LEGO Fonden støtter UNICEF med millionbeløb til COVID19-indsats
Mens danske børn strømmer tilbage i skolerne, er virkeligheden en helt anden for millioner af børn ude i verden. Det gør LEGO Fonden nu noget ved. Fonden der støtter massivt op om UNICEFs arbejde for verdens børn – også under COVID19 – har netop offentliggjort en donation på 13 millioner kroner til ’læring gennem leg’- indsatser.
Danske fonde med Novo Nordisk Fonden, Hempel Fonden og Poul Due Jensen Fonden i spidsen har været blandt verdens mest gavmilde til at støtte UNICEF’s indsatser for blandt andet at sikre fjernundervisning af sårbare flygtningebørn og etablering af rent vand for at forbedre hygiejnen.
”At vi i UNICEF har så stærke partnere i den private sektor, der på få uger mobiliserer en samlet donation på 33 millioner kroner til verdens børn, gør mig vanvittig stolt. At LEGO Fonden så vælger at give UNICEF en donation, der virkelig kommer til at forbedre tusindvis af børns hverdag – det er vi meget taknemmelige for. Det giver børn mulighed for at lære gennem leg og for at vi i UNICEF kan inspirere og guide forældrene til at bringe leg ind i hverdagen,” siger Karen Hækkerup, generalsekretær i UNICEF.
Læring gennem leg - også under COVID19
Udover UNICEFs og WHO´s samlede arbejde for at stoppe smitten og hjælpe skrøbelige sundhedssystemer, arbejder UNICEF også for at forhindre de meget alvorlige konsekvenser under nedlukninger af samfundet, især i verdens mest udsatte områder. Det gør man blandt andet ved sammen med LEGO Fonden at tilbyde inspiration, guides og konkrete værktøjer, som kan styrke forældre og andre primære omsorgspersoner i at stimulere deres børn gennem lægebaseret læring, mens de er hjemme i isolation fra deres normale børneliv.
LEGO Fondens Head of Global Programmes, Sarah Bouchie, siger: ”I kriser som denne kan læring gennem leg bidrage betydeligt til børns psykologiske, følelsesmæssige og kognitive helbred og udvikling, uanset hvor i verden de er og uanset hvilken baggrund, de har. Det er dog vigtigt, at vi også husker læringen gennem leg når vi bevæger os ud af COVID-19 krisen, fordi den kan gøre børn mere robuste i tider med modgang og ruste dem med de kompetencer og færdigheder, de har brug for i en foranderlig verden. Derfor er bæredygtigheden og det langsigtede fokus i vores partnerskab med UNICEF vigtigt for os.
De ’læring gennem leg’ - indsatser, UNICEF iværksætter under COVID19 med midler fra LEGO Fonden vil strække sig langt ind i fremtiden – også efter COVID19. For ligesom alle andre indsatser, UNICEF iværksætter under Corona-pandemien, hvad enten det er etablering af vandsystemer eller hygiejneindsatser, så skal ’læring gennem leg’- indsatserne være bæredygtige i den forstand, at de skal forankres permanent i de samfund, hvor de implementeres.
”På den anden side af denne krise håber jeg inderligt, at vi gentænker vores verden, og sammen gør den til et bedre sted – ikke mindst for sårbare børn,” siger Karen Hækkerup.
Den ekstra COVID19 bevilling til UNICEF er en del af en global bevilling på 340 millioner kroner, som LEGO Fonden meldte ud tidligere på foråret. UNICEF og LEGO Fonden har samarbejdet om at udbrede ’læring gennem leg’ i en række lande, herunder Sydafrika siden 2015 med en total bevilling på over 260 mio. kr. til at implementere og udbrede ’læring gennem leg’.
Kontakter
Pressechef Peter Lykke Lind. Tlf. 30531916, mail: pllind@unicef.dk
Billeder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
UNICEF og WFP advarer: Alvorlig risiko for hungersnød i Gaza29.7.2025 14:03:34 CEST | Pressemeddelelse
Gaza er i akut fare for hungersnød, da mængden af fødevarer er på det laveste niveau siden konfliktens begyndelse. Det fremgår af de nyeste data fra IPC (Integrated Food Security Phase Classification), et globalt samarbejde, der overvåger fødevaresikkerheden i hele verden.
Statement fra UNICEF om den aktuelle situation i Gazastriben27.7.2025 16:05:00 CEST | Pressemeddelelse
UNICEF byder Israels udmelding om at indføre akut nødvendige humanitære pauser velkommen. Pauserne skal sikre bedre adgang til at levere nødhjælp ind i og på tværs af Gaza. Siden våbenhvilen brød sammen i marts, har børn levet i et mareridt, uden adgang til de mest basale fornødenheder. De er sultne, traumatiserede og har ingen sikre steder at søge tilflugt. Hele Gazas befolkning på over to millioner mennesker er ramt af alvorlig fødevareusikkerhed. Én ud af tre har ikke spist i flere dage, og 80 procent af alle rapporterede dødsfald som følge af sult er børn. Der er nu en mulighed for at vende udviklingen – og redde liv. UNICEF har hele tiden arbejdet for at få nødhjælp frem. Men vi kan gøre meget mere, hvis der etableres flere humanitære korridorer, så vores konvojer – og kommercielle lastbiler, som også er afgørende – lettere kan komme frem. Alene i juli har UNICEF leveret 147 lastbiler med ernæringshjælp til Gaza, herunder babymad, mælk og energiholdige kiks. Vi er klar til at øge
Alarmerende stigning i underernæring blandt børn i Gaza20.6.2025 12:36:51 CEST | Pressemeddelelse
Alene i maj blev over 5.000 børn i alderen 6 måneder til 5 år indskrevet til behandling for akut underernæring i Gaza – en stigning på næsten 50 % i forhold til april og hele 150 % siden februar. Mad til de mange sultne børn venter ved grænsen til Gaza, men nødhjælpsorganisationer får ikke lov til at uddele den.
Rettigheder i rygsækken – ny kampagneuge vil styrke trivsel og fællesskaber i skolen3.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lanceres Rettighedsstafetten; en ny, årligt tilbagevendende kampagneuge i uge 38, der skal få flere børn til at kende deres egne og andres rettigheder. Bag tiltaget står Børnerådet, UNICEF Danmark, Danske Skoleelever, Red Barnet, Institut for Menneskerettigheder, Danske Handicaporganisationer og De Anbragtes Vilkår.
Over 50.000 børn dræbt eller såret i Gaza: UNICEF advarer om ubegribelige rædsler28.5.2025 13:29:22 CEST | Pressemeddelelse
Over 50.000 børn er ifølge rapporter blevet dræbt eller såret i Gaza siden oktober 2023. ’Børnene betaler prisen for en krig uden nåde’; lyder det fra UNICEF.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum