DUF er taknemmelige for hjælpepakke til konkurstruede foreninger
Coronakrisen har været en hård omgang for mange af DUF - Dansk Ungdoms Fællesråds medlemsorganisationer, og nogle af medlemsorganisationerne har stået på randen af konkurs.
Derfor vækker det stor glæde i DUF, at Regeringen sammen med Venstre, Radikale Venstre, Konservative, Socialistisk Folkeparti og Alternativet har landet en aftale, der redder disse foreninger fra konkurs.
Aftalen indeholder blandt andet 100 millioner kroner til foreningspuljerne under DUF, DIF, DGI og Firmaidrætten og herunder er 6 millioner kroner øremærket til konkurstruede landsorganisationer under DUF.
Regeringens og forhandlingspartiernes beslutning om at holde hånden under de frivillige foreninger er afgørende for, at foreningernes arbejde kan fortsætte.
"De medlemsorganisationer, som har stået over for en konkurs, løfter en stor demokratisk og samfundsmæssig opgave. Der er ikke tale om et overskud, der skal reddes, men om at holde hånden under nogle foreninger, så det frivillige arbejde kan forsætte. Så det er helt afgørende, at regeringen og de øvrige partier har besluttet sig for, at det er værd at redde", fortæller Chris Borup Preuss, formand for DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd.
Aftalen hjælper blandet andet DUF's udvekslingsorganisationer, der har tabt størstedelen af deres indtægtsgrundlag, grundet aflyste udvekslingsophold.
Den organisation, som har været hårdest ramt er YFU - Youth for Understanding, der arbejder for en fredeligere verden gennem udvekslingsprogrammer for studerende.
"Vi er ekstremt lettede over at modtage denne hjælp. Uden den så vi ind i et muligt farvel til vores kære forening, YFU Danmark. Nu har vi muligheden for på ny at skabe liv i foreningen og igen give unge muligheden for at få deres livs oplevelse med ungdomsudveksling", fortæller Roy Juma, formand for YFU.
Aftalen er indgået af Regeringen, Venstre, Radikale Venstre, Konservative, Socialistisk Folkeparti og Alternativet.
Nøgleord
Kontakter
Chris PreussFormand
Tlf:22889996preuss@duf.dkFreja FokdalPolitisk Konsulent
Tlf:41416335frf@duf.dkBirgitte L. SøePolitisk konsulent
Tlf:60201418bs@duf.dkInformation om DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
DUF er en paraplyorganisation for ca. 80 demokratiske, samfundsengagerende og landsdækkende børne- og ungdomsorganisationer. Spejdere, rollespillere, studenterorganisationer, kirkelige foreninger, miljøorganisationer og de politiske ungdomsorganisationer er blandt medlemmerne.
Følg pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Gentofte Kommune vinder 2. pladsen om at blive Årets Ungdomskommune 202528.2.2025 11:38:39 CET | Pressemeddelelse
Gentofte Kommune vinder i år 2. pladsen i opløbet om at blive Årets Ungdomskommune. Det er DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd, der uddeler prisen, som har eksisteret siden 2006, til den kommune, der gør en særlig indsats for det gode ungdomsliv. De seneste år har DUF ligeledes hædret 2. og 3. pladsen, fordi flere kommuner gør et særligt indtryk og et godt stykke arbejde med at sikre unge gode kommuner at være en del af.
Billund Kommune tager 3. pladsen i opløbet om at blive Årets Ungdomskommune 202527.2.2025 14:49:29 CET | Pressemeddelelse
DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd uddeler hvert år prisen til Årets Ungdomskommune til en kommune, der gør noget særlig for unge. Billund Kommune vinder årets 3. plads for indsatser, der inddragger børn og unge i beslutninger om eget liv.
Helsingør Kommune er Årets Ungdomskommune 202527.2.2025 09:42:28 CET | Pressemeddelelse
DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd uddeler prisen som Årets Ungdomskommune 2025 til Helsingør Kommune. Dommerpanelet tildeler kommunen prisen for at arbejde for at skabe stærke fællesskaber for unge.
Lærerstuderende er ny næstforperson i Dansk Ungdoms Fællesråd7.12.2024 14:55:38 CET | Pressemeddelelse
Afgående forperson for landets lærerstuderende, Anneline Larsen er i weekenden blevet valgt som næstforperson for DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd, som er en paraplyorganisation for 78 frivillige børne- og ungeorganisationer.
DUF: Fire nye ungdomsdelegater klar til at repræsentere danske unge i FN28.11.2024 10:32:43 CET | Pressemeddelelse
Emilia, Aksel, Mette og Emely er udpeget af DUF til at være Danmarks nye ungdomsdelegater til FN. De deltager i FN-topmøder og repræsenterer danske unge i de vigtigste globale spørgsmål om demokrati, klima, jobskabelse og ligestilling. Danmark har i alt otte ungdomsdelegater til FN, hvor halvdelen bliver skiftet ud hvert år. De fire nye ungdomsdelegater tiltræder den 1. januar 2025 og har mandatet til udgangen af 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum