PRM: Ny formand for Lederne MidtVest

Lene Skyggelund blev på generalforsamlingen i aftes på Hotel Eyde i Herning valgt som ny formand for de 5.106 medlemmer af Lederne i Midt- og Vestjylland. Lene Skyggelund afløser Aage Mørch Sørensen, der stopper som afdelingsformand efter 12 år på posten, men fortsætter som kasserer.
Den nye formand for Lederne MidtVest er 39 år. Hun trådte ind i bestyrelsen for to år siden som menigt medlem og blev kasserer et år senere.
Lene Skyggelund arbejder til daglig som strategisk projektleder hos køkkenproducenten Nobia Danmark i Ølgod. Hun bor selv uden for Skjern med sin mand og børn.
- Noget af det, jeg især vil fokusere på i mit arbejde som ny afdelingsformand, er digitaliseringens indtog på de midt- og vestjyske virksomheder. Det går stærkt i de disse år med at implementere ny teknologi og digitale løsninger, og det stiller store krav til lederne at sikre, at digitaliseringen bliver til gavn for i stedet for på bekostning af medarbejderne, siger Lene Skyggelund.
Lederne MidtVest omfatter ledere fra Lemvig, Ikast-Brande, Struer, Herning, Holstebro og Ringkøbing-Skjern kommuner. På landsplan har Ledernes Hovedorganisation 115.000 medlemmer.
Kontaktoplysninger:
Lene Skyggelund
Afdelingsformand
Lederne MidtVest
Tlf.: 29690159
E-mail: lene.skyggelund@ederne.dk
Michael Monty
Pressechef, Lederne
Tlf.: 2428 2470
E-mail: mmo@lederne.dk
Billeder

Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Fædres barsel tager fart: Vigtigt skridt mod mere ligestilling11.4.2025 10:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal viser, at mænd tager næsten 78 procent flere dages barselsorlov efter nye regler om øremærket barsel. Hos Lederne er der begejstring over udviklingen.
Politisk mod i ny reform af beskæftigelsesindsatsen9.4.2025 12:41:59 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, LA, Radikale, Konservative og DF præsenterede i dag en aftale om fremtidens beskæftigelsesindsats. Den omfatter en tiltrængt afbureaukratisering og sikrer samtidig lediges ret til uddannelse.
Lederne: Solidt 7-tal til ny uddannelsesreform26.3.2025 15:15:55 CET | Pressemeddelelse
Højere kvalitet i professionsbachelor- og erhvervsakademiuddannelserne, flere internationale studerende og fri efteruddannelse. Lederne glæder sig over det meste i ny uddannelsesaftale, men kortere uddannelser må ikke give ringere kompetencer.
Kvindelige ledere tjener 8.100 kroner mindre om måneden end deres mandlige kolleger8.3.2025 11:27:36 CET | Pressemeddelelse
Selvom afstanden er blevet mindre, er der stadig stor forskel på lønningerne for mænd og kvinder på ledelsesgangene ude i landets virksomheder.
Lederne: Løft til erhvervsuddannelser kan mindske frafald5.3.2025 12:01:36 CET | Pressemeddelelse
Regeringens udspil til en styrkelse af EUD-området er ikke kun godt nyt for erhvervsuddannelserne men også for de ledere ude på landets arbejdspladser, som mangler flere kvalificerede medarbejdere både nu og de kommende år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum