Virksomhederne bliver mere og mere tilfredse med Køge Kommune

Placeringen betyder, at Køge Kommune nu er den bedst placerede kommune i Roskilde-Køge Bugt-området. Og tre ud af fire lokale virksomheder siger da også, at de vil anbefale andre virksomheder at etablere sig i Køge.
- Det er flot, at Køge Kommune klarer sig så godt. Når man er i top 20 skal der rigtig meget til for at fastholde sin placering i Lokalt Erhvervsklima. Men Køge Kommune har et rigtig fint samarbejde med virksomhederne, bl.a. gennem arbejdet i Køge Erhvervsudviklingsråd og den nydannede Fonden Connect Køge. Dette samarbejde er helt klart med til at sikre den flotte placering, siger formand for DI Roskilde/Køge Bugt, Torben R. Strand.
Virksomhederne i både Roskilde og Lejre er også blevet mere tilfredse med det lokale erhvervsklima og er gået frem i årets DI-undersøgelse. Med en plads som nummer 74 har Roskilde i år genvundet noget af det tabte efter en tilbagegang sidste år. Og det samme gælder Lejre, der er placeret på en 86. plads.
Derimod er det gået tilbage for Greve Kommunei år. Men en placering som nr. 32 ligger Greve stadig i den bedste tredjedel, men det skal ses i lyset af en rigtig flot 12. plads sidste år. Kommunen er gået tilbage inden for stort set alle de væsentlige kategorier.
- Det overrasker mig meget, at virksomhederne er mindre tilfredse med forholdene i Greve i år. Kommunen har fortsat en velfungerende erhvervspolitik og et rigtig godt erhvervscenter, der servicerer virksomhederne. En nedsættelse af den særlige erhvervsskat, dækningsafgiften, bliver da også honoreret med en fremgang, når det gælder kommunens skatter, afgifter og gebyrer, siger Torben R. Strand.
Men Greves virksomheder er bl.a. blevet mindre tilfredse med jobcenterets indsats og adgangen til kvalificerede medarbejdere, lige som de også er mere kritiske over for kommunens image.
Også Solrød Kommune er faldet tilbage – med seks pladser til nr. 46. Virksomhederne er blevet mere tilfredse med bl.a. jobcenterets indsat, og kommunens image er blevet forbedret. Men der er plads til væsentlige forbedringer, når det gælder kommunens dialog med og information til virksomhederne og den kommunale sagsbehandling.
Flot placering i statistikkerne
Fælles for kommunerne i Roskilde Køge-Bugt området er, at de ligger lunt i svinget, når man slår op i statistikkerne. En tredjedel af Lokalt Erhvervsklimaundersøgelsens resultat afhænger af, hvordan kommunerne klarer sig rent statistisk. Det vil sige, hvordan uddannelsesniveauet, beskæftigelsen, skattetrykket m.v. er, og hvordan det har udviklet sig de seneste år. Her er resultaterne fremragende i de fem kommuner.
Køge Kommune har Danmarksrekord i statistiske faktorer skarpt forfulgt af Greve, der var nummer ét sidste år, og med Solrød på en tiende-plads. Mens Roskilde og Lejre også ligger i den gode ende som hhv. nr. 37 og 45.
- Det er rigtig flot, og det er vi stolte af. Men det er vigtigt, at virksomhederne samtidig oplever de mange tiltag, så de kan kvittere for det i Lokalt Erhvervsklimaundersøgelsen. I DI Roskilde/Køge Bugt vil vi fortsætte det gode og åbne samarbejde med alle fem kommuner, så vi i fællesskab kan få dem til at gå frem i næste års undersøgelse. Jeg tror, at det er realistisk at forestille sig, at Køge Kommune måske kan nærme sig top-ti, og jeg vil blive overrasket, hvis ikke Greve Kommune vender flot tilbage næste år, siger formanden for DI Roskilde/Køge Bugt, Torben R. Strand.
- Virksomheder og kommuner har en fælles interesse i et godt erhvervsklima. Det skaber arbejdspladser og råd til bedre børnehaver, skoler, ældrepleje og anden velfærd, som borgerne efterspørger, siger Torben R. Strand.
Hvis det står til erhvervslivet er der ingen tvivl om, at kommunerne bør prioritere infrastruktur, altså veje og offentlig transport højest de kommende år. Men adgang til kvalificerede medarbejdere og konkurrencedygtige skatter, afgifter og gebyrer ligger også højt på virksomhedernes ønskeseddel.
Fakta om Lokalt Erhvervsklima 2017
- DI’s undersøgelse, Lokalt Erhvervsklima 2017, er Danmarks største undersøgelse af kommunernes erhvervsklima. Det er ottende år i træk, at DI laver undersøgelsen.
- 7.600 virksomheder inden for Dansk Industris brancher, bl.a. produktion, transport, fødevarer, engroshandel, rådgivning og service har svaret på undersøgelsen i 2017. De har bl.a. vurderet kommunernes overordnede erhvervsvenlighed og helt specifikke erhvervsvilkår som f.eks. skattetryk, kommunal sagsbehandling, adgang til arbejdskraft, infrastruktur, kommunernes image mv.
- Virksomhedsledernes bedømmelser vejer 2/3 af undersøgelsens resultat, mens den sidste tredjedel afgøres af statistiske faktorer som skat, grundskyldspromille, privat beskæftigelse, antal nystartede virksomheder og erhvervsfrekvens mv.
- 96 ud af landets 98 kommuner er blevet bedømt. To mindre kommuner, Læsø og Fanø, deltager ikke.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information kontakt chefkonsulent i DI Karsten Almosetoft, kaa@di.dk, tlf.: 2088 3921 eller pressekoordinator Helen Jensen, heje@di.dk, tlf.: 2124 4702.
Billeder
Links
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Årets eCom Talent Award 2025 vindere er fundet25.4.2025 15:41:01 CEST | Pressemeddelelse
PostNord og Dansk Industri har i dag fundet danmarksmestrene i onlinehandel. Der er blevet uddelt priser i kategorierne; Frontrunner, innovation og ledelse.
Klar fremgang i kommuners samarbejde med private leverandører24.4.2025 09:44:33 CEST | Pressemeddelelse
Kommuner løser en stigende andel af deres opgaver via samarbejde med private leverandører. Store kommunale forskelle vidner dog om, at vi er langt fra målet, lyder det fra DI.
DI: Toldforhøjelser er ren gift for verdensøkonomien22.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Amerikansk toldkrig svækker både USA og resten af verden viser en ny prognose fra Den Internationale Valutafond
DI: Nationalt Risikobillede viser behov for stærkere offentlig-privat samarbejde10.4.2025 13:01:16 CEST | Pressemeddelelse
Den netop offentliggjorte rapport Nationalt Risikobillede 2025 fra Styrelsen for Samfundssikkerhed tegner et alvorligt billede af de trusler, Danmark står overfor – fra hybride angreb og cybertrusler til forstyrrelser i forsyningskæder og klimakatastrofer. Dansk Industri (DI) understreger, at det kræver et tættere samarbejde mellem myndigheder og erhvervsliv, hvis Danmark skal være ordentligt rustet til fremtidens kriser.
DI: Verden er i kaos – men ja til overenskomsterne skaber ro på det danske arbejdsmarked9.4.2025 13:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Et markant flertal af fagforeningsmedlemmerne har sagt ja til overenskomsterne, som er gældende med tilbagevirkende kraft fra d. 1. marts 2025. Den danske model har igen vist sin værdi for Danmark, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum