Ny nordisk produktchef hos Louis Nielsen/Specsavers
42-årige Anita Nue skifter sin nuværende stilling som produktchef i Danmark ud med at være produktchef for de nordiske lande hos Specsavers, den engelske optikerkæde, som ejer Louis Nielsen i Danmark.
Specsavers har, udover 77 Louis Nielsen-butikker i Danmark, butikker i Norge, Sverige, Finland og Holland. Lande, som Anita Nue altså bliver produktchef for.
Der bliver noget at holde styr på for den 42-årige nyudnævnte produktchef. Alene i Danmark sælger Louis Nielsen over 500.000 par briller og 70 millioner kontaktlinser om året. Med fire lande oveni over tredobles det antal.
Men er der noget, Anita Nue har styr på, er det netop store tal og mange bolde i luften. Den 42-årige produktchef har solid erfaring efter 3 år som produktchef i Danmark og en del af bestyrelsen i Louis Nielsen.
Anita Nue er oprindeligt uddannet økonom fra Aalborg Universitet. I 2002 tog hun springet til Sønderborg og Danfoss. Her arbejdede hun som driftsøkonom og controller gennem ni år. Anita Nue vendte hjem til Nordjylland i 2011 og fik job i Louis Nielsen, først som controller i finansafdelingen, og senere som projektleder på et IT-udviklingsprojekt. Senest har hun altså, siden 2015, været produktchef i Danmark.
Kontakter
Rune SteinessPR-konsulent
Tlf:30389652rune.steiness@louisnielsen.dkBilleder
Information om Louis Nielsen
Følg pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Sol over Danmark: Beskyt dine øjne i sommersolen13.6.2025 09:29:30 CEST | Pressemeddelelse
Solen har gjort sit indtog. Sammen med solcremen og solhatten skal solbrillerne på. Det anbefaler optikerkæden Louis Nielsen. En undersøgelse viser, at 84 procent af danskerne ikke kender CE-mærkningen, som er garanti for, at solbriller beskytter for solens uv-stråler
Opsigtsvækkende parkering går viralt på sociale medier9.5.2025 10:55:29 CEST | Pressemeddelelse
Hvad der ligner en alternativ parkering, var et planlagt reklamefremstød fra optikerkæden Louis Nielsen. Billedet er bilen er gået viralt på sociale medier, hvor reklamefremstødet får store roser
Louis Nielsen lukker alle butikker i weekenden: Medarbejderne inviteres til fest for at fejre prisregn30.4.2025 08:52:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle medarbejderne fra Louis Nielsens 79 butikker kan holde fri og tage til seminar og fest med flere end 800 kolleger på lørdag. Optikerkæden lukker butikkerne den 3. og 4. maj, så alle kan være med til det årlige seminar og fest, hvor to nye priser skal fejres.
For tredje år i træk er Louis Nielsen Danmarks bedste arbejdsplads: ”Der er ikke noget quickfix”4.4.2025 08:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Et langvarigt fokus på trivsel hos både unge og ældre medarbejdere, der oplever fællesskab, anerkendelse og udviklingsmuligheder har sikret Louis Nielsen titlen som Danmarks bedste arbejdsplads for tredje år i træk og Danmarks bedste arbejdsplads for unge under 25 år
Louis Nielsen og Øjenforeningen: Hver tredje dansker får synet undersøgt for sjældent20.1.2025 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Louis Nielsen er en del af Øjenforeningens kampagne i uge 4 ”Danmark tester synet”, som markeres landet over. Formålet er, at få danskerne til at teste synet. Alle Louis Nielsens butikker støtter op om kampagnen ved at tilbyde gratis synstest med sundhedstjek
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum