Grouleff Communications

Robot-sammenhold i Odense skaber millionværdi

Del
Der lå mange milliarder i tegnebøgerne på spring efter en god investering hos de 150 investorer, der gæstede Odense Investor Summit i denne uge. Så de potentielle guldkalve skinnede i rampelyset, da 32 udvalgte danske og internationale virksomheder præsenterede sine visioner på det største arrangement for direkte investeringer i den verdensberømte danske robotklynge. Med en anslået vækst på op til 300 procent inden 2025 udgør den danske robotindustri en unik mulighed for at investere, så interessen var større end nogensinde før.
Michael Hansen Investment Manager, Invest in Odense åbner Odense Investor Summit 2019
Michael Hansen Investment Manager, Invest in Odense åbner Odense Investor Summit 2019

”Odense er blevet stedet for udveksling af robotpenge. Vi er dybt ydmyge over den enorme internationale interesse, Odense Investor Summit skaber. Både danske og udenlandske gæster er meget imponerede over det sammenhold, man ser her. Det samlede robot-økosystem bakker 100 procent op og løfter hinanden. For eksempel lukker producenterne af industrirobotterne droner og healthcare-robotter ind uden tøven. Virksomheder i alle størrelser hjælper hinanden og deres pitches spændte fra en halv til 10 millioner uden problemer. Det er et helt unikt samarbejde og gav et formidabelt arrangement,” siger Michael Hansen Investment Manager, Invest in Odense.

Summitten tiltrak en hel delegation danske og udenlandske journalister fra blandt andet Schweitz, Holland, Canada og USA. En af dem, den amerikanske journalist og finansrådiver John Santagate fra konsulentbureauet IDC i Boston, giver Michael Hansen ret:

”Set udefra er der ingen tvivl om, at Odense er stedet for collaborative robotter. Det er helt afgørende med både opbakningen fra kommunen og styrken i netværket af investorer og medarbejdere på tværs af virksomhederne.”

Partner Michael Tandrup fra Nordic Eye er enig: ”Som investor er det en fornøjelse at se, hvordan samarbejdet trives og værdien derved vokser i robotklyngen i Odense. Jeg har set eventen vokse med virksomhederne over de sidste fire år og det er meget imponerende.”

Også de pitchende virksomheder gik fra Odense Investor Summit med en god oplevelse.

”Det var et særdeles godt arrangement, hvor vi blev bekræftet i at der er mange, som gerne vil være med på vores rejse videre frem. Samtidig oplevede vi en øget forståelse for vores forretningsmodels mange muligheder,” siger Claus Risager, CEO i Blue Ocean Robotics, som udvikler professionelle servicerobotter til sundhedssektor, hotel, byggeri og landbrug.

”Det er imponerende, at Odense kan stable et arrangement af så international kvalitet på benene. Jeg fik kontakt til to-tre nye danske og tre-fire udenlandske potentientelle investorer,” tilføjer en tilfreds Jesper Bach, CEO i TriVision, hvis visionsteknologi forhinder 10.000 tons madspild om året.

Også Peter Hartvigsen, CEO i Kobots – Voice Responsive Robotics, var glad for eventen. Han fik fem interessante leads med hjem fra potentielle investorer, distributører og kunder.

En af Danmarks hurtigst voksende industrier

Siden 2015 er der blevet investeret mere end 5,5 milliarder kroner i robotvirksomhederne i Odense. Klyngens synergieffekt er kendt verden over.

”Der er ingen tvivl om, at Odense er epicentret i den danske robotindustri, som forventes at mangedoble sig i de kommende år. Samtidig er Odense blevet et af Europas mest dynamiske steder at udvikle sin robotvirksomhed. Tilslutningen til eventen viser, at vi har formået at samle alle gode kræfter fra virksomheder, det offentlige, investorer uddannelse og forskning,” slutter Mikkel Christoffersen, klyngedirektør i Odense Robotics.

Robotklyngen er dermed et skridt tættere på realisering af visionen fra byens borgmester, Peter Rahbæk Juel, om at gøre Odense til verdens førende robotby.

Download fotos fra Odense Investor Summit 2019, taget af Nicolas Cosedis.

For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Odense - the world's leading robotics City?

Nøgleord

Kontakter

Få flere oplysninger om Odense Investor Summit ved at kontakte
Michael Hansen, Investment Manager, Invest in Odense, +45 23 41 40 07, mhann@odense.dk


Få flere oplysninger om Odense Robotics ved at kontakte
Ulrikke Brandt-Bertelsen, presseansvarlig, Odense Robotics, +45 51 28 48 64, ulebr@erhvervshusfyn.dk

Billeder

Michael Hansen Investment Manager, Invest in Odense åbner Odense Investor Summit 2019
Michael Hansen Investment Manager, Invest in Odense åbner Odense Investor Summit 2019
Download
150 danske og udenlandske investorer var på jagt efter morgendagens robotvirksomheder på OIS 19
150 danske og udenlandske investorer var på jagt efter morgendagens robotvirksomheder på OIS 19
Download
150 danske og udenlandske investorer var på jagt efter morgendagens robotvirksomheder på OIS 19
150 danske og udenlandske investorer var på jagt efter morgendagens robotvirksomheder på OIS 19
Download
CEO Jesper Bach fra TriVision var en af de pitchende virksomheder på OIS 19.
CEO Jesper Bach fra TriVision var en af de pitchende virksomheder på OIS 19.
Download
Næsten 70 procent af virksomhederne forventer en vækst i omsætningen på over 20 procent i 2019-2021 i forhold til 2017,” siger Mikkel Christoffersen, klyngedirektør i Erhvervshus Fyn.
Næsten 70 procent af virksomhederne forventer en vækst i omsætningen på over 20 procent i 2019-2021 i forhold til 2017,” siger Mikkel Christoffersen, klyngedirektør i Erhvervshus Fyn.
Download

Links

Information om Grouleff Communications

Grouleff Communications
Workspace, Haslegaardsvej 10
8210 Aarhus V

+45 28915809http://www.grouleff.it

Få flere oplysninger om Odense Investor Summit ved at kontakte

Michael Hansen, Investment Manager, Invest in Odense, +45 23 41 40 07, mhann@odense.dk

 

Få flere oplysninger om Odense Robotics ved at kontakte

Ulrikke Brandt-Bertelsen, presseansvarlig, Odense Robotics, +45 51 28 48 64, ulebr@erhvervshusfyn.dk

Odense Seed & Venture

Invest in Odense

Odense Robotics, rapport

Følg pressemeddelelser fra Grouleff Communications

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Grouleff Communications

Europe's Robot Capital Odense Presents 'Future of Robotics' at Capital Raising Summit in Munich16.6.2022 13:26:24 CEST | News

Robot investors from all over Europe can meet the continent's most promising robot startups when the event ‘Odense Investor Summit’ moves its matchmaking of capital seekers and investors to Munich for the first time. The summit takes place as part of the trade show Automatica with 45,000 attendees, featuring pitches from 15 companies with great growth potential at the show’s Startup Arena.

Europas robothovedstad Odense præsenterer ’Future of Robotics’ til kapitalrejsnings-event i München16.6.2022 12:54:43 CEST | Pressemeddelelse

Robotinvestorer fra hele Europa kan møde kontinentets allermest lovende robotstartups, når begivenheden Odense Investor Summit som noget helt nyt flytter sin matchmaking af kapitalsøgende og investorer til München. Det sker under robotmessen Automatica med 45.000 besøgende. På et podie i messens Startup Arena pitcher 15 selskaber med stort vækstpotentiale for kapitalstærke profiler.

Startups fra hele verden vil rejse 30 millioner i Europas robothovedstad Odense11.2.2022 14:50:49 CET | Pressemeddelelse

Hitraten er høj, når kapitalsøgende startups og risikovillige investorer mødes til Odense Investor Summit, der hver år foregår i Europas hurtigst voksende robotmiljø. Erfaringerne viser, at mere end halvdelen lykkes med at tiltrække investorkapital efter matchmaking-eventen. I år har 35 techselskaber fra Europa, Asien, USA og Afrika ansøgt om at præsentere ny teknologi til sundhed, landbrug, fremstillingsindustri og den maritime sektor for de 300 deltagende investorer. De 15 allermest lovende investeringsmuligheder får adgang til at pitche på podiet i byen Odense kendt som Cobot Capital.

PR-specialist og digitalt marketingbureau indgår samarbejde om robot- og automationsbranchen8.12.2021 07:00:00 CET | Nyhed

Robot- og automationsvirksomhederne stormer frem. En lang række firmaer får hjælp af PR-specialisten og influenceren, Malene Grouleff fra Grouleff Communications og marketingbureauet Conversio. Begge har stor indsigt i og erfaring med automatiseringsbranchen og er på få år blevet virksomhedernes foretrukne partnere. Nu indgår de et samarbejde om at booste robotindustriens synlighed og gennemslagskraft.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye