Alexandra Instituttet

Vi har evalueret pilottesten af intelligent medicinhåndtering

Del
En pilottest af intelligent medicinhåndtering i tre nordjyske kommuner viser, at teknologien er næsten 100 procent sikker, og at den giver borgeren større frihed. Men totalt set kan løsningen ikke håndtere medicinen billigere end de nuværende løsninger.

Løsningen kan være billigere for nogle typer af borgere, men at den totalt set ikke kan håndtere medicin billigere for alle borgere end de nuværende løsninger.

Det viser en evaluering, som Alexandra Instituttet har foretaget for Digitaliseringsstyrelsen af Totalløsning til Intelligent Medicinhåndtering (TIM). TIM er et samarbejde mellem ni nordjyske kommuner, der i 2017 gik sammen om at få udviklet en ny og sikker løsning til håndtering af medicin.

Løsningen er blevet testet hos borgerne i Aalborg, Hjørring og Vesthimmerlands kommuner. Her har Alexandra Instituttet lavet både kvalitative og kvantitative undersøgelser, der har bestået af observationsstudier, interviews, fokusgruppeinterviews, spørgeskemaundersøgelser og tidsregistrering.

Den intelligente løsning til håndtering af medicin (TIM) fungerer ved, at borgerne får installeret pillerobotten MedimiSmart i eget hjem. Robotten får automatisk besked om borgerens medicin via EOJ og bestiller det på apoteket. Den kontakter samtidig alarmcentralen, som så ringer borgeren op, hvis personen ikke har taget medicinen.

Evalueringen viser, at den målgruppe, som man oprindeligt havde håbet på, at medicinhåndteringen skulle inkludere, at her var den samlede business case negativ. Den viser dog også, at der kan være en god business hos nogle bestemte grupper af borgere.

Samtidig er der mange borgere, som er glade for den frihed, det giver ved, at de ikke skal være afhængige af, hvornår der kommer personale. Derudover er der visse områder med mangel på arbejdskraft på ældreområdet, og her vil den automatiske medicinhåndtering kunne erstatte de varme hænder.

Læs rapporten her.

Slides fra afslutningskonferencen kan ses her.

Billeder

Information om Alexandra Instituttet

Alexandra Instituttet
Alexandra Instituttet
Åbogade 34 · Rued Langgaards Vej 7
8200 Aarhus N · 2300 København S

+45 70 27 70 12https://alexandra.dk

100 eksperter under ét tag 

Alexandra Instituttet hjælper offentlige og private virksomheder med at anvende den nyeste it-forskning og -teknologi. Vores udgangspunkt er samfundsmæssige problemstillinger og behov for at omsætte den nyeste forskning til innovative løsninger. 

Hos os finder du stærke kompetencer inden for blandt andet visual computing, kunstig intelligens, IoT, cybersikkerhed, interaktionsdesign og smarte produkter. 

Vi arbejder i et tværfagligt miljø og er et hold af højtkvalificerede specialister, der hurtigt kan forstå din organisations og dine brugeres problemstillinger.

 
 

Følg pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet

Danmark går forrest i Europa med ny hensigtserklæring: Mulighed for frikøb af data fra danske medier baner vej for ansvarlige, danske sprogmodeller9.4.2025 09:27:58 CEST | Pressemeddelelse

De fleste AI-modeller i dag er trænet på data uden hensyntagen til dataejers rettigheder. Med ny hensigtserklæring sætter Danmark fokus på nødvendigheden af at respektere dataejernes ophavsret. Ifølge digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen understreger erklæringen, at vi i Danmark arbejder med kunstig intelligens og sprogmodeller på den danske måde, hvor vi går ansvarligt til værks.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye