Åbningsdag for ny 365discount ved Diget nærmer sig
2.2.2026 06:00:00 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
Den 6. februar kl. 07.00 åbner den splinternye 365discount ved Diget i Glostrup. Der vil være gaveposer til de første 50 kunder i køen og gratis kaffe til alle fra 06.15 – 09.30.
Diget er et område, der gennemgår en stor udvikling og ombygning i øjeblikket. Det gamle, nedslidte butikscenter er revet ned, og det samme er den gamle 365discount. I stedet for et butikscenter bliver der bygget et nyt butikstorv, hvor en helt ny 365discount slår dørene op fredag den 6. februar med gaveposer til de første 50 kunder i køen og kaffe til alle mellem 06.15 – 09.30.
Ved Diget bliver der også opført en ny boligkarré med 277 moderne lejligheder samt grønne områder, parkeringshus og parkeringspladser. Mia Petersen er ny butikschef, og hun kender udmærket til området, da hun tidligere har været en del af den Fakta, der lå ved Diget. De seneste to år har Mia været butikschef i 365discount i Espergærde. Nu ser hun frem til at komme retur til den nye butik i Glostrup og møde de lokale kunder, som godt kan begynde at glæde sig. For den nye butik er nemlig tiltænkt en central plads i bymiljøet, forklarer hun.
”Jeg glæder mig til at tilbyde gode indkøbsmuligheder for områdets beboere. Det bliver en butik, hvor alle kan komme og købe ind i hverdagen. Vi har masser af gode dagligvarer til discountpriser, masser af frugt & grønt og alle de velkendte varemærker som Thise, Änglamark og Irma. Og så er der gode åbningspriser de første uger,” siger Mia Petersen.
Butikken har et salsareal på 750 m2. Uden for butikken kommer der fire ladestandere til elbiler.
Kontakter
Emil UlrichsenSenior kommunikationsrådgiver i Coop
Tlf:26 66 90 68emil.birkving.ulrichsen@coop.dkFølg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
I dag starter Coops nye medlemsbonus: 5% på alt frisk frugt & grønt27.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag får Coops mere end to millioner medlemmer 5 % bonus på alt frisk frugt og grønt i SuperBrugsen, Kvickly, 365discount og Brugsen – en af de hidtil største bonusforhøjelser i Coops historie.
Änglamark vaskemiddel bedst i test20.1.2026 09:10:00 CET | Pressemeddelelse
Änglamark Color flydende vaskemiddel er netop kåret som Bedst i Test af Forbrugerrådet Tænk.
Coop søger medarbejdere til Færøerne16.1.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
At arbejde i Coop Familien har flere muligheder, end mange tror. Det betyder f.eks. også karrieremuligheder på Færøerne og Grønland, hvor der begge steder er store selvstændige brugsforeninger, der er en del af Coop. Siden 1. juli 2025 har Claus Lundberg været direktør for den færøske brugsforening, Føroya Keypssamtøka (FK). Han kom fra jobbet som uddeler i Brugsen Tirstrup, som han havde haft de seneste 16 år. ”Det er på alle niveauer en fantastisk oplevelse. Selvfølgelig er der den enestående natur, men ikke mindst er der flinke mennesker. Stemningen er generelt mere venlig og mindre hektisk heroppe. Og så står vi midt i en forretningsmæssig særdeles spændende udvikling, hvor vi er i gang med en transformation, der skal sikre brugsforeningen for fremtiden. Så der er tale om både en professionel og privat kæmpe oplevelse,” siger Claus Lundberg. FK består af fem selvstændige brugsforeninger med i alt 6 butikker. Forrige år gik den velkonsoliderede Fredensborg Brugsforening ind og inves
500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig8.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er med en helt ny serie af fastelavnsboller klar til at tage kampen op.
Stop Spild Lokalt: Behovet for donationer af julemad til trængte familier har aldrig været større22.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coops butikker donerer igen i år overskudsmad sammen med Stop Spild Lokalt. Og i år er behovet for hjælp ekstra stort, lyder det fra den frivillige organisation, for prisstigningerne på fødevarer har store konsekvenser for udsatte familier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum