Debitor Registret A/S

Krisen kradser blandt de dårlige betalere

Del
Finanskrisen har sat sine tydelige spor blandt de dårlige betalere. Selvom stadigt flere faktisk afvikler deres gæld, bliver der flere skyldnere - og de skylder mere og mere. Samtidig er antallet af danske tvangsauktioner mere end fordoblet sammenlignet med sidste år. Hos Debitor Registret forventer man, at tallene vil stige yderligere.

Mange danskere har skruet ned for forbruget på grund af krisen, men antallet af danskere, der bruger mere, end de har og derfor ender som dårlige betalere, er stadigt stigende. Hos Debitor Registret oplevede man i løbet af 2008 en vækst på 28 pct. i antallet af skyldnere. Og alene i Januar 2009 steg det samlede antal registrerede med 1.400 personer.

- Men vi oplever også positive ting. Faktisk afviklede flere end 45.000 personer deres mellemværende og blev dermed slettet fra Debitor Registret i løbet af 2008. I januar 2009 alene blev flere end 3.500 personer slettet, hvilket er væsentligt flere end i januar 2007 og 2008. Så der er bestemt lyspunkter, beretter Birger Baylund, der er adm. direktør i Debitor Registret.

De dårlige betalere skylder mere
Pt. skylder hver registreret dårlig betaler i gennemsnit 19.616 kr. Også her er der tale om en stigning. For to år siden i januar 2007 var gennemsnittet 13.757 kr., mens det i januar 2008 lå på 17.841 kr. Det betyder også, at det samlede beløb, som skyldes af private danskere, er stærkt stigende.

Flere unge bliver dårligere betalere

Selvom fordelingen af kvinder (49 pct.) og mænd (51 pct.) har været meget stabilt i de seneste to år, er der i samme periode sket en vis aldersmæssig forskydning i sammensætningen af dårlige betalere. Unge mellem 18 og 35 udgør således en stigende andel af det samlede antal skyldnere.

- Vores tal understøtter den samfundstendens, at unge mennesker i stigende grad låner sig frem og dermed kommer i økonomiske vanskeligheder allerede som ganske unge, mens de ældre endnu ikke har oplevet en tilsvarende forværring af privatøkonomien, konstaterer Birger Baylund.

Antallet af tvangsauktioner mere end fordoblet

Antallet af tvangsauktioner i Danmark steg voldsomt i 2008 i forhold til de foregående år. I 2007 blev der bekendtgjort 1.392 tvangsauktioner, mens tallet i 2008 var 2.840 - en stigning på 104 pct.

Det er imidlertid iøjnefaldende, at antallet af tvangsauktioner er præget af meget store regionale forskelle. Region Hovedstaden står med en stigning på mere end 200 pct. for langt den største del af stigningen, mens antallet af tvangsauktioner i Region Nordjylland kun er steget med små 40 pct, og derved stadig er på et niveau, som må betegnes som historisk lavt.

- De store udsving hænger formodentlig sammen med, at man i Region Hovedstaden har set de største fald i boligpriserne. Der er derfor flest teknisk insolvente i denne del af landet. Eftersom prisfaldene er kommet senere i de øvrige landsdele, vil man i den kommende tid også her kunne forvente tilsvarende stigninger i antallet af tvangsauktioner, vurderer Birger Baylund, som dog erkender, at udviklingen er afhængig af boligpriser og realkreditter, og at den derfor hurtigt kan vende.

Debitor Registret fastholder imidlertid sine tidligere prognoser for 2009.

- Hvis udviklingen fortsætter, vil vi se op mod 900 tvangsauktioner pr. måned på landsplan mod et gennemsnit i 2008 på 236, slutter Birger Baylund.



Om Debitor Registret

Debitor Registret A/S er Danmarks næststørste skyldnerregister med indberetninger fra flere end 13.000 virksomheder. Debitor Registret blev oprettet i 2004 og er i dag markedsledende i telebranchen.

Debitor Registret registrerer både private og virksomheder. For at blive indberettet til Debitor Registret skal der være tale om en samlet gæld på over 1.000 kr., man skal skriftligt have erkendt den overforfaldne gæld, eller der skal være taget retsligt skridt i sagen. Datatilsynet sikrer, at lovgivningen på området overholdes.

Flere end 250.000 private danskere og 28.000 virksomheder har hidtil været i kontakt med Debitor Registret.

Figurer og tabeller findes i vedhæftede faktaark

Kontaktinformation:
Birger Baylund, adm. direktør
Tlf. 4084 2363 | Mail: bba@registret.dk

Henrik Kristian Christensen, Kommunikationsansvarlig
Tlf. 2844 7100 | Mail: hkc@registret.dk

Læs mere på www.registret.dk

Billeder

Birger Baylund
Birger Baylund
Download

Vedhæftede filer

Information om Debitor Registret A/S

Debitor Registret A/S
Debitor Registret A/S
Vester Søgade
1601 København V

70 22 04 10http://www.registret.dk/
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye