3F: Roser og torne i nyt kontanthjælpssystem
Det er godt, at kontanthjælpsloftet og 225-timersreglen afskaffes. Men 3F er bekymret for forringede forhold for udsatte unge mellem 25 og 29 år.

Den nye kontanthjælpsaftale, som regeringen og et bredt flertal i Folketinget netop har vedtaget, rummer flere positive elementer men også initiativer, der kræver en nærmere afklaring, mener 3F.
- Jeg vil på positivsiden især fremhæve afskaffelsen af kontanthjælpsloftet, 225-timersreglen og indførelse af afklaringsretten, siger 3F’s forbundssekretær Lene Krabbe Dahl.
- Og så er det grundlæggende positivt, at aftalen bygger på Ydelseskommissionens anbefalinger om at forenkle systemet, siger Lene Krabbe Dahl.
Den nye aftale betyder samlet set, at mange sårbare unge får en lavere ydelse.
- Det er jo en udsat gruppe, som vi rigtig gerne vil have ind på arbejdsmarkedet eller ind i noget uddannelse. Vi skal være omhyggelige med, at reformen faktisk skaber bedre muligheder for denne gruppe og ikke blot gør dem fattigere, siger Lene Krabbe Dahl.
Samtidigt betyder den nye aftale umiddelbart ifølge regeringen, at børnefattigdommen reduceres med 3.500.
- Selvom reformen umiddelbart står til at løfte flere ud af børnefattigdom, så vi må have afklaret, om reformen strukturelt betyder flere eller færre fattige børn. Jeg bryder mig naturligvis ikke om hvis reformen reelt betyder, at vi får mere ulighed og flere fattige børn, siger Lene Krabbe Dahl.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Gode takter fra Ekspertgruppen15.12.2025 14:15:22 CET | Pressemeddelelse
For 3F har et af de vigtigste temaer været, at der sikres praksisrettet undervisning på EPX, hvilket afspejles klart i anbefalingerne.
3F: Vigtigt fokus på bekæmpelse af arbejdskriminalitet4.12.2025 13:42:36 CET | Pressemeddelelse
Forligspartierne og ikke mindst justitsminister Peter Hummelgaard har lyttet til 3F i det nye politiforlig.
Principiel dom styrker retssikkerheden for digitalt udsatte borgere11.11.2025 13:56:18 CET | Pressemeddelelse
3F og Justitia er tilfredse med dommen, som er et vigtigt skridt for digitalt udsattes retssikkerhed og retsstilling.
3F: Fælles dansk indsats giver delvist pote11.11.2025 10:05:29 CET | Pressemeddelelse
EU-domstolen har delvist imødekommet Danmarks annullationssøgsmål i forhold til mindstelønsdirektivet.
3F: FL26 skuffer på pension og fødevarer23.10.2025 12:57:47 CEST | Pressemeddelelse
3F glæder sig imidlertid over bedre vilkår for børnefamilier, en styrkelse af velfærden og lavere elafgift.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum