Dansk Retursystem

Verdens største globus lander i København

Del

Climate Planet er en gigantisk jordklode, der rummer en kæmpe teknologisk oplevelse. Indeni jordkloden hænger nemlig en globe, der viser både live-transmissioner fra satellitter og en film, skrevet og fortalt af klimaekspert Jesper Theilgaard, om jordens klimaudvikling fra Bing Bang og til langt ud i fremtiden. Projektet er udarbejdet i samarbejde med NASA.

Dansk Retursystem er med på projektet

Dansk Retursystem har valgt at gå med som partner på projektet for at sætte fokus på sammenhængen mellem genanvendelse og klima. I forbindelse med Climate Planet har vi lavet et Learning Lab, der giver dig mulighed for at følge en flaskes vej gennem pantsystemet.

Når Climate Planet flytter fra Rådhuspladsen d. 22 oktober, drager kloden videre mod COP23 i Bonn.

Nøgleord

Billeder

Information om Dansk Retursystem

Dansk Retursystem
Dansk Retursystem
Erik Husfeldts Vej 1
2630 Taastrup

+45 43 32 32 32http://www.dansk-retursystem.dk

Hver dag pantes 5,2 mio. flasker og dåser i Danmark – det svarer til, at stort set alle danskere hver dag panter en flaske eller dåse. Dansk Retursystem sørger for, at de pantede flasker og dåser bliver genanvendt til nye drikke- og fødevareemballager. Det sparer på jordens ressourcer, og det sparer klimaet for 210.000 tons CO2 årligt. Det danske pantsystem er et af verdens mest effektive pantsystemer og drives non-profit.

Følg pressemeddelelser fra Dansk Retursystem

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Retursystem

Danskerne panter for pengene – og forstår de miljøgevinsterne, panter de endnu mere8.5.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse

At få penge som belønning er den største motivationsfaktor, når danskerne panter dåser og flasker. Men de, som kender til gevinsterne for miljøet, panter endnu mere, viser en ny analyse af danskerne pantvaner. Dansk Retursystem lancerer på den baggrund i dag en ny kampagne, der skal løfte danskernes forståelse af pantsystemet og få endnu flere dåser og flasker retur og genanvendt.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye