Unge får klar besked om rygning
På mandag skal elever fra Lagoniskolen, Sdr. Otting Skole og Skolen ved Stadion se et teaterstykke med en slesk og manipulerende tobakssælger, der har til opgave at sælge cigaretter i stor stil. Med teaterforestillingen satser Haderslev Kommune på at forhindre unge i at begynde at ryge og samtidig give de unge, der allerede er startet, noget at tænke over. I alt bliver 1.000 unge i kommunen udsat for tobakssælgeren Thomas, i skikkelse af skuespiller Thomas Milton. Håbet er, at de unge skal forblive ikke-rygere.
"De unge orker ikke løftede pegefingre, men de fortjener at få sandheden om rygning, så de kan træffe deres eget ansvarlige valg bygget på fakta. Vores mål er at sikre at unge mennesker ved, hvordan et liv som ryger påvirker dem" , siger Thomas Milton.
"Act on it - don't smoke" er et 35 minutters teaterstykke, der har form som et foredrag. På talerstolen møder vi den sleske tobakssælger, der vil overbevise de unge om, at det er cool at ryge. Tobakssælgeren har konstant en meget anmassende chef i røret, som presser tobakssælgerne til at sælge flere cigaretter. Undervejs i stykket sker der noget, som gør, at vi får den fulde sandhed om cigaretter; reklamens magt, økonomien, skadeligheden, hvad der er i en cigaret, konsekvenserne af rygning med mere. Men alt er pakket ind i en god historie, således at det fanger de unges opmærksomhed og gør det nemt forståeligt.
I stykket er der små filmklip med både håndboldspiller Bo Spellerberg, skuespiller Line Kruse og forskningsoverlæge Charlotta Pisinger, som alle taler direkte til de unge om rygning. Forestillingen er skrevet af journalist Frida Paustian efter idé af skuespiller Thomas Milton og udviklet i samarbejde med Gladsaxe Kommune.
Når stykket er slut får publikum et gavekort med tilbud om Haderslev Kommunes gratis rygestopkurser, som de kan give til en de holder af. På den måde kommer rygestopsnakken med hjem.
"Act on it - don't smoke" er bare én indsats ud af flere, der skal sikre at unge i Haderslev Kommune kender konsekvenserne af rygning. Der er ligeledes tilbud om tobaksforebyggende undervisning i alle 6. klasser, hvor der arbejdes med en case, der sætter fokus på kammeratskab, rygning blandt unge, de skadelige virkninger af rygning, indhold i tobak og nikotinafhængighed. Der er tilbud om workshops for 8. årgang, ligesom der afholdes event på ungdomsuddannelserne 2 gange årligt.
Udvalget for Sundhed og Forebyggelse har bevilget midler til indsatserne, der afholdes i samarbejde mellem Børn og Familie og Sundhed og Forebyggelse.
Til pressen:
Pressen er velkommen til at overvære forestilling på Sdr. Otting Skole den 25. januar kl. 10.30 og 12.30, hvor det vil være muligt at se stykket samt tage billeder.
Pressemateriale kan også findes her: http://www.act-on-it.dk/pressemateriale/
Der findes udtalelser fra elever og lærere i Haderslev Kommune der allerede har set stykket her: https://www.facebook.com/Act-on-It-1532615063643265/?ref=aymt_homepage_panel
Kontaktinformation:
Tobaktskoordinator, Winnie Holm Lorenzen, telefon 74 34 03 42.
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum