Private lejeboliger er populære som aldrig før: Storbyer driver rekordlav boligtomgang
En ny rapport fra EjendomDanmark viser, at boligtomgangen er nede på 2,3 procent – det laveste niveau nogensinde. Det skyldes især udviklingen i Aarhus og København, hvor lejeboligen i høj grad er et attraktivt alternativ til en ejerbolig.

Mange boligsøgende har allerede mærket det. Nu bekræfter en ny rapport fra EjendomDanmark, at det faktisk er sværere end nogensinde før at finde en privat lejebolig.
Ifølge rapporten er den landsdækkende boligtomgang, der beskriver omfanget af ledige lejeboliger, nu nede på 2,3 procent. Det sker efter et fald på 1,2 procentpoint alene det seneste år og markerer det laveste niveau, der nogensinde er målt.
”Den historisk lave andel af ledige lejeboliger viser, at lejeboligen står stærkt side om side med andre boligformer. Det er især udviklingen i København og Aarhus, der driver faldet. Og samtidig er det et udtryk for, at der er en bunden opgave i at sikre boliger nok i fremtiden,” siger Peter Stenholm, adm. direktør, EjendomDanmark.
Organisationen har siden 2014 opgjort tomgangen, og den gennemsnitlige boligtomgang ligger på 3,5 procent.
København og Aarhus puster særligt til udviklingen
I Region Hovedstaden er tomgangen nu nede på 1,9 procent, blandt andet som følge af markant færre ledige boliger i Indre København. I Region Midtjylland er tomgangen opgjort til 1,7 procent, mens den i Aarhus alene er helt nede på 1,4 procent.
”Trods geopolitisk og økonomisk usikkerhed og nye ejendomsskatter fortsætter priserne på ejerboliger med at stige. Det gør lejeboligen til et attraktivt valg for mange – ikke kun fordi den ofte er mere tilgængelig prismæssigt, men også fordi den tilbyder fleksibilitet og frihed,” siger Bjarke Roed-Frederiksen, der er cheføkonom hos EjendomDanmark.
Understreger behov for flere boliger
Ifølge Peter Stenholm, adm. direktør i EjendomDanmark, bør udviklingen give anledning til at se nærmere på boligudbuddet i de større byer:
”Den høje efterspørgsel på både ejer- og lejeboliger vidner om, at mange danskere gerne vil bo i de større byer, og at mange kan og vil acceptere en større boligudgift mod at bo mere centralt,” siger han og fortsætter:
"Ifølge Københavns Kommune vil der frem mod 2060 være behov for op mod 80.000 nye boliger, hvis befolkningstilvæksten fortsætter som forventet. Når tomgangen samtidig er helt i bund, siger det sig selv, at der skal bygges mere. Derfor bør kommunerne finde værktøjskassen frem – for eksempel ved at gøre det lettere at omdanne erhvervslokaler til boliger eller tage tomme loftsrum i brug."
Nøgleord
Kontakter
Amalie Dvinge AgerboSenior pressekonsulent
Tlf:30207441ama@ejd.dkVedhæftede filer
EjendomDanmark er den samlede brancheorganisation for ejere og administratorer. Vi repræsenterer ejendomsbranchen, der skaber rammerne om danskernes liv, understøtter 137.000 arbejdspladser i Danmark, og som hvert år bidrager til BNP med 161 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Politisk flertal enige om at sikre bedre muligheder for digital kommunikation mellem lejer og udlejer2.7.2025 11:16:25 CEST | Pressemeddelelse
Et politisk flertal bestående af Regeringen, Det Konservative Folkeparti og SF er enige om at ændre lejeloven så digital kommunikation mellem lejer og udlejer i fremtiden bliver nemmere. EjendomDanmark har sammen med LLO længe samarbejdet med Social- og Boligministeriet for at finde en løsning.
Når feriekufferten gemmer på andet end minder: Undgå væggelus2.7.2025 07:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Væggelus rejser let med hjem fra ferien – og det kan blive en dyr fornøjelse. EjendomDanmark giver dig gode råd til, hvordan du undgår dem.
Sommerens Airbnb-udlejning kan koste dig dyrt: Her er, hvad mange glemmer26.6.2025 08:21:40 CEST | Pressemeddelelse
Det kan virke oplagt at udleje boligen i ferien – men glemmer du regler og ansvar, kan det ende med en dyr lærestreg. EjendomDanmark deler fem ting, du skal være opmærksom på.
Huslejenævn: Flertal i Folketinget ønsker opgør med utidige regler om strafgebyr22.5.2025 10:35:52 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal i Folketinget har anerkendt, at der er brug for et genbesøg af den uhensigtsmæssige praksis, hvor et strafgebyr fra huslejenævnene stadig skal betales, selvom beslutningen omgøres i retten. EjendomDanmark har arbejdet intenst med emnet og ser frem til, at det nu skal indgå i kommende forhandlinger.
Erfaren brancheprofil skal sikre EjendomDanmarks stærke juridiske fundament2.5.2025 09:00:30 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark har ansat Simone Ørum Holmbo som ny leder af det juridiske område i brancheorganisationen. Hun tiltræder den 1. juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum