når du kommer hjem – eller læg det i fryseren i to døgn
-
Vær opmærksom på sorte aftegninger under sengen og i madrassens samlinger
Nøgleord
Kontakter
Amalie Dvinge AgerboSenior pressekonsulent
Tlf:30207441ama@ejd.dkEjendomDanmark er den samlede brancheorganisation for ejere og administratorer. Vi repræsenterer ejendomsbranchen, der skaber rammerne om danskernes liv, understøtter 137.000 arbejdspladser i Danmark, og som hvert år bidrager til BNP med 161 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Politisk flertal enige om at sikre bedre muligheder for digital kommunikation mellem lejer og udlejer2.7.2025 11:16:25 CEST | Pressemeddelelse
Et politisk flertal bestående af Regeringen, Det Konservative Folkeparti og SF er enige om at ændre lejeloven så digital kommunikation mellem lejer og udlejer i fremtiden bliver nemmere. EjendomDanmark har sammen med LLO længe samarbejdet med Social- og Boligministeriet for at finde en løsning.
Sommerens Airbnb-udlejning kan koste dig dyrt: Her er, hvad mange glemmer26.6.2025 08:21:40 CEST | Pressemeddelelse
Det kan virke oplagt at udleje boligen i ferien – men glemmer du regler og ansvar, kan det ende med en dyr lærestreg. EjendomDanmark deler fem ting, du skal være opmærksom på.
Private lejeboliger er populære som aldrig før: Storbyer driver rekordlav boligtomgang28.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra EjendomDanmark viser, at boligtomgangen er nede på 2,3 procent – det laveste niveau nogensinde. Det skyldes især udviklingen i Aarhus og København, hvor lejeboligen i høj grad er et attraktivt alternativ til en ejerbolig.
Huslejenævn: Flertal i Folketinget ønsker opgør med utidige regler om strafgebyr22.5.2025 10:35:52 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal i Folketinget har anerkendt, at der er brug for et genbesøg af den uhensigtsmæssige praksis, hvor et strafgebyr fra huslejenævnene stadig skal betales, selvom beslutningen omgøres i retten. EjendomDanmark har arbejdet intenst med emnet og ser frem til, at det nu skal indgå i kommende forhandlinger.
Erfaren brancheprofil skal sikre EjendomDanmarks stærke juridiske fundament2.5.2025 09:00:30 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark har ansat Simone Ørum Holmbo som ny leder af det juridiske område i brancheorganisationen. Hun tiltræder den 1. juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum