DI: Lønudbetaling falder på et knastørt sted

- Aftalen om lønkompensation er en god og vigtig ordning for mange. Men den virker jo kun, når pengene faktisk kommer ud til virksomhederne. Derfor er det tiltrængt og fuldstændig afgørende, at der bliver sat turbo på udbetalingerne. Der bliver sukket af lettelse på mange virksomheder i dag, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.
Han glæder sig over, at langt de fleste virksomheder vil få udbetalt pengene inden 1. maj. Samtidig opfordrer han til, at der sættes kul under processen for at hjælpe de resterende virksomheder.
- For mange virksomheder er det lige på falderebet, at pengene til lønkompensation bliver udbetalt nu. Rigtig mange virksomheder har valgt at bruge ordningen for at kunne beholde deres medarbejdere, men det har presset dem hårdt på likviditeten, at de skulle vente på pengene. Det er godt, at det bliver løst for langt hovedparten af virksomhederne nu. Men de sidste virksomheder skal også med, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
DI-direktøren opfordrer til, at myndighederne går i hurtig dialog med virksomheder, hvor der er fejl eller mangler i ansøgningerne.
- Der må ikke gå papirarbejde og bøvl i den fælles opgave med at redde arbejdspladser. I denne ekstraordinære situation er det vigtigt med et klart politisk signal om, at hjælpen kommer først, og kontrollen følger derefter. Det har en afgørende betydning for virksomhederne – både reelt og psykologisk, at pengene er på vej, siger DI-direktøren.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information kontakt pressechef og vicedirektør Per Geckler Møller 2949 4434.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI afslører portrætmaleri af dansk industri-pioner12.6.2025 08:13:33 CEST | Pressemeddelelse
Den anerkendte billedkunstner Maria Torp har netop færdiggjort sit portræt af en banebrydende skikkelse i dansk erhvervsliv, som dog er ukendt for langt de fleste danskere. Billedet er nu udstillet i Industriens Hus hos Dansk Industri i København.
DI: Brug for milliardinvestering i ny teknologi12.6.2025 08:02:29 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri opfordrer Folketinget til at øremærke fem milliarder kroner årligt til fremtidens teknologier: - Danmark må ikke blive en tilskuer til næste teknologiske revolution, lyder det fra adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
DI: Ambitiøst mål for brugen af AI i det offentlige10.6.2025 14:42:57 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, glæder sig over, at regeringens digitale taskforce i dag er kommet med et konkret mål for brugen af kunstig intelligens i den offentlige sektor.
NYE ANSIGTER I BESTYRELSEN HOS DI RANDERS-NORDDJURS10.6.2025 13:45:50 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industris regionale forening, DI Randers-Norddjurs, byder velkommen til tre nye medlemmer i bestyrelsen efter årets generalforsamling den 4. juni 2025 hos DI i Aarhus. De tre nye medlemmer i bestyrelsen, som blev valgt med applaus, er: Director, Head of Aerostructures Metal Manufacturing Thomas Steenfeldt Andersen, Terma Aerostructures A/S Direktør Morten Arnesen, Arena Randers | Randers Idrætshaller Direktør Henrik Rygaard, Rygaard Transport & Logistic A/S Bestyrelsen sagde farvel til HR-chef Chanett Mønster fra Arkikon A/S, der valgte ikke at genopstille, samt Lars Thomas Kristensen fra Thortrans A/S og Kim Egsmark Hovesen fra Terma Aerostructures, som trak sig i løbet af året på grund af jobskifte og salg af virksomhed. På generalforsamlingen blev følgende genvalgt til bestyrelsen: Direktør Peter Bogh Lindgaard, DermaPharm A/S Teknisk direktør Jens Brøndum, VAM A/S Adm. direktør Søren Mark Andersen, TurnTech A/S HR-direktør Margrete Larsen, Verdo A/S Direktør Michael Almskov A
Design booster erhvervslivets konkurrencekraft i en usikker verden10.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Design i Danmark er langt mere end æstetik. Ny undersøgelse blandt 600 virksomheder viser, at design er en vigtig del af udviklingsprocesser og strategi, og det skaber konkurrencekraft. Men mange går stadig glip af det fulde potentiale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum