
Delebiler billigst i Jylland og på Fyn

I en ny pristest, udarbejdet af Mikonomi.dk, undersøges priserne på tre af de største delebilsvirksomheder i Danmark. Det drejer sig om DriveNow, GreenMobility og Tadaa!. Pristesten viser blandt andet, at Tadaa! som opererer i Jylland og på Fyn er billigere end lignende virksomheder på Sjælland.
Jylland og Fyn
Mikonomi.dk’s testresultater viser, at Tadaa! tilbyder de billigste løsninger over hele linjen. Det gælder både i forhold til priserne pr. minut, men også i form af deres abonnementer. For alle tre prispakker overstiger prisen pr. minut aldrig 1 kr.
Den største prisforskel finder vi i prisklassen pris pr. minut. Her er DriveNow og GreenMobility 400% dyrere end Tadaa!. Minutprisen for DriveNow og GreenMobility er begge 4 kr., mens den for Tadaa! er 1 kr. pr. minut.
Det er noget som de Københavnske delebilsfirmaer kunne lære en smule af. Selvom både DriveNow og GreenMobilitys største pakker er enkelte ører billigere end Tadaa!, er de resterende prisviapakker alle dyrere.
Delebiler i Danmark
Delebilskonceptet spreder sig mere og mere ud over det danske land, og stadigt flere bilister vælger at transportere sig omkring i biler, som de deler med andre. Indenfor delebiler er de to største virksomheder DriveNow og GreenMobility, som henholdsvis har 70.000 og 36.000 brugere. Herudover findes også Tadaa! som fokuserer deres udbud til Jylland og Fyn.
De forskellige delebilsvirksomheder har selvfølgelig forskellige priser og abonnementstyper. Det kan gøre det besværligt at gennemskue, hvilken der er billigst, og hvornår det bedst kan betale sig at benytte den ene prispakke fremfor en anden.
Mikonomi.dk har derfor undersøgt alle prispakkerne og deres tidsbegrænsninger for at finde ud af, hvilken der er bedst til forskellige forbrugsbehov. Vil du læse mere om pristesten og undersøge, hvilke prispakker der passer dig bedst, kan du læse mere her. Her finder du en stor grafik, der illustrerer, hvornår det bedst kan betale sig for dig at bruge den ene eller anden prispakke alt efter, hvor lang tid du skal bruge bilen.
Kontakter
Signe Kirk AndersenKommunikationsansvarlig
Tlf:+45 38 41 03 08ska@mikonomi.dkBilleder

Links
Information om Mikonomi.dk
Følg pressemeddelelser fra Mikonomi.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mikonomi.dk
Se kortet: Her er danskerne med mest gæld27.2.2020 08:59:53 CET | Pressemeddelelse
I en ny undersøgelse, udarbejdet af Mikonomi.dk, belyses gældsfaktoren for beboerne i de danske kommuner. Beboerne i Gentofte og Dragør topper listen med landets højeste gældsfaktor, hvor Brøndbys beboere har landets laveste gældsfaktor. Der er en tendens, der viser en sammenhæng mellem en høj indkomst og en høj gæld.
Få overblik over Black Friday-tilbud hos Mikonomi.dk25.11.2019 15:15:36 CET | Pressemeddelelse
På fredag den 29. november 2019 løber en af Danmarks største shoppingdage af stablen. Denne dag er bedre kendt som Black Friday, hvor mange butikker lokker forbrugerne med tilbud, besparelser og udsalg. Mikonomi.dk har i denne anledning samlet mere end 55 butikker og webshops, der fører Black Friday-tilbud i 2019. Formålet er at give forbrugerne en overskueligt oversigt
Det koster i gennemsnit 11.240 kr. om måneden at bo i hus i Danmark30.10.2019 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sammenligningstjenesten Mikonomi.dk har undersøgt, hvad det koster at bo i de forskellige kommuner. Undersøgelsen viser, at det i gennemsnit koster 11.240 kr. om måneden at bo i hus i Danmark. Det dyreste sted at bo er i Frederiksberg Kommune, hvor husejere har månedlige udgifter på mere end 30.000 kr. Den billigste kommune er derimod Lolland med udgifter på rundt regnet 5.000 kr. om måneden.
Benzin, diesel eller el - hvilken biltype er den mest økonomiske?19.9.2019 09:51:40 CEST | Pressemeddelelse
Mikonomi har foretaget en økonomisk sammenligning af de mest solgte biler i Danmark i 2019. Bilerne bliver undersøgt med udgangspunkt i fem forskellige punkter, og allerede fra start ligger elbilerne sig i front med en føring, som selv forhøjede afgifter og afviklede fradrag ikke kan ændre meget ved. Det eneste, der kan sætte en stopper for elbilerne nu, er distancen til den nærmeste ladestander.
Mere end 25.000 danskere brugte det blå sygesikringskort: Husk at forny kortet inden sommerferien18.6.2019 09:27:02 CEST | Pressemeddelelse
I 2017 benyttede i alt 25.287 danskere sig af det blå sygesikringskort. 82,5% af disse er anmodninger fra udlandet om betaling, fordi en dansk borger er blevet behandlet i udlandet uden selv at betale regningen, også kaldet en E125 form. De resterende 17,5% består derimod af E126 anmodninger, som er ansøgninger om refusion til Styrelsen for Patientsikkerhed fra en dansk borger, der er blevet behandlet i udlandet og selv har betalt.