Publikum er trygge ved at gå i teatret – og gør det!

Aarhus Teater havde 14. august som det første teater i Danmark en stor teaterpremiere med Teaterkoncert C.V. Jørgensen på Store Scene. I lørdags 29. august var det urpremieren på Christian Lollikes iscenesættelse af José Saramagos prisvindende roman En fortælling om blindhed på Studio. Og på fredag 4. september er der premiere på Holbergs Den vægelsindede på Scala, omplantet til et westernunivers i franskmanden Laurent Chétouanes iscenesættelse.
Fælles for de tre forestillinger er, at de alle er udsolgt – vel at mærke med en halvt fyldt sal af hensyn til corona-restriktionerne.
Publikumssuccesen glæder teaterdirektør Trine Holm Thomsen:
"Før teatersæsonen begyndte, var vi naturligvis nervøse for, om publikum ville vende tilbage med det samme af frygt for smittespredning. Og alle billetterne var langt fra udsolgt, da vi åbnede sæsonen. Men så er billetsalget gået stærkt - både fordi vi har fået meget flotte anmeldelser for Teaterkoncert C.V. Jørgensen og En fortælling om blindhed, men også fordi publikum tilsyneladende føler sig trygge. Vi mærker en spontan glæde ved forestillingernes afslutning; publikum rejser sig op og klapper højlydt, givetvis fordi de har haft en god teateroplevelse i trygge rammer, men nok også fordi de har savnet kulturen og fællesskabet.
Jeg oplever, at kulturens vitale betydning i et større samfundsmæssigt perspektiv er blevet tydeligere for danskerne her i foråret, hvor vi netop manglede kunsten og kulturen. Det tænder et håb i mig på teatrets og hele kulturlivets vegne"
Nye undersøgelser konkluderer: Danskerne vil gerne i teatret og bakker op
Aarhus Teaters positive billetsalgserfaringer flugter med den nationale rapport COVID-19 Publikumsundersøgelse – undersøgelse af danskernes lyst til at gå i teatret (udgivet primo august 2020), iværksat af brancheorganisationen Dansk Teater og Kulturministeriets organisation for publikumsundersøgelse på teaterområdet – Applaus – i samarbejde med Rambøll og Morris Hargreaves McIntyre.
Undersøgelsen har på landsplan haft 13.500 respondenter og undersøger, hvornår, hvorfor og hvordan publikum ønsker at genoptage teateroplevelser efter COVID-19 krisen.
Undersøgelsen konkluderer, at danskerne på trods af COVID-19 savner teatrene, og viser, at COVID-19 for 85% af danskernes vedkommende ikke har påvirket deres lyst til at gå i teatret, og 8% har endda fået mere lyst til at gå i teatret. Kun 7% af danskerne er decideret utrygge ved tanken om at vende tilbage til teatret.
For Aarhus Teaters vedkommende, hvis publikum udgør 2075 af besvarelserne, fremgår det blandt andet, at 4 ud af 5 ’ikke føler sig utrygge’ ved at besøge Aarhus Teater og at 80% forventer at bruge lige så mange penge eller flere på forestillinger på Aarhus Teater de kommende seks måneder.
Kantar Gallup har for Dansk Teater og Applaus lavet en opfølgende måling, offentliggjort 28. august. Målingen konkluderer:
- Størstedelen af danskerne føler sig trygge ved at gå i teatret med de nuværende COVID-19-retningslinjer
- Størstedelen af danskerne har tillid til teatrenes håndtering af COVID-19-retningslinjerne
- Teatergæsterne vil opfatte det negativt, hvis der indføres mundbind på nuværende tidspunkt
- De øvrige publikumsrestriktioner finder danskerne tryghedsskabende (håndsprit/håndvask, køregulering og afstand mellem medvirkende og publikum)
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger hos kommunikationschef Morten Daugbjerg, tlf. 4213 4700 / presse@aarhusteater.dk
Billeder
Links
Information om Aarhus Teater
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Teater
Helmig hitter på Aarhus Teater: Efterspurgt teaterkoncert genopstår i 20279.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 22.000 billetter blev på kun en uge revet væk til Teaterkoncert Thomas Helmig, der spiller på Aarhus Teater fra august 2025. Nu afslører teatret, at den udsolgte teaterkoncert genopstår fra 26. august 2027. De første 18.000 billetter til 2027 er netop sat i salg.
Ny Thomas Helmig-teaterkoncert kickstarter 125-års jubilæum på Aarhus Teater og åbner Aarhus Festuge 202528.11.2024 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Thomas Helmigs ikoniske sangunivers har i fire årtier sat sit aftryk i danskerne på tværs af generationer. Til august går to af Aarhus’ to store kulturinstitutioner sammen og hylder en af byens og Danmarks allerstørste kunstnere med en groovy og varmblodet TEATERKONCERT THOMAS HELMIG. Forestillingen får urpremiere 28. august 2025 på Aarhus Teater, og Aarhus Festuge afholder sit 60-års jubilæum med gallaåbning 29. august 2025. Billetsalget til de første forestillinger er åbnet.
Landets to største teatre præsenterer Danmarkspremiere på prisvindende musical20.11.2024 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er blevet en ny tradition, at landets to største teatre - Det Kongelige Teater og Aarhus Teater - forener de kunstneriske kræfter til glæde for publikum i hele Danmark. Den kommende sæson er ingen undtagelse. Til foråret 2026 er der nemlig Danmarkspremiere på den hjertegribende Grammy-, Tony- og Olivier Awards-vindende musical DEAR EVAN HANSEN, der handler om længslen efter at blive set og høre til. Billetsalget er netop åbnet.
VIA University College og Aarhus Teater indgår nyt samarbejde30.10.2024 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
VIA University College og landets næststørste teater skaber ny teaterpædagogisk efteruddannelse i Anvendt scenekunst. Efteruddannelsen er for lærere, pædagoger, formidlere og andre, der ønsker at beskæftige sig med æstetiske læreprocesser, scenekunst og drama.
Fra Sdr. Bjert til Aarhus Teater: Frank Thiel fejrer 25 år som skuespiller15.8.2024 11:33:55 CEST | Pressemeddelelse
Skuespiller Frank Thiel er drevet af et ønske om, at hans arbejde – på scenen, på skærmen og som kommunikationscoach – kan forløse andre mennesker. I år fejrer han sit 25-års jubilæum med forestillingen Blodbadets Gud, der spiller på Aarhus Teater fra den 5. september. Selve jubilæet fejres på Aarhus Teaters Scala-scene efter forestillingen den 25. september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum