Musikskolechefen trækker i det musikalske arbejdstøj
Det bliver en anderledes og stemningsfulde gudstjeneste og en koncertoplevelse i særklasse, når der på søndag er jazzgudstjeneste i Vojens og Jegerup.
Til lejligheden spiller organisten Julia tabakova og guitaristen William Vester (tidligere MGK-elev) foruden Michael Olsen (lærer i Haderslev musikskole) på saxofon og musikskolechef Jesper Ry på kontrabas.
Jesper Ry er barnebarn til, nu afdøde og, tidligere organist Oluf Jørgensen i Vojens Kirke. På søndag kan han opleves live ved jazzgudstjenesterne i Vojens og Jegerup. Jesper har gennem årtier fulgt sin farfars virke som organist og musiker og har ligeledes spillet sammen med ham ved mange lejligheder.
"Jeg finder det ganske naturligt at føre den tradition og uddannelse videre som jeg selv har modtaget i sin tid på konservatoriet som rytmisk bassist og elev af Niels Henning Ørsted Pedersen," siger Jesper Ry.
Til denne særlige gudstjeneste bliver der spillet nyfortolkninger af salmer og sange fra den danske sangskat - alt sammen med fokus på jazzen og respekt for kirkerummet.
Jazzgudstjenesterne er søndag den 23. marts kl. 16.30 i Vojens Kirke og kl. 19.00 i Jegerup Kirke.
Kontaktinformation:
Musikskolechef Jesper Ry, Haderslev Musikskole, telefon 74 34 78 54
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum