Interesseorganisation vil samle grønthandlerne ved Copenhagen Markets

Sammen står vi stærkere, lyder et velkendt motto. På Nordeuropas største grøntmarked, Copenhagen Markets, har de fleste virksomheder dog hidtil holdt sig uden for en fælles organisering. Det er en stor fejl, mener interesseorganisationen SMV Fødevarer, der er en del af FødevareDanmark, og derfor går organisationen nu benhårdt efter at samle de lidt over 40 firmaer, der driver virksomhed hos Copenhagen Markets.
– Det er ærgerligt, der ikke er en fælles organisation, der kan tale på vegne af alle virksomheder hos Copenhagen Markets. Lige nu er det hvert enkelt firma, der kæmper mange af de samme kampe uden at have den nødvendige pondus til rigtigt at komme gennem, forklarer Mads Hansen, der ermarkedschef hos SMV Fødevarer.
– Vi håber, at vores dialog med grøntgrossisterne er første skridt på vejen til en rammeaftale mellem FødevareDanmarkog Lejerforeningenpå Copenhagen Markets. Rammeaftalen vil blandt andet indebære, at FødevareDanmarkvaretager den allerede eksisterende lejerforenings politiske og juridiske interesser over for udlejer, offentlige myndigheder og andre organisationer, fortsætter Mads Hansen, der også påpeger, at SMV Fødevarer for tiden arbejder for at skaffe fondsmidler til udvikling af Copenhagen Markets ogarbejder for at skabe en stor fællesstand til Copenhagen Markets’ grossister samt kødgrossisterne til Foodexpo i marts 2018.
Brug for professionel branchepolitik
Ud over at tage vare på lejeaftaler vil FødevareDanmarktilbyde de potentielle medlemmer en stærkere platform til at promovere og markedsføre den enkelte virksomhed og hele Copenhagen Markets. Den stærkere organisering skal også give Copenhagen Markets en klarere stemme i offentligheden, når det kommer til politiske tiltag – for eksempel i forhold til udbudsloven, reguleringer om fødevaresikkerhed eller gebyrsagen, hvor Fødevarestyrelsen vil hæve gebyret for et kontrolbesøg.
Frugt- og grøntgrossist Peter Skov Hansen er blandt de lejere på Copenhagen Markets, der ser store perspektiver i at samle sig i SMV Fødevarer og FødevareDanmark: – Vi er grossister – ikke jurister, så vi har brug for at have professionel branchepolitisk og juridisk bistand i ryggen. Vi har tidligere oplevet, at det var svært at få fødevaremyndighederne i tale om vores problemer, men det håber jeg bliver lettere, hvis en interesseorganisation som SMV Fødevarer og dens paraplyorganisation, FødevareDanmark, kommer på banen som talerør for grossisterne på Copenhagen Markets, siger Peter Skov Hansen.
SMV Fødevarer vil også investere i udarbejdelsen af en branchekode, som grøntgrossisterne kan bruge som referenceramme ved egenkontrol. Dermed er man bedre forberedt på kontroltilsyn fra Fødevarestyrelsen. Ved dette tiltag kan SMV Fødevarer blive høringspart ved lovændringer i forbindelse med grøntgrossisternes egenkontrol. Samtidig vil FødevareDanmark kunne hjælpe grøntgrossisterne i det stadig stigende krav om certificeringer.
Kontakter
Mads Illum Hansen
Markedschef, SMV Fødevarer
(+45) 24 42 11 71
mih@fvdanmark.dk
Billeder






Links
Information om Danske Slagtermestre
SMV Fødevarer er Danmarks interesse- og markedsføringsorganisation for små og mellemstore fødevarevirksomheder. Organisationen er en del af FødevareDanmark, der også omfatter Danske Slagtermestre, Danmarks Fiskehandlere og Ostehandlerforeningen for Danmark. www.smvfodevarer.dk
Følg pressemeddelelser fra Danske Slagtermestre
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Slagtermestre
Steensgaard Herregård ApS overtager Mad Med Mere Slagteren, Slagter Laustsen i Assens.30.11.2022 11:16:43 CET | Pressemeddelelse
Slagterforretningen i Assens har eksisteret siden 1898, og været ejet af Leif Wilson Laustsen de seneste 26 år, hvor Leif Laustsen i 1996 overtog efter Slagtermester Olsen – og nu bliver en del af noget større, da Steensgaard Herregård ApS har købt forretningen pr. 1. december 2022.
EU-Domstolen hamrer en pæl gennem danske gebyrstigninger29.1.2021 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Statslige gebyrstigninger står til at ramme fødevarebranchen. Taksten for statslige dyrlægegodkendelser ved slagtning på mark tre-firdobles. EU-domme underkender imidlertid statens tolkning af EU-reglerne. En aktuel, dansk retssag om gebyrer trækkes i langdrag af staten.
Danmarks bedste slagter: Sådan undgår du at stresse over den sprøde svær12.12.2019 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det kan give svedperler på panden, når julestegen skal tilberedes – men ved hjælp af en simpel metode kan du sikre dig sprøde svær og saftigt kød. Vinderen af Slagterprisen 2019 viser hvordan.
Bekymret organisation: Antallet af slagtere og fiskehandlere er rekordlavt11.3.2019 10:02:03 CET | Pressemeddelelse
På få år er antallet af danskere, der springer ud som selvstændige slagtere og fiskehandlere, styrtdykket. Hos brancheorganisation vækker det både bekymring og undren.
Ekspert: Sådan griller du den bedste bøf22.7.2017 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De lange, lyse sommeraftener er synonyme med grillaftener i haven. Her er ekspertens fem bedste råd til velgrillet kød af høj kvalitet, der giver anledning til anerkendende nik og bemærkninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum