Støtte til Sydhavsøernes Herregårde

Få steder i Danmark er koncentrationen af herregårde så tæt som i vores område. Med en ny samlet beskrivelse af Lolland-Falsters mange herregårde vil der blive sat fokus på en væsentlig del af vores kulturarv, som har haft og stadig har stor betydning for den samfundsmæssige udvikling på Lolland-Falster.
”Både i Guldborgsunds Kulturpolitik og i vores Guldkanon er herregårdene og deres påvirkning af såvel landskabet som vores levevis uundgåelige. Vi glæder os til at se resultatet af arbejdet med at beskrive herregårdene, og forventer et spændende og fagligt grundlag, som kan være med til at kvalificere andre af vores projekter, som kredser om herregårdene”, udtaler Martin Lohse, formand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget.
Museet beskriver i ansøgningen: ”Med den rolle, herregårdene har spillet på Lolland-Falster, bliver der i virkeligheden tale om et væsentligt kapitel af regionens historie, set gennem herregården som prisme. Nutiden vil være indgangen til fortiden, som for herregårdenes vedkommende tager afsæt i senmiddelalderen. Historien føres helt op til i dag, hvor herregårdene fylder mindre end før, men hvor mange til gengæld har udviklet nye produktionsformer, for eksempel Frederiksdals kirsebærvineventyr, Knuthenborgs populære safaripark, Krenkerups kvalitetsbryggeri og traktørsted samt andre erhvervsområder som Engestoftes velbesøgte markeder og overnatning bl.a. på Lungholm og Ny Kirstineberg.”
Herregårdsturisme
Ulla Schaltz, direktør for Museum Lolland-Falster, er begejstret for opbakningen fra udvalget, og fortsætter: ”Det bliver spændende at få et endnu større overblik over emnet. Det er jo sådan, at vi i dag anlægger andre synsvinkler på herregårdene og deres rolle end tidligere, og gennem dette arbejde vil vi kunne blive klogere på hele herregårdshistorien. Dertil kommer, at vi med udgivelsen på engelsk også vil fokusere på at formidle vores herregårdskultur mere indgående til turister.”
De herregårde der er åbne offentligheden beskrives nemlig i en udgivelse for sig, særligt henvendt til turister og udlændige. Her vil den indforstået danske herregårdskultur også blive forklaret ud fra de historiske sammenhænge, som herregårdene er en del af. Bogen kommer derfor til at give indsigt i den lokale såvel som danske herregårdshistorie for en bred skare.
Nøgleord
Kontakter
Katha Qvist, kulturkonsulent, 25 18 00 03
Martin Damgaard Larsen, specialkonsulent for turisme, 25 18 18 98
Martin LohseFormand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget
Tlf:25 18 18 13marlo@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Aktører til Kulturpasset 2025 er fundet16.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kulturpasset i Guldborgsund Kommune byder igen i 2025 på spændende oplevelser. Middelaldercentret, Kettingebadet, Corselitze og Skovens Hus Corselitze samt Gedser Remise slår dørene op for børn, unge og deres familier og inviterer indenfor til spændende kulturoplevelser.
Fællesskab og fælles fodslag: Stubbekøbing rådhus får et løft med hjælp fra lokale kræfter15.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en anlægsbevilling på 500.000 kroner kan en række konkrete forbedringer nu gennemføres på Stubbekøbing Rådhus. Bag projektet står en lang række foreninger, der bruger det gamle rådhus, og som i fællesskab har bidraget til en prioriteret ønskeliste til forbedringer.
Art Matter-festivalen kommer til Guldborgsund14.5.2025 14:18:30 CEST | Pressemeddelelse
I dagene omkring Kristi Himmelfart, fra den 28.-31. maj 2025, sætter Guldborgsund Kommune scenen for den storstilede festival for samtidskunst, Art Matter. Programmet er spækket med kunstarrangementer, der viser lokale kunstinitiativer med et særligt fokus på natur, trivsel og bæredygtighed.
Fra proceskrav til resultatstyring i beskæftigelsesindsatsen13.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med den politiske aftale på Christiansborg om reform af beskæftigelsesindsatsen vil fokus fremadrettet være på, om kommunerne formår at få borgere i job eller uddannelse frem for på proceskrav. Guldborgsund Kommune har allerede gode erfaringer med resultatstyring i samarbejdet med en privat aktør.
15 millioner kroner uddeles til folkeoplysende foreninger i Guldborgsund Kommune12.5.2025 12:42:33 CEST | Pressemeddelelse
De folkeoplysende foreninger i Guldborgsund bliver tildelt ca. 15 millioner kroner i 2025 til folkeoplysende aktiviteter, herunder lokaletilskud, aktivitetstilskud og undervisningstilskud. Det har Folkeoplysningsudvalget i Guldborgsund godkendt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum