DI: Danmark skal være den mest bæredygtige rejsedestination

Det skaber en helt unik mulighed for Danmark, der med et stærkt grønt brand kan positionere sig som en bæredygtig destination.
- Danmark er kendt for grønne løsninger, og den nye analyse viser, at turisterne i høj grad forbinder Danmark med at være en bæredygtig destination. Den position skal vi udnytte. DI hilser det derfor velkommen, at regeringen har bebudet at sætte bæredygtighed endnu højere på den turismepolitiske dagsorden, siger Tine Roed, direktør i Dansk Industri.
DI foreslår en opdatering af den nuværende nationale turismestrategi fra 2016 med et øget fokus på, hvordan Danmark bliver den førende destination inden for bæredygtig turisme i Europa.
- Vækst og bæredygtighed er ikke nødvendigvis hinandens modsætninger. Med en samlet indsats kan vi både styrke turismen og sikre en bæredygtig udvikling. Skal vi i mål med visionen, stiller det dog krav om et tættere offentlig-privat samarbejde, så vi kan udvikle nye bæredygtige løsninger til gavn for erhvervet, borgerne og turisterne. Vi hilser derfor ministerens invitation til et tættere samarbejde med erhvervet velkommen, siger Tine Roed.
Mange virksomheder arbejder allerede i dag med at udvikle bæredygtige løsninger eksempelvis ved at reducere energiforbruget, mindske madspild og udfase engangsplast. Bæredygtighed er ikke kun sund fornuft i forhold til miljøet og klimaet, men det er også god forretning.
- Et stærkt fokus på at sikre en effektiv ressourceudnyttelse kommer ikke kun turisterne og borgerne til gode, men kan også ses på virksomhedernes bundlinje. Bæredygtighed vil i fremtiden være en konkurrenceparamenter i kampen om at tiltrække de kvalitetsbevidste turister, siger Tine Roed.
Den 30. oktober sætter Dansk Industri fokus på, hvordan turisterhvervet kan gøre bæredygtighed til forretning. På seminaret får virksomhederne inspiration til, hvordan de kan arbejde med bæredygtighed som en integreret del af deres forretningsstrategi.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere kontakt DI’s chef for turisme og oplevelsesøkonomi, Sune K. Jensen, på tlf: +45 2949 4624, e-mail: skj@di.dk, eller DI’s presserådgiver Ditte Rieland Hansen, tlf: +45 2246 7822, e-mail: dirh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI om USA-aftale: Det er en urimelig men nødvendig aftale27.7.2025 21:36:22 CEST | Pressemeddelelse
EU og USA har indgået en rammeaftale, der er dyrt købt og i betydelig amerikansk favør. Den giver dog erhvervslivet en umiddelbar vished, som man kan omstille sig efter.
DI: Uklogt, at mange unge afvises på uddannelser med gode jobudsigter27.7.2025 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dette års optag på de videregående uddannelser byder på lukkede studiepladser på universitetsuddannelser med stor efterspørgsel på arbejdsmarkedet, mens de almene sproguddannelser styrtbløder.
EU’s erhvervsministre i DI: Biosolutions skal kunne spire og gro i Europa18.7.2025 10:49:32 CEST | Pressemeddelelse
Nye innovative biologiske løsninger skal både på tallerkenen og på dagsordenen, lyder budskabet fra Dansk Industri efter en middag for EU’s erhvervsministre, EU-kommissær Stéphane Séjourné og chefen for Den Europæiske Investeringsbank, Nadia Calviño, i Industriens Hus. Fokus er på, hvordan Europa kan bevare sin globale førerposition inden for biosolutions.
DI: Kvantecomputeren Magne får nordisk forskning til at tage et kvantespring17.7.2025 10:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk kvantesatsning sætter Norden i førersædet i udviklingen af fremtidens løsninger. Det bliver verdens hidtil kraftigste kommercielle kvantecomputer – og det kan vi godt være stolte af, lyder det fra Dansk Industri.
DI: Ny EU-budgetramme rammer helt rigtigt med stor konkurrenceevnefond – men med en bitter eftersmag16.7.2025 17:50:26 CEST | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har ramt helt rigtigt med et nyt forslag om én stor konkurrenceevnefond på 409 milliarder euro, der skal styrke Europas konkurrencekraft inden for bl.a. forsvar, digitalisering og grøn omstilling. Fonden er en del af Kommissionens nye forslag til en ramme for EU's næste budget på 2 billioner euro i alt, hvoraf konkurrenceevne fylder omkring 23% af totale budget. Desværre lægger forslaget også op til en ny erhvervsskat, der vil skade Europas konkurrenceevne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum