Salling Group

Dansk Supermarked er årets arbejdsplads

Del
Målbevidst indsats for at tage hensyn til hinanden på tværs af alder, køn, seksuel observans og etnicitet bærer frugt. Virksomheden, som tæller bl.a. Føtex, Netto og Bilka, får prisen for sin årelange indsats for integration af nydanskere.

Integrationsprisen for årets arbejdsplads 2012 er blevet overrakt til Dansk Supermarked for virksomhedens arbejde med integration og mangfoldighed. Social- og Integrationsminister Karen Hækkerup uddeler prisen for at sætte fokus på nydanskere på arbejdsmarkedet. Ministeren fortæller, at den danske detailkoncern vinder i kraft af koncernens målrettede og årelange indsats og tilføjer:

-Når man handler i én af Dansk Supermarkeds butikker, ser man tydeligt, at integration og rummelighed er en naturlig del af deres hverdag. De tør ansætte udsatte unge, som har godt af at få voksne rollemodeller og at lære arbejdslivet at kende. På den måde har Dansk Supermarked gjort en forskel for tusindvis af nydanskere, og jeg håber at andre virksomheder vil følge deres lysende eksempel.

Integreret integration

I Dansk Supermarked vækker anerkendelsen glæde og stolthed. HR-partner for Mangfoldighed, Annette Vittrup, mener, at prisen er et resultat af, hvad hun kalder ”integreret integration”.

-I 1990'erne arbejdede vi meget bevidst med mangfoldighed og udsatte grupper. Det er det, vi kan mærke resultatet af nu. Integration er ikke noget, vi tænker separat - det er en naturlig del af vores personalepolitik. 15 procent af vores ansatte har anden etnisk baggrund, og det giver en sund kultur i virksomheden med idérigdom og forskellige måder at anskue ting på, siger Annette Vittrup.

Mohammed har været med hele vejen

Mohammed Soweidan er Afdelingschef i en Føtex og selv tidligere praktikant via en mentorordning for nydanskere . Han er ikke overrasket over prisen:

-Jeg tror i bund og grund, at vi modtager den her pris, fordi vi tager hensyn til individet. Man viser tillid til udsatte unge og lader dem med tiden styre en butik. Det giver et helt andet perspektiv og indhold i livet at få ansvar og blive mødt som ligeværdig, siger Mohammed Soweidan.

Mohammed havde efter ungdomsuddannelsen meget svært ved at finde praktikplads og arbejde. Det ændrede sig, da han kom til jobsamtale med integrationsmentor i Dansk Supermarked, Lone Liff. Men det hele startede dog lidt sløvt.

- Jeg undrede mig over, hvorfor Mohammed virkede så sløv og træt til samtalen. Han virkede ikke specielt interesseret, hverken i jobbet eller i at sende et godt signal. Men til sidst i samtalen undskyldte han, at han gabte, og forklarede, at hans kone lige havde født deres første barn, og at han havde været oppe hele natten. Han ønskede stillingen så meget, at han var kommet direkte fra sygehuset. Og så ansatte jeg ham selvfølgelig.

I dag ansætter Mohammed Soweidan selv unge praktikanter og guider dem igennem oplæringen.




Kontaktinformation

Finn Lund Andersen. HR- og Kommunikationsdirektør.

tlf. 21494437

Anette Vittrup. HR-partner for Mangfoldighed

tlf. 61207518

Kontakter

Billeder

Information om Salling Group

Salling Group
Salling Group
Rosbjergvej 33
8220 Brabrand

87 78 50 00https://sallinggroup.com/

Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.

Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.

Følg pressemeddelelser fra Salling Group

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Salling Group

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye