Virksomhederne bliver mere og mere tilfredse med Køge Kommune
4.9.2017 22:00:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Placeringen betyder, at Køge Kommune nu er den bedst placerede kommune i Roskilde-Køge Bugt-området. Og tre ud af fire lokale virksomheder siger da også, at de vil anbefale andre virksomheder at etablere sig i Køge.
- Det er flot, at Køge Kommune klarer sig så godt. Når man er i top 20 skal der rigtig meget til for at fastholde sin placering i Lokalt Erhvervsklima. Men Køge Kommune har et rigtig fint samarbejde med virksomhederne, bl.a. gennem arbejdet i Køge Erhvervsudviklingsråd og den nydannede Fonden Connect Køge. Dette samarbejde er helt klart med til at sikre den flotte placering, siger formand for DI Roskilde/Køge Bugt, Torben R. Strand.
Virksomhederne i både Roskilde og Lejre er også blevet mere tilfredse med det lokale erhvervsklima og er gået frem i årets DI-undersøgelse. Med en plads som nummer 74 har Roskilde i år genvundet noget af det tabte efter en tilbagegang sidste år. Og det samme gælder Lejre, der er placeret på en 86. plads.
Derimod er det gået tilbage for Greve Kommunei år. Men en placering som nr. 32 ligger Greve stadig i den bedste tredjedel, men det skal ses i lyset af en rigtig flot 12. plads sidste år. Kommunen er gået tilbage inden for stort set alle de væsentlige kategorier.
- Det overrasker mig meget, at virksomhederne er mindre tilfredse med forholdene i Greve i år. Kommunen har fortsat en velfungerende erhvervspolitik og et rigtig godt erhvervscenter, der servicerer virksomhederne. En nedsættelse af den særlige erhvervsskat, dækningsafgiften, bliver da også honoreret med en fremgang, når det gælder kommunens skatter, afgifter og gebyrer, siger Torben R. Strand.
Men Greves virksomheder er bl.a. blevet mindre tilfredse med jobcenterets indsats og adgangen til kvalificerede medarbejdere, lige som de også er mere kritiske over for kommunens image.
Også Solrød Kommune er faldet tilbage – med seks pladser til nr. 46. Virksomhederne er blevet mere tilfredse med bl.a. jobcenterets indsat, og kommunens image er blevet forbedret. Men der er plads til væsentlige forbedringer, når det gælder kommunens dialog med og information til virksomhederne og den kommunale sagsbehandling.
Flot placering i statistikkerne
Fælles for kommunerne i Roskilde Køge-Bugt området er, at de ligger lunt i svinget, når man slår op i statistikkerne. En tredjedel af Lokalt Erhvervsklimaundersøgelsens resultat afhænger af, hvordan kommunerne klarer sig rent statistisk. Det vil sige, hvordan uddannelsesniveauet, beskæftigelsen, skattetrykket m.v. er, og hvordan det har udviklet sig de seneste år. Her er resultaterne fremragende i de fem kommuner.
Køge Kommune har Danmarksrekord i statistiske faktorer skarpt forfulgt af Greve, der var nummer ét sidste år, og med Solrød på en tiende-plads. Mens Roskilde og Lejre også ligger i den gode ende som hhv. nr. 37 og 45.
- Det er rigtig flot, og det er vi stolte af. Men det er vigtigt, at virksomhederne samtidig oplever de mange tiltag, så de kan kvittere for det i Lokalt Erhvervsklimaundersøgelsen. I DI Roskilde/Køge Bugt vil vi fortsætte det gode og åbne samarbejde med alle fem kommuner, så vi i fællesskab kan få dem til at gå frem i næste års undersøgelse. Jeg tror, at det er realistisk at forestille sig, at Køge Kommune måske kan nærme sig top-ti, og jeg vil blive overrasket, hvis ikke Greve Kommune vender flot tilbage næste år, siger formanden for DI Roskilde/Køge Bugt, Torben R. Strand.
- Virksomheder og kommuner har en fælles interesse i et godt erhvervsklima. Det skaber arbejdspladser og råd til bedre børnehaver, skoler, ældrepleje og anden velfærd, som borgerne efterspørger, siger Torben R. Strand.
Hvis det står til erhvervslivet er der ingen tvivl om, at kommunerne bør prioritere infrastruktur, altså veje og offentlig transport højest de kommende år. Men adgang til kvalificerede medarbejdere og konkurrencedygtige skatter, afgifter og gebyrer ligger også højt på virksomhedernes ønskeseddel.
Fakta om Lokalt Erhvervsklima 2017
- DI’s undersøgelse, Lokalt Erhvervsklima 2017, er Danmarks største undersøgelse af kommunernes erhvervsklima. Det er ottende år i træk, at DI laver undersøgelsen.
- 7.600 virksomheder inden for Dansk Industris brancher, bl.a. produktion, transport, fødevarer, engroshandel, rådgivning og service har svaret på undersøgelsen i 2017. De har bl.a. vurderet kommunernes overordnede erhvervsvenlighed og helt specifikke erhvervsvilkår som f.eks. skattetryk, kommunal sagsbehandling, adgang til arbejdskraft, infrastruktur, kommunernes image mv.
- Virksomhedsledernes bedømmelser vejer 2/3 af undersøgelsens resultat, mens den sidste tredjedel afgøres af statistiske faktorer som skat, grundskyldspromille, privat beskæftigelse, antal nystartede virksomheder og erhvervsfrekvens mv.
- 96 ud af landets 98 kommuner er blevet bedømt. To mindre kommuner, Læsø og Fanø, deltager ikke.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information kontakt chefkonsulent i DI Karsten Almosetoft, kaa@di.dk, tlf.: 2088 3921 eller pressekoordinator Helen Jensen, heje@di.dk, tlf.: 2124 4702.
Billeder
Links
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job16.5.2026 07:04:42 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. Dansk Industris prognose viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job.
DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet12.5.2026 16:54:23 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er på vej til at indfri 70-procentsreduktionsmålet i 2030. Men alt afhænger af implementeringen, så de politiske aftaler bliver omsat til konkret handling. Det forudsætter stabile rammevilkår og en fast kurs i klimaindsatsen.
Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed8.5.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 86 pct. af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik. Dermed har virksomhederne allerede i ordningens første år åbnet dørene for mere end 2.100 unge.
DI: EU sender vigtigt signal om forenkling af AI-regler7.5.2026 08:17:44 CEST | Pressemeddelelse
EU-landene er efter måneders forhandlinger i dag blevet enige om en AI-omnibus, der skal forenkle og justere reglerne på AI-området. Med aftalen er man blandt andet blevet enige om at trykke på pauseknappen og udskyde fristen for anvendelse af de mest omfattende regler om kunstig intelligens, samtidig med at der fjernes visse overlap mellem AI-forordningen og sektorlovgivning. Baggrunden for beslutningen er, at EU vil forenkle reglerne for at øge de europæiske virksomheders konkurrenceevne, og landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), er overvejende positiv over for beslutningen. - Beslutningen er et vigtigt politisk signal om, at EU er villig til at genbesøge regulering, der i praksis risikerer at hæmme innovation og konkurrenceevne. At man både udskyder fristerne for højrisikokravene og begynder at rydde op i overlappende regler, er et skridt i den rigtige retning. Men vi må også være ærlige: Det her er kun første skridt, hvis EU for alvor skal rydde op i den digital
DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tage7.5.2026 07:55:50 CEST | Pressemeddelelse
Unødigt bureaukrati og uens kommunal praksis bremser i dag opsætningen af solceller på tage og forsinker den grønne omstilling. Derfor foreslår DI Teknik & Installation, at kravet om byggetilladelse fjernes for solcelleanlæg på bygningers tage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

