Fede Fido
Fede Fido og tandløse Tulle
Alt for mange danske hunde er overvægtige. Dyrlægerne skønner, at op mod halvdelen af alle danske hunde slæber rundt på overflødige kilo. Det forkorter hundenes liv og nedsætter deres livskvalitet.
Samtidig er den gal med tænderne. Store belægninger af tandsten giver dårlig ånde - og hvad værre er - det betyder på længere sigt ødelagte tænder, tandtab og risiko for betændelsestilstande, som i værste fald kan brede sig til hjertemuskulaturen.
Mange hundeejere vil gerne vise hunden omsorg og gør det så på "den nemme måde" - ved at give for mange godbidder og ved at hælde for meget op i madskålen. "I stedet skal vi forkæle vores hunde med motion og oplevelser, og så skal vi være meget mere opmærksomme på, hvordan vi fodrer dem," fortæller Dansk Kennel Klubs kommunikationskonsulent, Vibeke Knudsen.
Fokus på korrekt fodring er fundamentet for det samarbejde, som Dansk Kennel Klub har indgået med foderproducenten Eukanuba, som er ny hovedsponsor for Dansk Kennel Klub.
Der er over 540.000 hunde i Danmark, og danskerne er dermed et af de lande, hvor man har flest hunde pr. indbygger.
Men mange mennesker er usikre på, hvad de egentlig skal give hunden at spise. Og man kan da heller ikke skære alle over én kam. Den hund, som kun går almindelige hyggeture med familien skal ikke have samme slags foder som en hårdtarbejdende jagthund eller en aktiv agility-konkurrence hund. Den gamle hund skal have foder, som er tilpasset en hund i sidste del af dens livsløb. Ved at give den dét, kan ejeren bidrage til at forlænge hundens levetid, i stedet for at kom-me til at forkorte den ved misforstået "godhed" vist gennem rigelige portioner og mellemmåltider.
Hvalpe og unghunde har - ligesom mennesker i voksealderen - særlige behov. Og i dag er producenterne meget opmærksomme på, at store racer har brug for særlige fodertyper for at undgå, at hvalpen vokser for hurtigt og derved risikerer at udvikle skelet-skader.
"Man ved i det hele taget meget mere om ernæringens betydning for hundenes sundhed og velvære i dag end for blot få år siden, fortæller Vibeke Knudsen. Og den viden får de over 30.000 medlemmer af de danske hundeejeres organisation, Dansk Kennel Klub - via Eukanuba og den danske distributør, Eldorado A/S, , nu nemmere adgang til. Det samme gælder de ca. 24.000 familier, der hvert år køber en hvalp med en DKK stambog.
Billede: Samarbejdspartnere
Fotograf: Jørgen Bak-Rasmussen, Mediehuset Wiegaarden
Tekst: Et vigtigt samarbejde er etableret mellem danske hundeejeres absolut største organisation, Dansk Kennel Klub, og foderproducenten Eukanuba sammen med den danske distributør Eldorado A/S, som er en af Skandinaviens førende grossister inden for kæledyrsartikler. Foran tv Jørgen Hindse, formand for DKK, foran th Pernille Lausen, med en 4 måneder gammel chow chow hvalp. Bagerst tv. William Bredal, Eukanuba og th. Thomas Degnbol, salgschef Eldorado A/S.
Billede: Rottweilerhvalp
Tekst: En glad rottweilerhvalp skal have et hvalpefoder beregnet til store racer, så den ikke vokser for hurtigt, men alligevel får alle de nødvendige næringsstoffer.
Billede: Bob 3.
Tekst: Med rigtig fodring bliver hunden ved med at være glad og legesyg langt op i årene.
Information om Dansk Kennel Klub
Følg pressemeddelelser fra Dansk Kennel Klub
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Kennel Klub
Hundemishandling14.1.2008 12:05:26 CET | Pressemeddelelse
Dusør i sag om hundemishandling
Nordisk guld17.12.2007 22:30:53 CET | Pressemeddelelse
Dobbelt guld og en sølv til Danmarks hundeungdom.
Hundemishandling7.11.2007 20:48:25 CET | Pressemeddelelse
Kender politiet ikke dyreværnsloven?
Hundens Dag1.5.2007 13:32:20 CEST | Pressemeddelelse
Hundens Dag i Tivoli Friheden
Populære hunde15.2.2007 17:34:33 CET | Pressemeddelelse
Små selskabshunde er populære