Coop Danmark A/S

Coop og OK når milepæl: Ladestandere på 200 lokationer

16.10.2023 08:30:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Del

Elbils-ejerne over hele Danmark har fået det nemmere og vil få det endnu nemmere det kommende halvandet år.

Energiselskabet OK og Coop har nu nået den næste milepæl i samarbejdet om etableringen af 500 ladestandere over hele Danmark i forbindelse med Coop-butikkerne Kvickly/SuperBrugsen, 365 discount og Dagli´Brugsen.

Ladestander på lokation nr. 200 er netop taget i brug.

I løbet af de kommende 18 måneder skal der etableres yderligere ca. 300 ladestandere over hele landet.

”Det er en meget ambitiøs plan. Men vi synes, det er vigtigt, at det bliver lettere for bilister over hele landet at kunne lade deres elbil – og ikke kun i de store byer. Derfor investerer vi massivt i at skabe et ledende ladenetværk i Danmark,” siger CEO Michael Løve, OK.

Selskabet investerer et trecifret millionbeløb i aftalen med Coop, der også er glade for projektet.

”Aftalen har vi indgået som en del af vores klimastrategi, hvor vi vil være den mest ambitiøse i vores branche. Det gælder for vores egen drift, og det gælder også ved at gøre det lettere for vores kunder at nedbringe deres klimabelastning,” siger CEO Kræn Østergård Nielsen, Coop.

OK har med sine flere end 670 tankstationer landets største netværk af tankstationer i Danmark og bliver med Coop-samarbejdet nu også bedst dækkende på landkortet på e-mobilitet. Ladestanderne vil alle kunder kunne benytte. Der er ingen abonnementstvang, kunden skal blot downloade OK-appen og gå i gang, og på mange ladestandere vil det også være muligt at bruge betalingskort.

Aftalen mellem OK og Coop trådte i kraft 1. november 2021.

Yderligere information:

Kommunikationschef Rasmus Boserup, OK, 22 13 86 01, rabo@ok.dk

Informationsdirektør Jens Juul, Coop, 5159 4468 jens.juul.nielsen@coop.dk

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Coop søger medarbejdere til Færøerne16.1.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse

At arbejde i Coop Familien har flere muligheder, end mange tror. Det betyder f.eks. også karrieremuligheder på Færøerne og Grønland, hvor der begge steder er store selvstændige brugsforeninger, der er en del af Coop. Siden 1. juli 2025 har Claus Lundberg været direktør for den færøske brugsforening, Føroya Keypssamtøka (FK). Han kom fra jobbet som uddeler i Brugsen Tirstrup, som han havde haft de seneste 16 år. ”Det er på alle niveauer en fantastisk oplevelse. Selvfølgelig er der den enestående natur, men ikke mindst er der flinke mennesker. Stemningen er generelt mere venlig og mindre hektisk heroppe. Og så står vi midt i en forretningsmæssig særdeles spændende udvikling, hvor vi er i gang med en transformation, der skal sikre brugsforeningen for fremtiden. Så der er tale om både en professionel og privat kæmpe oplevelse,” siger Claus Lundberg. FK består af fem selvstændige brugsforeninger med i alt 6 butikker. Forrige år gik den velkonsoliderede Fredensborg Brugsforening ind og inves

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig8.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er med en helt ny serie af fastelavnsboller klar til at tage kampen op.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye