Velkommen til Genbrugsgilde
En ny affaldsplan for Haderslev Kommune er på trapperne. Det betyder, at vi alle fremover skal sortere affaldet endnu bedre. Den 15. juni er repræsentanter fra Haderslev Kommune, Provas og Dansk Affald klar til at lytte til dine forslag til praktiske og brugervenlige affaldsløsninger.
"Vi håber, at rigtig mange borgere dukker op til Genbrugsgildet og kommer med idéer til, hvordan vi bedst muligt gør ordene i den nye affaldsplan til virkelighed. Det er borgerne, der bruger der forskellige affaldsløsninger til daglig, og det er derfor dem, der er eksperter på området," siger miljømedarbejder ved Haderslev Kommune Line Gammelby Juhl.
Sidste skrig i genbrugsmode
Arrangørerne af Genbrugsgildet lægger vægt på, at det skal være en sjov og spændende dag for hele familien. Der venter de besøgende et omfattende program med underholdning og aktiviteter for både store og små.
Haderslev Produktionsskole indtager catwalken med et unikt modeshow, hvor de præsenterer sidste skrig i genbrugsmode. Musikskolen skifter guitarer og trommesæt ud med instrumenter af affald og giver genbrugskoncert på pladsen.
Dansk Affald tilbyder en guidet rundtur på sorteringsanlægget, og dagen lang er der forskellige konkurrencer og aktiviteter. Ind imellem de mange indslag kan du nyde kaffe, pølser og sodavand.
Affaldssnak og underholdning
Arrangørerne fra Haderslev Kommune, Provas og Dansk Affald glæder sig til både affaldssnak og underholdning.
"Selv om det handler om affald og genbrug, kan det sagtens være sjovt og spændende. Vi er klar til at lytte til borgerne, og vi vil gøre alt for, at de besøgende får en festlig dag sammen med deres familie," lover Line Gammelby Juhl.
Arrangementet finder sted den 15. juni hos Dansk Affald på Tingvejen 1 i Vojens. Alle er velkomne.
Kontaktinformation:
Miljømedarbejder Line Gammelby Juhl, tlf. 74 34 21 31 eller mail: ligj@haderslev.dk
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum