Stemmerekord i Region Sjælland: Her er Velliv Foreningens nye repræsentantskab

Medlemmerne af Velliv Foreningen i Region Hovedstaden og Region Sjælland har nu valgt 24 medlemmer, som fremover skal sidde i Velliv Foreningens repræsentantskab. Sjællænderne satte stemmerekord.
Engagement blev kendetegnet for det netop overståede valg i Velliv Foreningen i Region Hovedstaden og Region Sjælland. Først i form af 56 engagerede kandidater, der stillede op til repræsentantskabet, og efterfølgende i form af en stor stemmeaktivitet i forhold til samme valg i de to regioner i 2016.
Region Sjælland satte stemmerekord for alle valg i alle regioner. 12,1 % af medlemmerne stemte, hvilket er en stigning på 2 procentpoint i forhold til seneste valg i regionen. Også Region Hovedstadens medlemmer var flittige. Her stemte 9,8% af medlemmerne, hvilket er en stigning på 1 procentpoint i forhold til sidste gang.
Resultatet glæder formand for Velliv Foreningen, Peter Gæmelke, da det øger opbakningen til foreningens arbejde.
”Det er medlemmerne, der sætter retningen for Velliv Foreningens og pensionsselskabet Vellivs udvikling og samfundsengagement. Derfor er vi meget tilfredse med, at engagementet er steget så meget i forhold til seneste valg i regionerne,” siger han.
Her er de nye repræsentanter
Peter Gæmelke hæfter sig også ved den store indsats, som de 56 kandidater har ydet under valget.
”Kandidaterne er hovedårsagen til det gode valgresultat. Deres aktiviteter har båret engagementet fremad. Det er et sundt tegn, at så mange ønsker at tage ansvar og være med til at bestemme retningen for foreningen,” siger Velliv Foreningens formand, der også glæder sig over, at repræsentantskabet fortsat er bredt sammensat af medlemmer med forskellige profiler.
Blandt de 56 kandidater skulle der kun besættes 24 pladser fordelt på 17 pladser i Region Hovedstaden og 7 pladser i Region Sjælland. Den endelige stemmeoptælling var derfor ventet med spænding, da kandidaterne for kort tid siden fik den tilsendt.
Valgt i Region Hovedstaden er:
Mona Svan, København
Marianne Blus, Rudersdal
Finn Nicolaisen, København
Dorrit Groth Brandt, Allerød
Charlotte Antonsen, Rudersdal
Kent Petersen, København
Kasper Mok Andersen, København
Rune Holm, Bornholm
Keld Volder, København
Jens Ohlsson, Albertslund
Ane Skytte Leth Hendriksen, Gentofte
Lis Knudsen, Frederikssund
Jørn Astrup Hansen, København
Felix Henriksen, København
Irene Cristina Lauridsen, Gladsaxe
Thomas Ryde, Ballerup
Hans-Henrik Pless Sandland, Egedal
Valgt i Region Sjælland er:
Lene Klejs Stuhr, Roskilde
Cathrine Riegels Gudbergsen, Næstved
Poul Buur, Slagelse
Jens-Peter Hansen, Vordingborg
Lars Erik Clausen, Næstved
Katja Thorsteen Larsen, Kalundborg
Peter Lück, Lolland
Det samlede antal stemmeberettigede for Region Hovedstaden var 113.254 og 46.572 for Region Sjælland. Den samlede oversigt over valgte og stemmetal kan findes på foreningens hjemmeside.
Kontakter
Kontakt:
Formand for Velliv Foreningen
Peter Gæmelke
Mobil: 40 17 52 87
Mail: pg@roj-landbrug.dk
Adm. direktør for Velliv Foreningen
Lars Wallberg
Mobil: 23 44 19 40
Mail: law@vellivforeningen.dk
Billeder
Information om Velliv Foreningen
Om Velliv Foreningen: Skaber overskud i livet
Velliv Foreningen arbejder for, at flere danskere får et godt liv med overskud.
Alle vores 350.000 medlemmer ejer pensionsselskabet Velliv. Som kunde hos Velliv er man automatisk medlem af Velliv Foreningen.
I de år, hvor der er overskud af Velliv Foreningens investeringer, udbetaler vi bonus til medlemmerne og støtter projekter, der fremmer den mentale sundhed i arbejdslivet. Midlerne kan søges af alle virksomheder, foreninger og organisationer.
Som medlem af Velliv Foreningen har man mulighed for at deltage i medlemsaktiviteter, stemme til valgene og stille op til vores repræsentantskab, der vælger bestyrelsen og beslutter fordelingen af overskuddet.
Følg pressemeddelelser fra Velliv Foreningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Velliv Foreningen
Ny rapport kortlægger danske iværksætteres mentale sundhed28.1.2025 09:20:47 CET | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Syddansk Universitet afslører, at danske iværksættere generelt er tilfredse med deres arbejde, men en fjerdedel oplever mistrivsel - det gælder især neurodivergente iværksættere.
Nyt forskningsreview: Så stor betydning har lederes trivsel for hele organisationen27.1.2025 08:59:00 CET | Pressemeddelelse
Den første kortlægning af forskningen i lederes trivsel viser, at lederes trivsel har stor betydning for organisationens resultater, ledelseskvaliteten, ledernes tilknytning til arbejdspladsen og medarbejdernes trivsel.
Det går den forkerte vej: Flere yngre bliver sygemeldte med stress7.10.2024 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Blandt de yngre grupper på arbejdsmarkedet bliver flere sygemeldt med stress. Det kan blandt andet skyldes generationers forskellige opfattelser af sygdom og trivsel, siger generationsekspert Karen Christina Spuur.
Danmarks Mentale Sundhedsdag: Der er brug for at bygge bro imellem generationer7.10.2024 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Én tendens er tydelig, når danske arbejdspladser for sjette år i træk fejrer Danmarks Mentale Sundhedsdag: Flere af aktiviteterne handler om at forstå og lære at værdsætte forskelle mellem yngre og ældre generationer.
Velliv Foreningen afsætter 100 mio. kr. til mental sundhed og sender 400 mio. kr. ud til medlemmerne19.4.2024 09:54:52 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentantskabet i Velliv Foreningen har den 18. april godkendt årsrapporten for 2023 samt udbetaling af medlemsbonus og til støtte af almennyttige projekter, der skal styrke danskernes mentale sundhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum