SMSindkøbsseddel

Del
Send indkøbslisten på SMS

Hvem skal købe ind i aften? Hvad skal vi købe? Og hvordan husker vi det?

De 3 spørgsmål som stilles dagligt i mange danske familier, er der nu kommet en løsning på.

Det er Kvickly, der i denne uge har premiere på en ny SMS-service. Systemet går i alt enkelthed ud på, at man går ind på www.kvickly.dk, åbner ugens tilbudsavis og krydser de varer af, man skal bruge.

Herefter kan man sende indkøbslisten på en SMS fra hjemmesiden - eksempelvis til ægtefællen, der skal købe ind på vej hjem - eller til sig selv, så man har indkøbslisten på sin telefon.

"Det handler om at gøre det lidt lettere for familierne at handle ind på en travl hverdag med hjælp af en teknologi, der er lige ved hånden," siger marketingchef Carina Neergaard, Kvickly.

Hver uge lægges den faste tilbudsavis fra Kvickly ind på hjemmesiden. Her kan man bladre i den, sætte elektronisk kryds og enten sende listen som e-mail eller som SMS.

"Vi udbygger konstant faciliteterne på vores hjemmeside for at få flere og flere til at besøge den i takt med at flere vælger at sige nej tak til reklamer, og dermed ikke får vores tilbudsavis. Vi kan konstatere et stærkt stigende antal besøgende, fordi mange ønsker at få tilbud elektronisk," siger Carina Neergaard.

Yderligere information: Marketingchef Carina Neergaard, Kvickly, 5159 3003

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Coop Crew 2.0 - Ny aftale sikrer fortsættelsen af landets største fritidsjobindsats29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Med støtte fra Den A.P. Møllerske Støttefond har Ungdomsskoleforeningen og Coop siden 2019 ledet og drevet landets største fritidsjobindsats, Coop Crew, hvor over 2.000 unge har deltaget, og cirka 55 % af de unge har fået et fritidsjob. Efter planen ophører den økonomiske støtte fra fonden i 2025, men med en ny aftale mellem Ungdomsskoleforeningen og Coop sikrer parterne, med Coop Crew 2.0, fortsættelsen af den landsdækkende fritidsjobindsats.

Coop Tradings direktør fratræder til fordel for international topstilling25.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Administrerende Direktør i Coop Trading, Michael la Cour, har valgt at takke ja til en ny international rolle i en topstilling for IKEA i Sydøstasien. Med udgangen af august 2025 forlader han derfor direktørrollen i det nordiske indkøbsselskab – og efterlader sig et stærkt team, en tydelig retning og en masse nordisk momentum til det videre arbejde for en ny direktør. Coop Tradings direktør takker af efter stor indsats, som har skabt fokus på styrken ved det nordiske fællesskab og på, hvordan de nordiske private brands – Coop, Xtra og Änglamark – leverer stor værdi på både pris og kvalitet. Direktørens farvel markerer en ny fase i Coop Tradings rejse mod at levere private brands i verdensklasse til de nordiske hjem. ”Vi vil gerne takke Michael la Cour for hans markante bidrag til Coop Trading gennem de seneste år. Han har været drivende i at tage det nordiske samarbejde ind i en ny æra med endnu stærkere fokus på at skabe forbrugernes foretrukne produkter i Norden. Ud over at kæmpe for

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye