Sejr for grisene: Stop for kastration uden bedøvelse

Siden Dyrenes Beskyttelse i efteråret lancerede kampagnen ”Burgris – Nej tak!” har grisenes velfærd været til megen debat. Der er store problemer med dyrevelfærden i den danske svineproduktion, som samtidig er den suverænt største i verden set i forhold til indbyggertal. Der produceres over 30 mio. grise i Danmark hvert år, hvoraf hovedparten eksporteres levende eller som svinekød.
Kampagnen mødte massiv modstand fra erhvervet, men nu ser det ud til, at landbruget tager kritikken til sig. Landmændenes interesseorganisation, Landbrug & Fødevarer, har i den forgangne uge meldt ud, at alle hangrise ved udgangen af 2018 vil blive bedøvet forud for kastration. Det glæder direktør i Dyrenes Beskyttelse, Britta Riis:
”Hver dag kastreres der 40.000 danske grise herhjemme, og selvom indgrebet er meget smertefuldt, sker det uden bedøvelse. Derfor er det rigtig positivt, at landbruget har lyttet til nogle af de problemer og løsningsforslag, vi bragte til bordet under vores burgrise-kampagne, så ingen grise bliver kastreret uden bedøvelse, når året er omme. Vi håber, de vil gå hele vejen og stoppe helt med at kastrere grisene inden udgangen af 2024,” siger Britta Riis.
Initiativet er på linje med forbuddet mod kastration uden bedøvelse, der træder i kraft i Tyskland i 2019, mens det i andre lande allerede er forbudt at kastrere uden bedøvelse, fx Norge, Sverige, Holland og Schweiz. I England kastrerer man ikke, ligesom hovedparten af grisene ikke er kastreret i Spanien og Portugal.
Et smertefuldt indgreb
I dag er det tilladt for danske svineproducenter at kastrere deres pattegrise uden bedøvelse. Kastration udføres typisk af landmanden eller hans medarbejdere ved hjælp af en skalpel eller tang. Indgrebet er meget smertefuldt. Hidtil har det kun været dyrlæger, som må bedøve grisene, hvilket afholdte producenter fra at bruge denne mulighed.
Men fra 1. januar 2018 har miljø- og fødevareminister, Esben Lunde Larsen, åbnet op for, at landmanden selv kan lokalbedøve sine grise, hvis han forinden har været på et kursus, som er godkendt af Fødevarestyrelsen. På kurset bliver der undervist i, hvordan bedøvelsen lægges, så kastrationen kan foretages så skånsomt som muligt. Dyrenes Beskyttelse har været med til at udvikle metoden gennem arbejdet i Udviklingscenter for Husdyr på Friland. Det er denne mulighed, som erhvervet nu lover at gøre brug af. Udmeldingen fra ministeren kom en måned efter, at Dyrenes Beskyttelse lancerede burgrise-kampagnen.
”Vi havde gerne set, at ministeren dengang gjorde det til et lovkrav for alle at bruge bedøvelse ved kastration, så derfor glæder det os, at erhvervet nu selv indfører det for alle grise,” siger Britta Riis.
Britta Riis opfordrer dog til, at erhvervet ved samme lejlighed også tager ansvar for nogle af de andre kritiske dyrevelfærdsproblemer i dansk svineproduktion:
”Det kan fx undre mig, at Landbrug & Fødevarer ikke adresserer det alvorlige problem, at 30 mio. danske grise får klippet halen af hvert år, selv om det er ulovligt systematisk at halekupere. Det har det været i hele EU i over 20 år. Lige inden jul kom ministeren med en skarp kritik, og han har bebudet skærpet kontrol på området. Jeg havde gerne set erhvervet tage ansvar for dette alvorlige problem, hvor en løsning også haster,” siger Britta Riis.
[FAKTA] Hvorfor kastreres grisene?
Det kirurgiske indgreb sker for at undgå såkaldt ornelugt, som er en ubehagelig smag eller lugt ved kødet, når det opvarmes. Op imod 5 procent af hangrisene udvikler ornelugten.
Nogle lande har tilsyneladende slet ikke et problem med ornelugt og har traditionelt ikke kastreret grisene. Sådan er det i England, Irland og for hovedparten af produktionen også i Spanien og Portugal.
I Danmark er svinekød først og fremmest en eksportvare, og produktionen indrettes derefter. Landbruget frygter, at eksporten skades, hvis kastration ophører.
Nøgleord
Kontakter
Britta RiisDirektør
br@dyrenesbeskyttelse.dkMedievagten
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder
Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Nye regler skal sætte stop for syg hundeavl – men lader andre kæledyr i stikken3.6.2025 08:15:04 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juli bliver det forbudt at avle hunde med dårlige hofter, åndedrætsbesvær og ryglidelser. Dyrenes Beskyttelse kalder det et vigtigt skridt mod bedre hundevelfærd, men undrer sig over, at andre kæledyr ikke får samme beskyttelse.
Hæv straffen: 68 procent af danskerne vil slå hårdere ned på dyremishandling2.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På tværs af køn, alder, politisk overbevisning og bopæl er danskerne enige. Strafferammen for dyremishandling skal hæves fra to til seks år, viser ny meningsmåling.
Dyrenes Beskyttelse glæder sig over domsfældelse i styg sag21.5.2025 14:37:25 CEST | Pressemeddelelse
Det skal medføre frakendelser af retten til dyr i sager om mishandling. Det mener Dyrenes Beskyttelse, der er tilfredse med, at de tiltalte blev kendt skyldige i sagen fra Mols Bjerge, og ansvaret for dyrenes lidelser nu er placeret.
Forfærdelig udvikling skal stoppes: Lange grisetransporter sætter igen rekord8.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig før har danske landmænd sendt så mange grise på lange dyretransporter. I 2024 blev flere end 13 millioner grise sendt ned igennem Europa på ture af mere end otte timers varighed. Udviklingen er en dyrevelfærdskatastrofe, og de lange transporter skal forbydes, lyder det fra Dyrenes Beskyttelse.
Dyrenes Beskyttelse til ministeren: Hjælp os med at stoppe kattekaos2.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har langt om længe fået et samlet katteregister, der skal gøre det nemmere at beskytte og finde savnede dyr. Men der er akut behov for obligatorisk mærkning og registrering af ejerkatte, hvis de massive problemer med dumpede, forvildede og misrøgtede katte skal løses.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum