
Virksomheder reklamerer ulovligt med Byg Garanti
I hele landet reklamerer håndværksvirksomheder helt lovligt med Byg Garantis logo i annoncer, brevpapir og på firmabilerne. På den måde ved forbrugerne, at virksomhedens arbejde er dækket af garantiordningen i tilfælde af fejl og mangler ved et byggeri.
Og den tryghed er vigtig for kunderne. En analyse foretaget af analysebureauet YouGov for Dansk Byggeri sidste år viser, at fire ud af fem forbrugere foretrækker en håndværker med Byg Garanti.
Hvis man hyrer en håndværker, kan det dog være nødvendigt at dobbelttjekke, om en virksomhed faktisk er medlem af Dansk Byggeri og dækket af Byg Garantiordningen. Alene her i august har Dansk Byggeri indtil videre anmeldt seks virksomheder, der har reklameret ulovligt med Byg Garanti.
- Det er falsk markedsføring og kan skabe mistillid til hele branchen. Derfor anmelder vi det til politiet, når vi opdager sådan en sag. Ofte ender det ud i bøder på 20.000 til 50.000 kroner til virksomheden, siger direktør i Dansk Byggeri Peter Stenholm.
Han opfordrer forbrugerne til at gå ind på hjemmesiden byggaranti.dk, hvor man kan se, hvilke virksomheder, der er omfattet af Byg Garanti. Det er også muligt at ringe til Byg Garanti på tlf. 72 16 00 00 og få oplyst om en virksomhed er dækket af ordningen.
Fakta om Byg Garanti
Byg Garanti er et økonomisk sikkerhedsnet under private forbrugere, i tilfælde af fejl og mangler ved det arbejde, som er aftalt med en byggevirksomhed, der er medlem af Dansk Byggeri. Kun virksomheder, der er medlem af Dansk Byggeri, er dækket af Byg Garanti. Medlemmer af Dansk Byggeri kan få arbejdet dækket af Byg Garanti i op til 3 år efter, at byggeriet er færdigt for synlige mangler og op til 10 år for skjulte mangler – helt op til 150.000 kr. inkl. moms pr. byggesag. Byg Garanti dækker ikke arbejde, som udgør en del af et nybyggeri med en samlet entreprisesum på over 1.000.000 kr. inkl. moms.
Kontakter
Direktør Peter Stenholm, Dansk Byggeri, pss@danskbyggeri.dk, 41 17 47 36
Chefkonsulent Mette Skovgaard, Dansk Byggeri, msp@danskbyggeri.dk, 30 27 37 01
Links
Information om DI - Dansk Byggeri
H.C. Andersens Boulevard 18
1553 København V
3377 3377https://www.danskindustri.dk/brancher/di-byggeri/
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Byggeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Byggeri
426 fotos dystede om at vise unikt snedkerhåndværk15.7.2021 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En fotokonkurrence i Snedkersektionen i DI Dansk Byggeri viser, at danskerne er vilde med snedkerhåndværk. Mere end 400 fotos dystede i konkurrencen #snedkermade på Instagram, og kvaliteten af både snedkerarbejdet og fotos var utrolig høj.
NAVNERETTELSE: Flere praktikpladser til bygge- og anlægslærlinge i Midt- og Vestjylland13.7.2021 09:59:33 CEST | Pressemeddelelse
Flere lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen har det seneste år fået en praktikplads i en virksomhed. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladstal fra Børne- og Undervisningsministeriet.
Rettelse: Flere praktikpladser til bygge- og anlægslærlinge i Midt- og Vestjylland13.7.2021 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen har det seneste år fået en praktikplads i en virksomhed. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladstal fra Børne- og Undervisningsministeriet.
I Østjylland uddanner flere virksomheder lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen13.7.2021 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen har det seneste år fået en praktikplads i en virksomhed. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladstal fra Børne- og Undervisningsministeriet.
Flere praktikpladser til bygge- og anlægslærlinge på Sjælland og Lolland-Falster13.7.2021 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen har det seneste år fået en praktikplads i en virksomhed. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladstal fra Børne- og Undervisningsministeriet.