Foreninger har samlet floorballstaven op
Der er kommet godt gang i floorballstavene i Haderslev Kommune.
Udvalget for Sundhed og Forebyggelse satte sidste år penge af til, at flere foreninger i kommunen kunne tilbyde floorball. Det har flere foreninger benyttet sig af, og i løbet af foråret og efteråret bliver der sat nye floorballaktiviteter i gang for interesserede.
I Starup er der den 2. april kl. 10-12 åbent hus for familier. Her kan hele familien komme og opleve, hvad floorball af. Det er Starup UIF, der står for arrangementet. Også i Jegerup er der workshop den 1. maj kl. 13-15 for hele familien.
I Vilstrup bliver der er særligt forløb for kvinder. Det starter også den 3. april kl. 19. Forløbet starter og slutter med en frivillig sundhedstest, så deltagerne kan se forbedringer i konditionen og andre sundhedsfaktorer hen over forløbet.
Det er ikke tilfældigt, at det netop er floorball, der satses på. I forlængelse af overgangsalderen har kvinder en øget risiko for at få hjertekarsygdomme. Forskningsresultater viser, at 40 minutters floorball om ugen i 20 uger, resulterede i mindre fedt omkring organer og mindre fedt i blodet hos en gruppe kvinder.
Tilbud om startpakke
Foreninger, der ønsker at starte en ny aktivitet op, kan købe en startpakke til 1500 kr. Med den er foreningen klar til at komme i gang. Indhold i pakken er stave, bolde og inspirationshæfter. Uddannelse af 2 trænere. Samt en workshop, hvor der kommer en erfaren floorballinstruktør og giver den første intro til sporten.
Her spilles der blandt andet floorball i Haderslev Kommune:
Vojens
Vojens GF har både et voksen og et børnehold. Tager ud og spiller kampe mod andre foreninger. Begge hold træner torsdag og på Povlsbjergskolen i Vojens. Børn kl. 16.30 - 18.00. Voksne kl. 20.00-22.00.
Kontaktperson er Britta Simonsen 25 73 30 77.
Starup
20 mænd i alderen fra 25-55 år træner hver torsdag i Staruphallen. Starup UIF inviterer til åbent hus med fokus på familier søndag d. 3/4 kl. 10.00 - 12.00 i Staruphallen. Alle er velkomne til at komme og opleve, hvad floorball er.
Kontaktperson er Anders Enevoldsen 24 64 14 44.
Vilstrup
Træner fast hver onsdag fra kl. 19.00 - 20.30 i Næshallen. Både for børn og voksne. Starter et 12 ugers forløb for kvinder søndag d. 3/4 kl. 19.00. Herefter træning hver søndag. Kontaktperson er Lone Larsen 23 80 56 78.
Jegerup
Afholder workshop for alle målgrupper og alle aldre den 1. maj kl. 13.00 - 15.00 Kontaktperson er Jette Lauersen Larsen 20 82 56 17.
Haderslev
Haderslev har et herrehold (fra ca. 15-16 år og opefter) som også spiller turnering imod andre hold. Der trænes mandage fra 20.00-21.30 på Hjortebroskolen og onsdage fra 20.00-21.30 i Fjelstrup Hallen. Derudover er der en børneafdeling med børn og unge fra 6 til 14 år, der træner mandage fra 16.30-17.30 i Haderslev Hallen.
Kontaktperson er Jesper Jørgensen 22 81 88 02.
Derudover starter Øsby og Sjovmotion Vojens et floorballtilbud op til efteråret
Kontaktinformation:
Sundhedskonsulent, Didde Scherrebeck, Haderslev Kommune, telefon 74 34 03 14
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum