Flere indvandrerkvinder skal i job
Et nyt projekt skal få flere kvinder med indvandrerbaggrund i job. Arbejdsmarkedsområdet i Haderslev er ved at lægge sidste hånd på en ansøgning til Styrelsen for International Rekruttering og Integration. Styrelsen har udmeldt en ny pulje til en ”styrket indsats for at få flere kvinder med indvandrerbaggrund i beskæftigelse.
”Vi er rigtig glade for, at der kommer fokus på netop denne målgruppe. I Danmark skal alle bidrage, hvis de kan - og vi vil rigtig gerne have flere indvandrerkvinder i arbejde, så de kan bidrage til samfundet, men lige præcis indvandrerkvinder kræver en særlig indsats. Derfor er det rigtig godt, at vi nu får mulighed for at søge om midler, der er dedikeret til dette område”, siger Jon Krongaard, formand for Beskæftigelses- og Integrationsudvalget.
Det vurderes, at 250 kvinder med indvandrerbaggrund er i målgruppen for projektet. For de fleste af dem gælder det, at de taler dårligt dansk, har været på offentlig forsørgelse i mange år ligesom en del af dem heller ikke har en uddannselse.
Der vil i ansøgningen blive lagt vægt på, at man i projektet skal arbejde på tværs af serviceområderne og i tæt samarbejde med andre lokale projekter.
Der bliver ansøgt om projektmidler til en halv projektlederstilling, en beskæftigelsessagsbehandler med børnefaglig erfaring og en beskæftigelsessagsbehandler med en sundhedsmæssig baggrund.
Hvis der gives tilsagn til projektet, forventes det at starte i september og løbe indtil udgangen af 2022.
Kontakter
Jon KrongaardFormand for Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
Tlf:30 15 22 62jkro@haderslev.dkInformation om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
Forsvaret rykker ind på Haderslev Katedralskole13.2.2025 12:23:18 CET | Pressemeddelelse
En ny studielinje med fokus på Forsvaret er på vej på Haderslev Katedralskole. Et stærkt samarbejde mellem Forsvaret, Haderslev Kommune og Haderslev Katedralskole har banet vejen for en ny forsvarslinje på gymnasiet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum