Kom og Kvit Kvit og frit
Ønsker du selv at tage styringen over dit rygestop?
Haderslev Kommune tilbyder nu et nyt gratis rygestopkursus, hvor forløbet tilrettelægges efter borgerens ønsker og behov.
Alle tilbydes en individuel samtale med en rygestoprådgiver, hvor det videre forløb aftales. Derefter kan borgeren vælge at deltage i temamøder, få smser, e-mails eller rådgivning pr. telefon. Man behøver ikke være røgfri i begyndelsen, men hensigten er at stoppe undervejs i forløbet.
Kom og Kvit er et gratis tilbud til alle borgere i Haderslev Kommune, og tilbydes på apotekerne i Gram, Vojens og Haderslev. Tilmelding sker ved henvendelse på apoteket.
I Haderslev Kommune ryger 23,3 % af borgerne (over 16 år) dagligt, heraf ønsker 74,2 % at holde op med at ryge. Der er størst chance for at stoppe med at ryge når man får opbakning - det får deltagerne på Kom og Kvit kurserne.
Haderslev Kommune har i snart fem år tilbudt gratis rygestopkurser i samarbejde med kommunens apoteker. Rigtig mange borgere har været på rygestopkursus, og rigtig mange er stoppet med at ryge.
Det nye rygestoptilbud er mere fleksibelt end det tidligere. Der holdes ugentlige møder, men den enkelte ryger bestemmer selv, hvor ofte og hvor mange af disse møder han/hun deltager i.
Derudover er der nu også mulighed for smser, e-mails og rådgivning pr. telefon. Langt de fleste borgere vil derfor have mulighed for at deltage - også selvom man eksempeltvis har "skæve" arbejdstider eller på andre måder er forhindret i at møde op på faste tidspunkter. Desuden tilbyder det nye koncept løbende optag, således at borgeren kan starte, når han/hun er motiveret.
Kom og Kvit er udviklet af Kræftens Bekæmpelse, Apotekerforeningen og Sund By Netværket. Det er Sundhed og Forebyggelse, Haderslev Kommune, der i samarbejde med apotekerne nu tilbyder gratis Kom og Kvit kurser til alle rygere i Haderslev Kommune.
Kontaktinformation:
Tobakskoordinator, Winnie Holm Lorenzen, telefon 74 34 03 42
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum