Holstebros hjemløse får varm soveposedonation
4.2.2020 07:00:00 CET | Kirkens Korshær | Pressemeddelelse
Det er fjerde år i træk, at JYSK donerer fornødenheder til hjemløse og andre udsatte, som skal hjælpe dem gennem vinteren. I Holstebro varmer den flotte gave.
En værdifuld donation
- Vi er så taknemmelige for, at JYSK år efter år bakker op. Det er med til at gøre, at vi kan koncentrere os om vores omsorgsarbejde og bruge vores midler på andre områder. Blandt andet det daglige måltid, som også er livsvigtigt for vores brugere, fortæller leder af varmestuen i Holstebro, Birthe Mygind Thorup.
Omtanke, der varmer
Også hos JYSK er man glade for at kunne hjælpe de mennesker, der har allermest brug for omsorg og varme i disse kolde tider.
- Jeg synes, det er rigtig godt, at vi kan støtte mennesker, der har det lidt sværere end de fleste. Jeg synes godt, at vi i JYSK kan være lidt stolte af at hjælpe vores lokalsamfund på den her måde – det viser vi faktisk tænker på vores medmennesker, fortæller Jan Lykke, butikschef i JYSK i Holstebro.
Ønske om et gaskomfur
Der serveres dagligt mad til 50 udsatte mennesker i Holstebros varmestue - mad der tilberedes og laves fra bunden. Køkkenet trænger til et nyt gaskomfur, men midlerne er få. Ligger man som lokal virksomhed inde med sådan et – eller har et ønske om at hjælpe, må man meget gerne tage fat i varmestuen.
FAKTA: Hjemløshed i Danmark
Der findes 6431 hjemløse i Danmark. 77 % er mænd og 23% er kvinder, og 59% af hjemløse er psykisk syge. Cirka 10% af hjemløse er gadesovere. Kilde VIVE, Hjemløshed i Danmark, 2019.
Nøgleord
Kontakter
Kontakt, Kirkens Korshær:
Birthe Mygind Thorup, leder af varmestuen, Tlf. 25534550
Kontakt, JYSK:
Rune Jungberg Pedersen, Communications & CSR Director JYSK, tlf. 52 19 97 53
Information om Kirkens Korshær
Kirkens Korshær er ca. 450 ansatte og 9000 frivillige, som arbejder for de mest udsatte mennesker i Danmark, herunder mennesker, der kæmper med hjemløshed, misbrug, psykisk sygdom, fattigdom og ensomhed. Det sker blandt andet på over 40 varmestuer og herberger over hele landet. Se mere på: www.kirkenskorshaer.dk
Følg pressemeddelelser fra Kirkens Korshær
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kirkens Korshær
Opråb fra syv udsatteorganisationer: Husk de mest udsatte i valgkampen og regeringsgrundlaget20.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
En række udsatteorganisationer kritiserer det manglende fokus på socialt udsatte i valgkampen og opfordrer en kommende regering til at gennemføre værdighedsreformen og indføre en boliggaranti til hjemløse.
48.600 børn i fattigdom skal ikke overses i valgkampen: Mødrehjælpen, Red Barnet, Kirkens Korshær og flere andre organisationer i fælles aktion foran Christiansborg18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tusindvis af små, brugte børnesko vil i dag fylde Christiansborg Slotsplads, når Mødrehjælpen, Red Barnet og Kirkens Korshær med flere sætter landets folketingspolitikere og kandidater til valget i stævne for at få svar på ét spørgsmål: Hvad vil I gøre for at afskaffe børnefattigdom i Danmark? Indtil videre har valgkampen handlet mere om skat på friværdi og formuer i million- og milliardklassen, end på de fattigste børnefamilier herhjemme. Derfor tropper organisationerne op på Christiansborg Slotsplads for at få fokus på de 48.600 børn, der i dag lever i relativ fattigdom i Danmark. Børn, hvis stemmer alt for sjældent bliver hørt i den politiske debat, og som alt for ofte lider store afsavn. ”De mange tusinde sko på slotspladsen symboliserer de børn i fattigdom, som alt for ofte bliver overset i den politiske debat. Det er derfor, at vi organisationer er gået sammen i et fælles opråb til alle folketingskandidater – og i særdeleshed til dem, der måtte blive betroet regeringsmagten efter
Valget skal handle om de udsatte: Kirkens Korshær foreslår en boliggaranti til hjemløse11.3.2026 19:41:19 CET | Pressemeddelelse
Folketingsvalget skal handle om de mest udsatte i vores samfund. Alle er enige om, at hjemløshed skal være fortid i Danmark, men der er ikke gjort nok. Derfor foreslår Kirkens Korshær nu at give hjemløse ret til et hjem.
Værdighedsreform er et stort fremskridt for mennesker i svær udsathed29.1.2026 08:49:43 CET | Pressemeddelelse
Reformen giver nye muligheder for at hjælpe en målgruppe, som Kirkens Korshær møder hver dag. Nu handler det om at få samarbejder og løsninger til at fungere i praksis til gavn for de mest udsatte.
Kirkens Korshær og Ole Kirk’s Fond løfter udsatte småbørnsfamilier markant: Ny analyse viser styrket trivsel28.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny evaluering dokumenterer markante forbedringer i udsatte småbørnsforældres trivsel og viser potentialet i tværsektorielt samarbejde mellem civilsamfund, fond og kommuner
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
