Haderslev Kommune

Aktion afslører socialt bedrageri i Haderslev Kommune

Del
Fredag aften rykkede SKAT Haderslev ud på kontrolaktion i Haderslev Kommune. Kommunens konsulenter i kontrolgruppen var med, og er nu ved at tjekke op på sager, hvor der kan være tale om, at der bliver udbetalt uberettiget sociale ydelser.

Der var en del gode forklaringer, men også en del mere tvivlsomme, da kontrolgruppen i Haderslev Kommune i samarbejde med SKAT Haderslev, Politiet, Kolding Kommune og Beskæftigelsesministeriet fredag aften rykkede ud til en kontrolaktion.

Haderslev Kommunens to kontrolmedarbejdere har mandag formiddag haft travlt med at følge op på fredagens sager. I alt blev der besøgt 37 virksomheder i aktionen, heraf 10 i Haderslev, de øvrige i Kolding Kommune.

Ved aktionen kigger SKAT blandt andet kigger på, om kasseapparatet stemmer, om virksomheden har de nødvendige tilladelser og om skat- og momsforhold stemmer. Der bliver også kigget på, om der bliver udbetalt forkerte offentlige ydelser, og det er de sager, kommunens kontrolmedarbejdere nu arbejder videre med.

"Der er en række sager, hvor vi bliver mødt med nogle forklaringer, som vi nu følger op på. I en af sagerne kunne vi blandt andet ret hurtigt konstatere, at en person modtager sygedagpenge, men samtidig arbejder i sin ægtefælles virksomhed, og den går selvfølgelig ikke", siger konsulent i kontrolgruppen i Haderslev Kommune, Hans Thorkil Matzen.

I kommunen var der også tre kontanthjælpsmodtagere, der fredag aften blev mødt af SKAT og kommunens kontrolgruppe. To af dem fortalte, at de var i jobpraktik, hvilket efterfølgende er blevet bekræftet i kommunen. Den tredje kontanthjælpsmodtager udtalte, at han arbejdede gratis. Også denne sag vil der blive fulgt op på, siger konsulent i kontrolgruppen Berit Forum.

"Vi har et rigtig godt samarbejde med SKAT og de øvrige aktører. Vi vurderer allerede nu, at fredagens aktion formentlig vil være med til at stoppe for udbetalingen af en række uberettiget modtagne offentlige ydelser for et par hundrede tusinde kroner", siger chef for Borgerservice og Ydelseskontoret, Anne-Mette Michelsen.

Konsulenterne i kontrolgruppen er på aktion med SKAT flere gange årligt. Aktionerne er blot en af de metoder, som kommunens kontrolgruppe benytter i arbejdet med at afsløre sager om socialt bedrageri.

I år har Haderslev Kommunes kontrolgruppe været med til at stoppe socialt bedrageri for ca. 6 millioner kroner.



Kontaktinformation:

Konsulent i Kontrolgruppen
Haderslev Kommune
Berit Forum
Telefon 74 34 04 20

Chef for Borgerservice og Ydelseskontoret
Haderslev Kommune
Anne-Mette Michelsen
Telefon 74 34 03 10

Information om Haderslev Kommune

Haderslev Kommune
Haderslev Kommune
Christian X's Vej 39
6100 Haderslev

http://www.haderslev.dk/

Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye