KONTORLOKALER FORVENTES AT GÅ SOM VARMT BRØD – BUTIK HALTER BAGEFTER
Takket være en rekordhøj beskæftigelse var der også i 2019 stor rift om kontorlokalerne i København og Aarhus. Ifølge ejendomsbranchen vil der være færre ledige kontorlokaler i 2020. Ejendomsbranchen forventer, at både ejendomsværdier, udlejningsprocent og markedsleje stiger for kontorejendomme.
”Vi har været igennem i hvert fald syv gode år med vækst i samfundet og voksende beskæftigelse, og det smitter stadig af på efterspørgsel på kontorlokaler, hvor det går godt” siger Jannick Nytoft, adm. direktør i EjendomDanmark.
I sidste kvartal af 2019 steg kontorlejen med 0,8 procent. Efterspørgslen efter kontorlejemål er størst i de store byer, hvor også færrest kvadratmeter står tomme. Ifølge en undersøgelse fra Investment Property Forum (European Consensus Forecast), forventes markedslejen på kontor at være steget sammenlagt 1,8 procent i 2019 i København.
Udviklingen foregår i et stabilt men dog noget langsommere tempo sammenlignet med Nordens andre tre hovedstæder: Stockholm, Oslo og Helsinki.
Butik inde i negativ spiral
2019 tegnede sig ikke lige så lyst for udlejningen af butikslokaler, hvor det bliver stadigt sværere at afsætte kvadratmeterne. I slutningen af året var tomgangen for butik oppe på 7,4 procent. Samtidig faldt lejen for butikslokaler med 3,7 procent i 2019.
Det svarer til, at ejendomsinvestorerne får 800 millioner kroner mindre i leje for butikslokalerne. Den negative spiral ser ud til at fortsætte i 2020.
”Der er ikke meget der tyder på, at butikkerne går en lysere tid i møde lige med det samme. En stigende nethandel kan være en del af forklaringen på, at der ikke længere er samme efterspørgsel på de fysiske butikker,” siger Jannick Nytoft.
Butikslejen er faldet gennem de sidste fem år og har dermed end ikke kunnet følge med inflationen.
Læs den seneste markedsoversigt her
Læs den seneste forventningsundersøgelse her
Information om EjendomDanmark
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Private lejeboliger er populære som aldrig før: Storbyer driver rekordlav boligtomgang28.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra EjendomDanmark viser, at boligtomgangen er nede på 2,3 procent – det laveste niveau nogensinde. Det skyldes især udviklingen i Aarhus og København, hvor lejeboligen i høj grad er et attraktivt alternativ til en ejerbolig.
Huslejenævn: Flertal i Folketinget ønsker opgør med utidige regler om strafgebyr22.5.2025 10:35:52 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal i Folketinget har anerkendt, at der er brug for et genbesøg af den uhensigtsmæssige praksis, hvor et strafgebyr fra huslejenævnene stadig skal betales, selvom beslutningen omgøres i retten. EjendomDanmark har arbejdet intenst med emnet og ser frem til, at det nu skal indgå i kommende forhandlinger.
Erfaren brancheprofil skal sikre EjendomDanmarks stærke juridiske fundament2.5.2025 09:00:30 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark har ansat Simone Ørum Holmbo som ny leder af det juridiske område i brancheorganisationen. Hun tiltræder den 1. juni.
Fremtidens forandringer i fokus: Ejendomsbranchen sætter fælles kurs mod Folkemødet 202528.4.2025 12:08:31 CEST | Pressemeddelelse
22 aktører fra ejendomsbranchen går sammen om at sætte fremtidens forandringer på dagsordenen til Folkemødet 2025 under initiativet Ejendomsbranchen på Vandkantsscenen.
Mød EjendomDanmarks nye bestyrelse24.4.2025 14:36:10 CEST | Pressemeddelelse
På årets generalforsamling har EjendomDanmarks medlemmer netop valgt nye medlemmer til hovedbestyrelsen. Den består fortsat af en kombination af erfarne og nye kræfter, der tilsammen afspejler branchens bredde og stærke faglighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum